Προς το περιεχόμενο

Chameleon Guitar από το ΜΙΤ


z43k0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά σκέφτομαι (πάλι με το διεστραμμένο μου μυαλό!) ότι για να τη δεχθεί ο καθηγητής έχει ήδη την επιχορήγηση στη τσέπη...και ο καημένος ο φοιτητής δεν ξέρει τίποτα...δεν είμαι καλά σήμερα, σκέφτομαι συνέχεια πονηρά!

 

Συνηθως και με νομιμες διαδικασιες υπαρχει τεραστια γραφειοκρατια για να περασει καποια πτυχιακη στη δικαιοδοσια μιας εταιριας και για να ειναι ολα νομιμα θα πρεπει να συγκαταθεσει και ο φοιτητης. τωρα παρανομα ολα μπορουν να γινουν, στην Ελλαδα ειμαστε ;D

οσον αφορα διδακτορικα και ερευνα νομιζω οτι τα πραγματα ειναι πιο απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτο θελει καλο ψαξιμο...

 

Μολις τσεκαρα και περα απ'το λινκ,(θελει διαβασμα,τα μαρκαρα τα ενδιαφεροντα για οταν εχω χρονο..)

αυτη η ερευνα θα φερει (χεχεχε) κι'ααααλλα στο φως...(στο ηχειο? ;D )

 

Και μην πεταχτουνε τωρα τιποτα "Κουρδισμενατσηδες"...!

Ουτε τιποτα "δεν ακουν'οι μαγνητες ξυλο"..!! ;D

 

Εδω το "pickups" σημαινει αισθητηρες βεβαια,απο "καψα" εως piezzo,

και single η hum δεν βλεπω πουθενα!

 

Παρολο που θα'θελα να πηγαινε και "προς τα'κει" η ερευνα! ;D

 

Επικροτω,

οποιος και να'ναι ο σπονσορας!

(ακομη και αν δεν "τον παω",το αποτελεσμα μετραει!)

:)

 

...δεν είμαι καλά σήμερα, σκέφτομαι συνέχεια πονηρά!

 

Οχι πονηρα,μαλλον επιχειρηματικα σκεφτεσαι..! ;)

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω το "pickups" σημαινει αισθητηρες βεβαια,απο "καψα" εως piezzo,

και single η hum δεν βλεπω πουθενα!

Μ άρεσε η λέξη αισθητήρες...ούτε single, ούτε hum...μια Line6 εις την 10η...δεν είδες μια πλακετάρα που είχε! Ας θεωρηθώ αιρετικός, αλλά νομίζω ότι το μέλλον ανήκει στις προσομειώσεις...άραγε το σώμα είναι ξύλο ή κανένας γραφίτης?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...νομίζω πως η σωστή λέξη είναι modelling (εννοώντας ότι είναι μια υπαρκτή και αρκετά διαδεδομένη τεχνολογία-ορολογία....δεν το λέω σαν διόρθωση ή κάτι τέτοιο :)) και σαφέστατα αφού έχει προηγηθεί AD μετατροπή .....είναι κάτι αντίστοιχο με την convollution τεχνολογία και την εφαρμογή impulse responces με την διαφορά ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει η ανάγκη για συγκεκριμένη (όπως στην περίπτωση των convolution reverb για παράδειγμα) τεχνική καταγραφής του impulse responce (δηλαδή των resonances κάθε διαφορετικού soundboard) απαλλαγμένου από τον triggering ήχο (χορδή) αφού αυτός αποτελεί αναπόσπαστο μέρος του τελικού αποτελέσματος και προορίζεται αποκλειστικά για την συγκεκριμένη χρήση....

 

πάντως σίγουρα πολύ ενδιαφέρον.....   

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που καταλαβα,

ειναι οτι ο λογος υπαρξης των διαφορων (quick change) soundboards

ειναι να δινουν το προσωπικο τους resonance στους αισθητηρες,

που μεταφερουν το σημα προς A-D μετατροπη,

και αυτο που προσομοιωνεται (modelled) ειναι διαφοροι τυποι σκαφων,

ως θαλαμοι (chambers) αντιχησης-ενισχυσης, (δηλ. το εσωτερικο μιας ακουστικης κιθαρας).

 

Καπου γραφει οτι μπορει να...δημιουργησει (αφου δεν υπαρχει,δεν προσομοιωνεται!)

τον ηχο σκαφους μεγεθους...βουνου!!! :o

 

Την πρωτοτυπη θα την παρει μαλλον ο Μωαμεθ!

Που να τρεχει στο βουνο... ;D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως δεν μπορω να πω οτι ακουσα κατι ενδιαφερον...

 

Ολο αυτο ειναι μια ερευνα πανω στο τομεα της vibration acoustics... δεν ειναι τπτ καινουριο και ουτε ιδιαιτερα εφυιες και προτοποριακο... τετοιες ερευνες γινονται χρονια τωρα ακομα και στην ελλαδα...

 

η μονη δυσκολια που συνανταται ειναι στη συγκεντρωση του εξοπλισμου για να γινουν μετρησεις κλπ... (χρειαζονται κατι απολυτα ευθυγραμισμενες και solid τραπεζες, εξερετικα βαριες επιπεδες... κατι πανακριβες κεφαλες λειζερ και καταλληλες καμερες) απο εκει και μετα ειναι "ευκολα" τα πραγματα...

 

τεσπα...

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάνο το ενδιαφέρον (τουλάχιστον για μένα  :)) είναι η συγκεκριμένη υλοποίηση αυτού του είδους της έρευνας και τεχνολογίας (που όπως λες και εσύ σίγουρα δεν είναι καινοτόμος) και η ενσωμάτωση της σε μια "παραδοσιάκή" και γνώριμη στον απλό μουσικό μορφή...αυτή δηλαδή μιας απλής φαινομενικά κιθάρας...συνήθως η convolution-modeling τεχνολογία στα μουσικά όργανα είναι συνυφασμένη με την χρήση H/Y, software κλπ κλπ εξαφανίζωντας σχεδόν την ουσιαστική διαδραστικότητα ανάμεσα στο όργανο και τον χειριστή....ενώ εδώ επιστρέφει σε πιο άμεση σχέση με την "αρχική" πηγή και σίγουρα με μια πιο γνώριμη και πιο εύκολα αποδεκτή μορφή....αυτό εγώ το βρίσκω ενδιαφέρον.....

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικοδημε υπο αυτη την πλευρα συμφωνω οτι ειναι ενδιαφερον... μουσικα το θεωρω αδιαφορο... πχ αν ημουν κλασικος κιθαριστας θα προτιμουσα να παιξω με μια πραγματικη κλασικη παρα με το δημιουργημα του MIT... δεν θελω να απαξιωσω την δουλεια τους.. το βλεπω καθαρα απο "φιλοσοφικης" πλευρας...

 

Δλδ.. εφοσον η κλασικες κιθαρες υπαρχουν και δεν ειναι ειδος υπο εξαφανιση και εφοσον μια κλασικη θα κοστιζει πιθανοτατα λιγοτερο απο αυτη του ΜΙΤ τοτε γιατι να προτιμισω την προσομοιωση απο το the real thing... οπως και να εχει παει offtopic...

 

απο επιστιμονικης πλευρας εχει ενδιαφερον και πολυ μαλιστα... απο καλιτεχνικης πλευρας... οπως το βλεπει ο καθενας και αναλογα τις αναγκες και τις ορεξεις του...

 

SPY... τετοιες μελετες-ερευνες-πτυχιακες κανει το ΤΕΙ που σπουδασα... Μουσικη Τεχνολογια και Ακουστικη στο Ρεθυμνο..

 

χρονια τωρα δουλευουν στη δημιουργια ενος προτοκολου πιστοποιησης ποιοτητας μουσικων οργανων με την χρηση οπτικων μεσων χρησημοποιοντας μια μεθοδο η οποια λεγεται στροβοσκοπικη συμβολομετρια (??!).. (δεν ειμαι σιγουρος για το ονομα... μου το ειχε εξηγησει ενας φιλος που εκανε πρακτικη εκει την ωρα που τρωγαμε στο εστιατοριο του τει)

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου