Προς το περιεχόμενο

Fender American Deluxe


mind_victim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω κ εγώ ορισμένα πράγματα για τις δυο american deluxe (sss-hss).

 

Καταρχήν έχουν τους ίδιους samarium cobalt και οι δύο στις θέσεις neck και middle?? H hss έχει τους hot ή κάνω λάθος?? Με λίγα λόγια τι διαφορά έχουν γιατί μόλις σήμερα άκουσα την sss και μου φάνηκαν λίγο "χωρίς χαρακτήρα" και "άδιοι".

 

Δεύτερον θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος πως είναι routαρισμένες μεσα στο σώμα οι deluxe. Πέρνουν δύο διπλούς και ένα μονό στη μέση ή χρειάζεται σκάψιμο??

 

Τρίτον , τι γνώμη έχετε για το LSR nut και πώς επιδρα στον ήχο?? Αν έχει κάποια διαφορά με το κόκκαλο?? Αν δεν μου αρέσει είναι εύκολο να αλλαχτεί με κόκκαλο /η γραφίτη??

 

Έπειτα δεν καταλαβαίνω τι θέλει να πεί ο ποιητής και τι είδους αλλαγές είναι αυτές που προτείνονται σε αντίστοιχο θέμα στα "Tests" που έθεσε ο alderbody?? Για ποιό λόγω??

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=166561.msg300938#msg300938

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεύτερον θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος πως είναι routαρισμένες μεσα στο σώμα οι deluxe.

Ειναι routαρισμενες για 2 humbuckers.

Καταρχήν έχουν τους ίδιους samarium cobalt και οι δύο στις θέσεις neck και middle?? H hss έχει τους hot ή κάνω λάθος?? Με λίγα λόγια τι διαφορά έχουν γιατί μόλις σήμερα άκουσα την sss και μου φάνηκαν λίγο "χωρίς χαρακτήρα" και "άδιοι".

Δεν νομιζω να ειναι διαφορετικοι. Αν εχεις συνηθισει σε κανονικους single coil παντως, ειναι λογικο να σου φαινονται 'αδειοι'. Και σε μενα, ωσπου να παρω εναν αξιοπρεπη ενισχυτη, δυστυχως αδειοι θα μου ακουγονται!

Τρίτον , τι γνώμη έχετε για το LSR nut και πώς επιδρα στον ήχο??

Δεν νομιζω να βγαινουν πλεον με lsr. Μια χαρα ειναι το κοκκαλινο που φορανε.

Έπειτα δεν καταλαβαίνω τι θέλει να πεί ο ποιητής και τι είδους αλλαγές είναι αυτές που προτείνονται σε αντίστοιχο θέμα στα "Tests" που έθεσε ο alderbody??

Τα saddles λογικα τα προτεινει για το vintage της υποθεσης. Το block ισως να παιζει καπoιο ρολο στο sustain και τη σταθεροτητα/αδρανεια του tremolo.

Πείτε τιποτα ρε παιδιά και σε εμάς τους προβληματισμένους...!!!

Μη βιαζεσαι  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου