Προς το περιεχόμενο

Setup και ίσιο μανίκι...


klhronomos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, και πάλι εδώ με καινούρια απορία 5 αστέρων:

 

Έκανα DIY σετάπ στην κιθάρα μου ακολουθώντας τις γνωστές οδηγίες τού Superfunk και ενώ όλα είναι μιά χαρά (τέρμα το ταστάρισμα, μεγαλύτερη ευκρίνεια στις νότες, αν και αυξήθηκε ελάχιστα το ύψος τών χορδών- όχι ενοχλητικά) παρατήρησα ότι το μανίκι δεν είναι και τόσο ίσιο πιά! Καμπύλωσε ελάχιστα.

 

Είναι ανησυχητικό αυτό; Ή απλά συμβαίνει; (Κάπου είχα διαβάσει ότι καλό είναι το μανίκι να είναι "τουφέκι" και ανησύχησα μόλις τό είδα έτσι...)

 

Αυτά, αναμένω τα φώτα σας! Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι το μανίκι να είναι όπως γουστάρει το αριστερό σου χέρι. ;) Αν είναι σύμφωνα με το άρθρο οι αποστάσεις των χορδών απο τα τάστα τότε δεν έχεις πρόβλημα.Αλλά και πάλι είναι και θέμα γούστο.Εγώ το έχω σχετικά ίσιο γιατί θέλω να έχω σε όλη την ταστιέρα πάνω κάτω ίδιο ύψος χορδών.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως.... κατά κανόνα ... αν είναι εύκολα ορατή η κύρτωση με το μάτι, μάλλον είναι περισσότερη από ότι χρειάζεται.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως.... κατά κανόνα ... αν είναι εύκολα ορατή η κύρτωση με το μάτι, μάλλον είναι περισσότερη από ότι χρειάζεται.  :)

 

Πσσσσσσς!!  ;D ;D ;D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις γνώμες παιδιά, το ξανάφερα εκεί που ήταν, κι ας ταστάρει λιγουλάκι... Απ' ό,τι κατάλαβα είναι μιά λεπτή ισορροπία ανάμεσα απ' το εύκολο παίξιμο και τον τελείως ευκρινή ήχο και σε μιά απ' τις δυό πλευρές θα πρέπει να γίνει κάποια υποχώρηση!

 

Θεωρητικά, θα πρέπει να υπάρχει ένα sweet spot όπου όλα δουλεύουν ρολόι, αλλά... μάλλον αγνοώ πώς να το πετύχω. Είναι και η κιθάρa gtp, θέλει και τάστα, οπότε μιά αλλαγή τάστων + setup σε μάστορα θα κοστίσει όσο την αγόρασα!

 

Η φτήνια τρώει τον παρά, που λένε... Έχω κάτι ψιλά στην άκρη, θα χτυπήσω κι εγώ μιά classic player strat να δω τη διαφορά με τις φτηνιάρες in the flesh. Αν και παράπονο απ' την κιθαρίτσα δεν έχω, με έβγαλε αξιοπρεπώς ως τα τώρα (μιλάμε γιά Squier κινέζικια με μαγνήτες από κοντραπλακέ Kumika τού '90! Ακούγεται μιά χαρά πάντως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ειναι το μανικι αλφαδι,δεν μπορεις να σεταρεις σωστα το υψος,χαμηλα θα τασταρεις κ ψηλα θα εχεις αερα.

Ειδικα σε Gibson κλιμακα οπου η γωνια ειναι κολλησης ειναι μανα στο να σε παιδευει.

 

Κατα την γνωμη μου το neck πρεπει να εχει μια ελαφρα καμπυλη,μικρη μεν απαραιτητη δε.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έχω σχετικά ίσιο γιατί θέλω να έχω σε όλη την ταστιέρα πάνω κάτω ίδιο ύψος χορδών.

ΔΕν ισχυει αυτο.

Οταν ειναι καρφι ισιο το μανικι δεν μπορει να γινει αυτο που περιγραφεις. 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕν ισχυει αυτο.

Οταν ειναι καρφι ισιο το μανικι δεν μπορει να γινει αυτο που περιγραφεις. 

 

Γίνεται και παραγίνεται όταν έχεις κιθάρα χωρίς κλίση στο μπράτσο με 2-point vibrato τύπου floyd ή wilkinson (ειδικά recessed) και ενα σωστά τοποθετημένο nut  ;)

 

Μπορείς να το καταφέρεις και σε κιθάρα με tune-o-matic με λίγη δουλειά στο nut (συνήθως θέλει καινούριο για να το φέρεις εκεί που θέλεις μαζί με το ύψος το tune-o-matic.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου