Προς το περιεχόμενο

Nuendo ή Sequoia?


ontheflow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα οποία τα γνωρίζω αλλά δεν είναι το θέμα της συζήτησης, Το δίλλημα Nuendo Sequoia ίσως είναι πιο πρέπουσα σύγκριση

 

Δυστυχώς, αυτή η πρόταση καταδεικνύει ότι δεν τα γνωρίζεις επαρκώς. Αυτό που γράφεις είναι αυτό που μου είχαν πει (πριν δύο χρόνια) στο Νάκα. Ως επίσημοι αντιπρόσωποι έχουν σοβαρό πρόβλημα να παραδεχθούν ότι η "ναυαρχίδα" τους, καίτοι πανάκριβη, είναι ασύγκριτα κατώτερη από το "φθηνό" πρόγραμμα της Magix, δηλαδή το Samplitude.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έχουν σοβαρό πρόβλημα να παραδεχθούν ότι η "ναυαρχίδα" τους, καίτοι πανάκριβη, είναι ασύγκριτα κατώτερη από το "φθηνό" πρόγραμμα της Magix, δηλαδή το Samplitude....

 

 

 

 

συμφωνώ .

 

το samplitude για τα δικά μου αυτιά και για το δικό μου setup έχει πολύ καλύτερο ήχο .

Ειδικά αν  φορτώνεις αρκετά  κανάλια  & plug ins κλπ  νομίζω πως και ένα μη εξασκημένο και έμπειρο αυτί (χωρίς να υπονοώ οτι το δικό μου είναι έμπειρο και εξασκημένο...)καταλαβαίνει την διαφορά στους αλγόριθμους της Magix .

Τώρα τα θέματα της αισθητικής και της εργονομίας θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ υποκειμενικά και δεν θέλω να ασχοληθώ με αυτά  .

Εγώ πάντως αν και με cubase ξεκίνησα ... το ακολούθησα μέχρι το sx3 ... μετά ... ερωτεύτηκα ....χώρισα και πια συζώ με μια Γερμανίδα ...το όνομα αυτής ...Magix 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δουλέψει επαρκώς καμία εφαρμογή της magix για να κρίνω την audio engine του samplitude. Παρόλο του ότι έχω ακούσει τα καλυτέρα, μέχρι να γίνεται λόγος ότι είναι το καλύτερο λογισμικό στο είδος του.

 

Δυστυχώς, αυτή η πρόταση καταδεικνύει ότι δεν τα γνωρίζεις επαρκώς. Αυτό που γράφεις είναι αυτό που μου είχαν πει (πριν δύο χρόνια) στο Νάκα. Ως επίσημοι αντιπρόσωποι έχουν σοβαρό πρόβλημα να παραδεχθούν ότι η "ναυαρχίδα" τους, καίτοι πανάκριβη, είναι ασύγκριτα κατώτερη από το "φθηνό" πρόγραμμα της Magix, δηλαδή το Samplitude.

 

Και ούτε ισχυρίστηκα ότι τα γνωρίζω επαρκώς γιατί απλούστατα δεν με ενδιαφέρει το θέμα :) , δες το πρώτο μου ποστ και κρίνε αυτά που γράφεις ως απάντηση. Μπορεί να φταίω εγω και να σε μπέρδεψε ο τρόπος που το διατύπωσα αλλά δεν νομίζω να αποπροσανατόλισα κανένα, δεν έκρινα ούτε σύγκρινα την magix με την steinberg. Αυτά που γράφω σε αυτό το θέμα με τίποτα δεν έχουν να κάνουν με σύγκριση 2 προγραμμάτων, είμαι της άποψης πως ο,τι έχουμε και παράγουμε με αυτό και μας βολεύει εμάς είναι καλό έστω για μας, τώρα το ποιο είναι καλύτερο και πιο φθηνό και πιο αξιόλογο όπως σου πα και στην αρχή δεν με ενδιαφέρει.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οκ, ξαναδιάβασα το πρώτο σου ποστ.

 

>:( Κάνε ο,τι σου ακούγεται καλά στο αυτί και δώσε βάση μόνο στις γνώμες που δεν σου φαίνονται ύποπτες.

 

Nuendo vs. Samplitutde

Hardware vs. Software

Mac vs. Pc

Σουβλακι vs. Pizza

Γάβρος vs. Βάζελος

φατα vs. σκατα :P

 

Άμα λειτουργεί και αποδίδει το setup σου για ποιο λόγο σου βάζει ιδέες?

 

Μετά ξαναδιάβασα το τελευταίο:

 

Δεν έχω δουλέψει επαρκώς καμία εφαρμογή της magix για να κρίνω την audio engine του samplitude. Παρόλο του ότι έχω ακούσει τα καλυτέρα, μέχρι να γίνεται λόγος ότι είναι το καλύτερο λογισμικό στο είδος του.

 

Και ούτε ισχυρίστηκα ότι τα γνωρίζω επαρκώς γιατί απλούστατα δεν με ενδιαφέρει το θέμα :) , δες το πρώτο μου ποστ και κρίνε αυτά που γράφεις ως απάντηση. Μπορεί να φταίω εγω και να σε μπέρδεψε ο τρόπος που το διατύπωσα αλλά δεν νομίζω να αποπροσανατόλισα κανένα, δεν έκρινα ούτε σύγκρινα την magix με την steinberg. Αυτά που γράφω σε αυτό το θέμα με τίποτα δεν έχουν να κάνουν με σύγκριση 2 προγραμμάτων, είμαι της άποψης πως ο,τι έχουμε και παράγουμε με αυτό και μας βολεύει εμάς είναι καλό έστω για μας, τώρα το ποιο είναι καλύτερο και πιο φθηνό και πιο αξιόλογο όπως σου πα και στην αρχή δεν με ενδιαφέρει.  ;)

 

Μη χαθείς.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακρίνω μια άναψει γενικά στο θέμα…

Ηρεμίστε παιδία όλα ένα μεγάλο παιχνίδι είναι…

Το ένα είναι Lego το άλλο playmobill…

Απλός έπρεπε να πάρω και μια 3 γνώμη για τη δεν μου φαινόταν λογικό αυτό που μου είπε το παλικάρι…

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λοιπόν πάρουμε ένα stereo mix wav αρχείο και το φορτώσουμε στο cubase, το επεξεργαστούμε με κάποια plugins και το κάνουμε πάλι export...μετά κάνουμε ακριβώς το ίδιο με το sampiltude χρησιμοποιώντας ακριβώς τα ίδια plugins με ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις και το κάνουμε επίσης export με τον ίδιο τρόπο.

 

Υποστηρίζετε οτι ένα μη εξασκημένο και έμπειρο αυτί όπως αναφέρθηκε, θα καταλάβει κάποια διαφορά??

 

(φυσικά αποκλείω το ενδεχόμενο να ηχογραφήσουμε ξεχωριστά audio αρχεία στα δύο daw γιατί δεν είναι δυνατόν ένας οργανοπαίχτης να παίξει ακριβώς το ίδιο πράγμα οπότε η σύγκριση πάει περίπατο..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστηρίζετε οτι ένα μη εξασκημένο και έμπειρο αυτί όπως αναφέρθηκε, θα καταλάβει κάποια διαφορά??

 

Εγώ ισχυρίζομαι κάτι ακόμη πιο απλό: πάρε μία κυμματομορφή (όποια θέλεις, γραμμένη από ότι θέλεις, extracted από όποιο cd θέλεις) και άνοιξέ τη μέσα από το Cubendo και πάτα play. Μετά, κάνε το ίδιο με το Samplitude. Στο ίδιο σύστημα αναπαραγωγής.

 

:)

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, ξαναδιάβασα το πρώτο σου ποστ.

 

Μετά ξαναδιάβασα το τελευταίο:

 

Μη χαθείς.

 

 

 

 

Τι σου φαίνεται παράξενο? Μη χαθω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστηρίζετε οτι ένα μη εξασκημένο και έμπειρο αυτί όπως αναφέρθηκε, θα καταλάβει κάποια διαφορά??

 

Ναι ! ;)

εκτός κι αν αυτός που κάνει το "πείραμα" έχει δουλέψει σαν ανθρακωρύχος ... ;D ;D ;D

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου