Προς το περιεχόμενο

Χρήση Neural DSP plugins...


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα!

Έχω κάποια plugins της Neural DSP τα οποία μου αρέσουν πολύ ως ήχος. Θέλω να δω αν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω και κάπου αλλού εκτός από τον υπολογιστή μου, δηλαδή τόσο ζωντανά (σε παιξιματα τύπου lounge cafe, παιζεις instrumental μουσική με backing tracks και στέλνεις ήχο από το laptop σου) όσο και στο στούντιο (στέλνεις καρφί ήχο στον ηχολήπτη). 

 

Η κάρτα ήχου που έχω είναι η focusrite 2i2. Έχει monitor από μπροστά για τα δικά μου ακουστικά και line out δεξί και αριστερό για να στέλνεις ήχο. Παραθέτω φωτογραφίες. 

 

filters_quality(80)_format(jpeg).thumb.jpeg.57185be434df90a14a19b4c878a81b82.jpegscarlett2i2-bullets-front.png.0e4a72e28ee9405bc4fd9222fe46aba3.png

 

1) Η πρώτη ερώτηση είναι εάν ο ήχος του μόνιτορ των ακουστικών είναι της ίδιας ποιότητας με τα line outputs. Η λογική είναι για να ξέρω τι ποιότητας ήχο στέλνω. Τα line out της focusrite είναι balanced, ότι κι αν σημαίνει αυτό.

 

2) Η δεύτερη ερώτηση είναι αν αλλάζει το latency. 

 

3) Το ξέχασα. Θα μου έρθει 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Καλησπέρα στην παρέα!

Έχω κάποια plugins της Neural DSP τα οποία μου αρέσουν πολύ ως ήχος. Θέλω να δω αν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω και κάπου αλλού εκτός από τον υπολογιστή μου, δηλαδή τόσο ζωντανά (σε παιξιματα τύπου lounge cafe, παιζεις instrumental μουσική με backing tracks και στέλνεις ήχο από το laptop σου) όσο και στο στούντιο (στέλνεις καρφί ήχο στον ηχολήπτη). 

 

Η κάρτα ήχου που έχω είναι η focusrite 2i2. Έχει monitor από μπροστά για τα δικά μου ακουστικά και line out δεξί και αριστερό για να στέλνεις ήχο. Παραθέτω φωτογραφίες. 

 

filters_quality(80)_format(jpeg).thumb.jpeg.57185be434df90a14a19b4c878a81b82.jpegscarlett2i2-bullets-front.png.0e4a72e28ee9405bc4fd9222fe46aba3.png

 

1) Η πρώτη ερώτηση είναι εάν ο ήχος του μόνιτορ των ακουστικών είναι της ίδιας ποιότητας με τα line outputs. Η λογική είναι για να ξέρω τι ποιότητας ήχο στέλνω. Τα line out της focusrite είναι balanced, ότι κι αν σημαίνει αυτό.

 

2) Η δεύτερη ερώτηση είναι αν αλλάζει το latency. 

 

3) Το ξέχασα. Θα μου έρθει 

1) εξαρτάται από την κάρτα ήχου σου

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nekkon είπε

1) Η πρώτη ερώτηση είναι εάν ο ήχος του μόνιτορ των ακουστικών είναι της ίδιας ποιότητας με τα line outputs. Η λογική είναι για να ξέρω τι ποιότητας ήχο στέλνω. Τα line out της focusrite είναι balanced, ότι κι αν σημαίνει αυτό.

 

2) Η δεύτερη ερώτηση είναι αν αλλάζει το latency. 

 

3) Το ξέχασα. Θα μου έρθει 

 

1. Όχι. Αλλά μην φανταστείς καμιά τρελή διαφορά.

 

2. Όχι, δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

 

3. Όχι (ε, παντού "όχι" έβαλα, μην αλλάξω στάση εδώ).

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

1. Όχι. Αλλά μην φανταστείς καμιά τρελή διαφορά.

 

2. Όχι, δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

 

3. Όχι (ε, παντού "όχι" έβαλα, μην αλλάξω στάση εδώ).

1. Εννοείς ότι τα balanced line outs έχουν ελαφρώς καλύτερο ήχο ε;

 

3. Το θυμήθηκα. Το κάνει κανένας αυτό; Έχω δει στο στούντιο να είναι στο πάτωμα πάνω στο χαλί ασούμε ένα διπλό jack το οποίο είμαι σιγουρος ότι ταιριάζει στο left and right των line outs της focusrite μου. Αλλά αναρωτιέμαι, γιατί κανω συνέχεια ηχογράφηση με ενισχυτή κ μικρόφωνο. Πάει κανένας με laptop και κάρτα ήχου να στέλνει σήμα στην κάρτα ήχου του στούντιο; Θέλω να πω, why even go; Δεν είναι το ίδιο να τα ηχογραφήσω σπίτι μου και να του στείλω τα wav files; Από την άλλη, και γιατί να μη γίνεται; Μια χαρά ήχο έχουν τα plugίνια και μέσα στη μίξη ακούγονται επαρκή

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nekkon είπε

1. Εννοείς ότι τα balanced line outs έχουν ελαφρώς καλύτερο ήχο ε;

 

3. Το θυμήθηκα. Το κάνει κανένας αυτό; Έχω δει στο στούντιο να είναι στο πάτωμα πάνω στο χαλί ασούμε ένα διπλό jack το οποίο είμαι σιγουρος ότι ταιριάζει στο left and right των line outs της focusrite μου. Αλλά αναρωτιέμαι, γιατί κανω συνέχεια ηχογράφηση με ενισχυτή κ μικρόφωνο. Πάει κανένας με laptop και κάρτα ήχου να στέλνει σήμα στην κάρτα ήχου του στούντιο; Θέλω να πω, why even go; Δεν είναι το ίδιο να τα ηχογραφήσω σπίτι μου και να του στείλω τα wav files; Από την άλλη, και γιατί να μη γίνεται; Μια χαρά ήχο έχουν τα plugίνια και μέσα στη μίξη ακούγονται επαρκή

 

1. Όχι. Εννοώ ότι η έξοδος ακουστικών έχει διαφορετικό ήχο από τα line outs γιατί έχει ξεχωριστό amp, και ο ήχος του συνήθως είναι διαφορετικός από τον ήχο που παίρνεις από τα line outs.

 

2. Εξαρτάται από το project, και τι θέλεις να κάνεις. Δεν μικροφωνιάζουν όλοι ενισχυτές. Δοκίμασε να στείλεις κατευθείαν στην κάρτα με plugins να δεις τι προτιμάς.

Το ίδιο δεν είναι. Είναι διαφορετικό. Φυσικά και μπορείς να γράψεις σπίτι σου και να στείλεις τα αρχεία ήχου.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nekkon είπε

1. Εννοείς ότι τα balanced line outs έχουν ελαφρώς καλύτερο ήχο ε;

 

3. Το θυμήθηκα. Το κάνει κανένας αυτό; Έχω δει στο στούντιο να είναι στο πάτωμα πάνω στο χαλί ασούμε ένα διπλό jack το οποίο είμαι σιγουρος ότι ταιριάζει στο left and right των line outs της focusrite μου. Αλλά αναρωτιέμαι, γιατί κανω συνέχεια ηχογράφηση με ενισχυτή κ μικρόφωνο. Πάει κανένας με laptop και κάρτα ήχου να στέλνει σήμα στην κάρτα ήχου του στούντιο; Θέλω να πω, why even go; Δεν είναι το ίδιο να τα ηχογραφήσω σπίτι μου και να του στείλω τα wav files; Από την άλλη, και γιατί να μη γίνεται; Μια χαρά ήχο έχουν τα plugίνια και μέσα στη μίξη ακούγονται επαρκή

Δεν υπάρχει gear police

Αν θες να κάνεις λάιβ κ να χρησιμοποιήσεις amp sim, κανείς δε θα σε κρίνει αν αυτό είναι χαρντγουερ ή σοφτγουερ. 

 

Όσοι θα προσέξουν τον ήχο σου, θα είναι οι ίδιοι που θα τον πρόσεχαν είτε με ενισχυτή έπαιζες , είτε με μοντελερ (κ αν ξέρεις να φτιάχνεις ήχο με αυτά , θα τα καταφέρεις κ με λάπτοπ κ αμπ σιμς vst)

 

Οι λόγοι που δε συνηθίζεται (γίνεται όμως) αυτή η λύση είναι πολύ απλοί.

 

Αν θες μομπιλιτι, το μοντελερ είναι πιο απλή λύση (κ κουβαλάς ένα πράγμα , όχι λάπτοπ κ κάρτες ήχου κλπ. Άσε που πλέον υπάρχουν πραγματικά μικρά μοντελερ σαν πετάλια κ είναι καλά).

Κ φυσικά το λεητενση

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να περάσεις στο laptop σου τους drivers της κάρτας ήχου του στούντιο (μπορεί να υπάρχουν και ασυμβατότητες λειτουργικών), ή να περάσει ο στουντιάς στο pc του τα δικά σου plugins.

Κάντα σπίτι σου και στείλτα.

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το να του στείλεις wav ηχογραφημένα με μικρόφωνο, προϋποθέτει ότι ξέρεις κάποια πράγματα από ηχοληψία.

 

Εννοώ πχ ότι αφού πας στούντιο για ηχογράφηση με τον ενισχυτή σου κ τα πετάλια σου κ φτιάξεις τον ήχο σου, δεν υπάρχει περίπτωση να πεις στον ηχολήπτη θα βάλω τα μικρόφωνα εγώ που ξέρω 

 

Αυτός είναι υπεύθυνος να βάλει ένα , δύο (ή ακόμα κ τρίτο η room μπροστά ή πίσω από καμπίνα) ώστε ο ήχος που θα πάρει να είναι ναι μεν πιστός στον ήχο που έφτιαξες , αλλά κ να κάθεται όπως πρέπει.

 

Αν του στείλεις έτοιμο ήχο και "τυπωμένο" μπλεκεσαι στα πόδια του. Γι'αυτό γράφεται πάντα κ di ήχος για reamping, γιατί εσύ καλά τα λες, αλλά κ αυτός πρέπει να κάνει σωστά τη δουλειά του 

 

(Μη μου πείτε πάλι για close micing κ καθαρό ήχο, αν είναι τέτοια απλή περίπτωση καντην μονος σου)

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Συμφωνώ 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου