Προς το περιεχόμενο

Πηρα Mesa Boogie Road King!


AL PACINO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισχύει ότι ο boogie ήταν ένας πειραγμένος fender απο τον Randall Smith μετά απο απαίτηση του Santana;;

 

ναι ισχυει αλλα δεν ηταν μετα απο απαιτηση του santana.

ο santana ετυχε να βρισκεται στο μαγαζι οταν ο smiith εβγαλε τον πειραγμενο fender για δοκιμη ;)

 

When I finished building it, I took it out to the front of the store to get a good play test and who do you think happened to be hanging out right then? Carlos Santana. He just wailed through that little amp until people were blocking the sidewalk. When he stopped playing he just said, "Shit man. That little thing really Boogies!" Those boosted Princetons became a pretty big hit with several known players ordering them. I made a point of keeping them totally stock looking until I overheard some young guys saying they couldn't figure out how Santana could play Winterland with just his "Princeton" when theirs worked like... a little practice amp! After that, I silk-screened some BOOGIE nameplates and started putting them on the boosted Princetons, just to spread the word.

 

απο τη σελιδα της mesa και γραμμενο απο τον ιδιο τον Randall Smith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τι μπορεί να σου κάνει ένας ταπεινός Princeton καραφτιαγμένος...  ;D

 

"Shit man. That little thing really Boogies!"

 

Aυτή ακριβώς ήταν και η ατάκα που έδωσε το όνομα Boogie στους Mesa, αλλά μόνο στους Mark - για αυτό λέω ότι καταχρηστικά ονομάζει κόσμος και τους υπόλοιπους σαν Mesa Boogie... μονάχα μια σειρά (για να μην πούμε μόνο ένας - ο ΜΚΙ) πρέπει δικαιωματικά να ονομάζεται έτσι, οι υπόλοιποι έχουν τα δικά τους ονόματα και η εταιρία ονομάζεται Μesa Engineering.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχολουμαι λεει μαζι του περισσοτερο απο οτι μαζι της...ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ  :-[

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ?

 

εχε γεια καλε μου boogie,θα σε σκεφτομαι...

 

(και οταν την χωρισω θα σε ξαναπαρω  ;D ;D ;D ;D)

 

Αμα δεν εκανα οτι ηθελα και εδινα καθε πραγμα που ενοχλουσε την (εκαστοτε) κοπελα μου, τωρα δεν θα ειχα ουτε χορδη

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μπορεί να σου κάνει ένας ταπεινός Princeton καραφτιαγμένος...  ;D

 

Aυτή ακριβώς ήταν και η ατάκα που έδωσε το όνομα Boogie στους Mesa, αλλά μόνο στους Mark - για αυτό λέω ότι καταχρηστικά ονομάζει κόσμος και τους υπόλοιπους σαν Mesa Boogie... μονάχα μια σειρά (για να μην πούμε μόνο ένας - ο ΜΚΙ) πρέπει δικαιωματικά να ονομάζεται έτσι, οι υπόλοιποι έχουν τα δικά τους ονόματα και η εταιρία ονομάζεται Μesa Engineering.

 

Βασικά χρησιμοποιεί και τις δυο ονομασίες (οφτοπικ, αλλά αφού το πιάσαμε). Boogie είναι όντως μόνο τα Mark μοντέλα, το Brand name όμως που είχαν οι περισσότεροι ενισχυτές (π.χ DC και άλλοι), ιδιαίτερα στα 90'ς ήταν MESA/BOOGIE, αλλά και MESA Engineering πάνω στον ίδιο ενισχυτή! Τώρα πια αυτό είναι πιο σαφές, συνήθως γράφουν μόνο MESA Engineering, αλλά στα Manual το Brand name είναι MESA/BOOGIE (έτσι είναι και ο δικός μου), οπότε δε βρίσκεις άκρη. Εγώ έχω καταλήξει τελικά ότι η ιδέα είναι η εξής:

Η εταιρεία λέγεται MESA Engineering.

Οι ενισχυτές που παράγει εν γένει λέγονται MESA/BOOGIE.

Μια συγκεκριμένη γκάμα μοντέλων λέγονται Boogie.

 

Το'καψα εντελώς ε;;  ;D ;D ;D :D :D :D

 

edit: Αυτό που λέω είναι σαφές εαν παρατηρήσουμε τα grilles. Οι mark γράφουν Boogie, και όλοι οι υπόλοιπoι μέχρι πρόσφατα (οι καινούριοι δε γράφουν τίποτα) MESA/BOOGIE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε δικιο για ολα!αντε δωστε μου καμια καλη κιθαρα και παρτε τον επιτελους! :)

τον σιχαθηκε η ψυχη μου (παρανοικο ετσι?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το'καψα εντελώς ε;;  ;D ;D ;D :D :D :D

 

Όχι, πολύ καλό και λεπτομερειακό ποστ! Εγώ ας συνοψίσω αυτό που ήθελα να πω: το θεωρώ περισσότερο φόρο τιμής να πω έναν Mesa "Βοogie", και αυτήν την ονομασία την κρατάω μόνο για τους Μark (εγώ είμαι πιο καμένος νιανιανιανιανιανιανιανιανιανιανια)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι...το τι εννοείς καλή κιθάρα είναι κάτι που έχω κι εγώ σαν απορία...

Ο Road King τι λέει από καθαρά ?

Κάνει για όλα τα είδη (χοντρικά μιλώντας) ροκ και μέταλ ?

Έχει ευρύ φάσμα ήχων που μπορεί να σου δώσει ?

Ενδιαφέρομαι για πολύ καλή κεφαλή για να μπορώ να παίζω και με 7-χορδη (σε Λα κιόλας  ;D :o ) και με 6-χορδες σε Μι και σε Ρε, να έχει πολύ καλά καθαρά, να έχει και hi-gain κανάλι για new metal-hardcore αλλά και πιο κλασικό gain κανάλι...εννοείται ακόμα και στο hi-gain κανάλι να είναι ευκρινής ο ήχος (θα χρειαστεί όταν παίζω με την 7-χορδη σε Λα  ;D)

 

Υ.Γ. Καφέ δε θέλω να φτιάχνει, θα πάρω καφετιέρα σε μορφή rack, αν και με ψήνει μία Krups που είδα σε πεταλιέρα...  ;D :D :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Ο Road King τι λέει από καθαρά ?

2)Κάνει για όλα τα είδη (χοντρικά μιλώντας) ροκ και μέταλ ?

3)Έχει ευρύ φάσμα ήχων που μπορεί να σου δώσει ?

4)Ενδιαφέρομαι για πολύ καλή κεφαλή για να μπορώ να παίζω και με 7-χορδη (σε Λα κιόλας  ;D :o ) και με 6-χορδες σε Μι και σε Ρε, να έχει πολύ καλά καθαρά, να έχει και hi-gain κανάλι για new metal-hardcore αλλά και πιο κλασικό gain κανάλι...εννοείται ακόμα και στο hi-gain κανάλι να είναι ευκρινής ο ήχος (θα χρειαστεί όταν παίζω με την 7-χορδη σε Λα  ;D)

 

Υ.Γ. Καφέ δε θέλω να φτιάχνει, θα πάρω καφετιέρα σε μορφή rack, αν και με ψήνει μία Krups που είδα σε πεταλιέρα...  ;D :D :o

 

Διευκρινίζω ότι δεν έχω ακούσει τον ενισχυτή, αλλά μπορώ νομίζω με ασφάλεια να πω τα εξής:

 

1) Λένε (όχι οι φήμες  ;D , αλλά η εταιρεία) ότι έχουν βάλει το καθαρό κανάλι του Lonestar. Πίστεψέ με, η περίπτωση να χρειαστείς κάτι περισσότερο από αυτό το καθαρό κανάλι είναι ελάχιστη ως απίθανη  ;) (Είμαι κάτοχος Lonestar)

 

2 και 3)Από πλευράς χαρακτηριστικών και πόση βρώμα βγάζει (αν μπορούμε αυτό καταχρηστικά να το ποσοτικοποιήσουμε), ναι μπορεί να παίξει τα πάντα. Το αν θα σου αρέσουν οι επιδόσεις του στα διάφορα είδη (σε άλλο περισσότερο σε άλλο λιγότερο ή καθόλου, ή σε όλα τέλεια) αυτό μόνο εσύ μπορείς να το αποφασίσεις για τον εαυτό σου, και ό,τι και να σου πούμε εμείς δεν έχει τόση σημασία.

 

Για τα άλλα σου ερωτήματα, εγώ δεν είμαι σχετικός να σου απαντήσω διοτί δεν παίζω με τέτοιες μεθόδους (7χορδες, ριγμένα κουρδίσματα κλπ) και ούτε έχω τέτοια ακούσματα. Φαντάζομαι πως ώντας η ναυαρχίδα των Rectifiers θα μπορεί να αποδώσει και σε τέτοια μονοπάτια, αφού απ'ότι κατάλαβα τα high gain κανάλια του είναι αντίστοιχα με των Solo Heads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας και πιασαμε και το οφτοπικ περι απαρχων Mesa να πω και εγω το κομματι μου...

 

H μαλλον ας το παραθεσω απο wiki 

 

Randall Smith, needing to test his creation, took the "hot-rodded" Princeton into the front store. Coincidentally, Carlos Santana was present and "wailed through that little amp until people were blocking the sidewalk". Impressed, Santana exclaimed to Smith, "Man, that little thing really Boogies!" It was this statement that brought the Boogie name to fruition.[1]

 

The MESA name came about through Smith's other job, rebuilding Mercedes engines and repairing houses. He needed an 'official' sounding name through which to buy Mercedes parts and building supplies. The name chosen was MESA Engineering because it was seemingly familiar with a professional air. It was originally capitalized but has been written as Mesa in recent years.

 

 

Kαι εγω παντως τον ορο Boogie τον χρησιμοποιω μονο για τους mark και (ισως λιγο καταχρηστικα) για τον studio.22 μου, καθοτι εχει το παλιο Boogie logo. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου