Προς το περιεχόμενο

Chameleon Guitar από το ΜΙΤ


z43k0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Marathon... θα κοροιδευες καποιον ο οποιος ειναι σε αναπειρικο καροτσακι γιατι δεν μπορει να περπατισει η καποιον ανορθογραφο γιατι εχει δυσλεξια? ηδου η απορια....

Φίλε μου Dreampanos δεν είναι ότι δεν μπορείς να γράψεις τη μητρική σου, αλλά δεν την καταλαβαίνεις και όταν τη διαβάζεις...πάλι κρίμα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σκεφτείτε: 4 piezo πάνω σε ένα καπάκι που ταλαντώνεται.

Πόσες δυνατότητες δίνονται για την επεξεργασία του πρωτογενούς σήματος?  

Εσείς πως θα το κάνατε? Θα μειξάρατε τα 4 piezo με αναλογικά κυκλώματα και μετά θα τα στέλνατε στον DSP processor ή θα τα επεξεργαζόσατε παράλληλα και τα 4 κάνοντας τη μείξη ψηφιακά?

 

Αν μου δινόταν η ευχέρεια και η υπολογιστική ισχύ για καλή real time επεξεργασία 4 σημάτων, δεν θα τα μίξαρα ποτέ αλλά θα επεδίωκα την ανεξάρτητη επεξεργασία τους. Αν τα μιξάραμε θα είχαμε μια πολύ μεγάλη απώλεια πληροφορίας που θα ήταν κρίμα να συμβεί...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blue... ζητω ταπεινα συγνωμη μιας που η επικλιση στην αυθεντια στο πρωσοπο του hariliatron ανοιξε τα ματια μου και ειδα την μια και πραγματικη αληθεια! εχεις δικιο... συγνωμη...

 

δεν κανω επικληση στην αυθεντια του harilatron για να σε πεισω,αλλα επικληση στην αοριστολογια και την αμετροεπεια σου .Και παλι αυτο δεν το κανω για να σε πεισω οτι δεν ξερεις και τοσα ωστε να στελνεις καποιον σαν τον harilatron να δει τα βιβλια του ...Ok γραφω μεχρι εδω, γιατι με την τελευταια μου προταση σκαω στα γελια που προσπαθω να σου μιλησω σοβαρα ενω εχεις γραψει το παραπανω. :D

 

Καλη συνεχεια στη vibration acoustics :D

Παω να δω τα βιβλια μου για DSP κι εγω.Ετσι κι αλλιως ολα acoustic engineering ειναι.Δεν θυμαμαι τωρα,αλλα μου το ειπε ενας φανταρος στο ΚΨΜ ενω περιμεναμε να ψηθουν τα τοστ μας. ;D ;D ;D

 

 

εγω παντως δεν μπορω να πω οτι ακουσα κατι ενδιαφερον...

... τετοιες ερευνες γινονται χρονια τωρα ακομα και στην ελλαδα...

 

η μονη δυσκολια που συνανταται ειναι στη συγκεντρωση του εξοπλισμου για να γινουν μετρησεις κλπ... (χρειαζονται κατι απολυτα ευθυγραμισμενες και solid τραπεζες, εξερετικα βαριες επιπεδες... κατι πανακριβες κεφαλες λειζερ και καταλληλες καμερες) απο εκει και μετα ειναι "ευκολα" τα πραγματα...

 

τεσπα...

 

χρονια τωρα δουλευουν στη δημιουργια ενος προτοκολου πιστοποιησης ποιοτητας μουσικων οργανων με την χρηση οπτικων μεσων χρησημοποιοντας μια μεθοδο η οποια λεγεται στροβοσκοπικη συμβολομετρια (??!).. (δεν ειμαι σιγουρος για το ονομα... μου το ειχε εξηγησει ενας φιλος που εκανε πρακτικη εκει την ωρα που τρωγαμε στο εστιατοριο του τει)

 

το μονο κοινο που εχουν μεταξυ τους ειναι η μελετη των δονησεων των επιφανειων των μουσικων οργανων... τωρα τι μεθοδο χρησιμοποιουν δεν ξερω... εμεις απο οτι ξερω χρησιμοποιουμε αυτη την ιστορια που προανεφερα και δεν ξερω καν αν ειναι και σωστη σαν ονομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ολα οκ με τα τοστ τελικα?

 

Δεν θυμαμαι καλα,πρεπει να κοιταξω τα βιβλια μου,γιατι εχουν περασει ηδη 3 μηνες απο τοτε.

Αλλα ολα αυτα ειναι φαγωσιμα (feeding modeling).

 

τεσπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου δινόταν η ευχέρεια και η υπολογιστική ισχύ για καλή real time επεξεργασία 4 σημάτων, δεν θα τα μίξαρα ποτέ αλλά θα επεδίωκα την ανεξάρτητη επεξεργασία τους. Αν τα μιξάραμε θα είχαμε μια πολύ μεγάλη απώλεια πληροφορίας που θα ήταν κρίμα να συμβεί...

 

Αυτο λεγεται δημιουργικη λογικη! :D

(ετσι το λεω εγω δηλαδη ;D ,..σκεψου πριν κινηθεις!)

 

Γενικα,ωραιο thread!

Παρα τα γενικα ταυτα...ενα e-Γαλατικο χωριο! ;D ;D

 

Για γραψτε κι'αλλα οι πιο ειδικοι...

:)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου