Προς το περιεχόμενο

Χρήση Neural DSP plugins...


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, vrasidas27 είπε

Επίσης το να του στείλεις wav ηχογραφημένα με μικρόφωνο, προϋποθέτει ότι ξέρεις κάποια πράγματα από ηχοληψία.

 

Ακόμα και με plugins να γράψεις σπίτι σου, πρέπει κανονικά να στείλεις και wet και dry αρχεία, γιατί μπορεί εσύ πχ να το έχεις πήξει στο delay και reverb.

Αν πάει αυτός ο φουκαράς μετά να βάλει reverb στο master, εσύ θα μεταφερθείς πολύ βαθιά στην σπηλιά, και τα άλλα όργανα θα βρίσκονται στο οροπέδιο.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάς και λες "να τα χρησιμοποιήσω και κάπου αλλού εκτός από τον υπολογιστή μου" αλλά μάλλον εννοείς περιβάλλον ηχογράφισης σε DAW, γιατί αλλιώς δεν μπορείς - ΠΡΕΠΕΙ να είναι μέσω του υπολογιστή. Έχω δει πολλές φορές σε live να χρησιμοποιούν Scarlet 2i2 για laptop, το οποίο τρέχει ένα DAW session με μετρονόμους, multiple outs, και σίγουρα backing tracks. Οπότε, σίγουρα, μα σίγουρα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε live ένα scarlet+laptop combo, και τρέχεις ότι θες.

 

1) Ο ήχος του Monitor που περνάει από την κάρτα (αυτό που λέει Direct Monitor) είναι το καθαρό σήμα, και δεν σου δίνει αυτό που έχεις φορτώσει, παραμόνο ότι είναι ανάμεσα στην κιθάρα και το καρφί (αν πχ έχεις βάλει πετάλια). Αν εννοείς αυτό, ξέχασέ το.

 

Αν λες για το monitoring μέσω των ακουστικών σαν 2ο output, πχ για να βάλεις in-ear, τότε θεωρητικά το output θα είναι το ίδιο, αλλά θα αλλάζει γιατί άλλο ηχητικό χαρακτήρα θα έχουν τα ηχεία που θα σε ακούει ο κόσμος, και άλλο τα ακουστικά που θα φοράς.

 

2) Το latency το βάζεις σε buffer 64 και έχεις περίπου 7-10ms, ανάλογ το σύστημα. Εγώ έχω 8,2ms (με Scarlet 2i2 gen 2) και με buffer 96 έχω 13,7. Πραγματικά δεν καταλαβαίνεις διαφορά.

 

3) Να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα τι λες. Εννοείς ότι στέλνεις σε κονσόλα με 1 καλώδιο αντί για 2? Τότε ίσως χάσεις το Stereo, που πχ αν παίξεις με τίποτα reverb/delay θα είσαι πιο mono, αλλά οκ μικρό το κακό.

 

Τέλος, όντως δεν υπάρχει gear police. Αν σου αρέσει ο ήχος σου, παίξε με τον ήχο σου. Στο κάτω κάτω, το 99% του κόσμου θα βλέπει εσένα και την κιθάρα.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Ακόμα και με plugins να γράψεις σπίτι σου, πρέπει κανονικά να στείλεις και wet και dry αρχεία, γιατί μπορεί εσύ πχ να το έχεις πήξει στο delay και reverb.

Αν πάει αυτός ο φουκαράς μετά να βάλει reverb στο master, εσύ θα μεταφερθείς πολύ βαθιά στην σπηλιά, και τα άλλα όργανα θα βρίσκονται στο οροπέδιο.

Μα ακόμα κ dry να είναι ο ήχος , λίγο δύσκολο να τον φτιάξεις εσύ μόνος σου με sims γιατί αυτό προϋποθέτει πως την πολύ σημαντική απόφαση της καμπίνας (ir) την έχεις πάρει εσύ...

 

Κ αν δεν κάθεται?

 

Εκτός αν του στείλεις το τρακ χωρίς cab sim (απαίσιο αλλά για πρακτικούς λόγους το στέλνεις έτσι) ώστε με ένα ir loader να το φτιάξει.

 

Όσες φορές έκανα δουλειά δια... αλληλογραφίας ή η μίξη έπασχε γιατί είχα πάρει αποφάσεις κακές για τον ηχολήπτη ή ο ηχολήπτης μου έφτιαξε ήχο με το di τρακ κ ελευθερίες κ ενώ η μίξη ήταν μια χαρά ο ήχος κιθάρας ήταν κλαφτα Haralambos

Οπότε όσο πιο έμπειρος σε τέτοιες καταστάσεις είναι ο κιθαρίστας, όσο πιο επικοινωνιακός κ εύστοχος είναι ο ηχολήπτης κ όσα περισσότερα πάρε δώσε προσπαθειών έχετε, τόσο καλύτερο το αποτέλεσμα 

  • Like 3

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nekkon, δεν είπαμε να πάρεις ένα πενταλάκι να λύσεις το πρόβλημα; Πού να κουβαλάς λαπτοπ, κάρτες, ιστορίες; Κι αν σου βαρέσει; Κι αν σου γκλιτσάρει; Κι αν σου βήξ; Μη ση τριξ;

 

Πρέπει να είσαι σίγουρος ότι το λάμπτοπ είναι μπετόν αρμέ, κι οι ντράιβερς της κάρτας επίσης. Να περνάς DPC latency mon με πράσινο πασοκατζίδικο και ελάχιστα interrupt.

 

Ο τολμών νικά, σύμφωνοι. Αλλά του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ.

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

@Nekkon, δεν είπαμε να πάρεις ένα πενταλάκι να λύσεις το πρόβλημα;

 

Όχι ρε φίλως, μπορεί να μην του αρέσει ο ήχος.

Να πα να πει στον στουντιά, να πάρει τα plugins που ξέρει και του αρέσουν, για να παγαίνει να γράφει εκεί ο Νέκκονας.

"Αλλιώς ... θα κόψω ρόδα μυρωμένα" να του πει.

Τι φίρμα είναι στο κάτω κάτω.

 

 

32 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Μα ακόμα κ dry να είναι ο ήχος , λίγο δύσκολο να τον φτιάξεις εσύ μόνος σου με sims γιατί αυτό προϋποθέτει πως την πολύ σημαντική απόφαση της καμπίνας (ir) την έχεις πάρει εσύ...

 

Κ αν δεν κάθεται?

 

Για μένα πάντα θα κάθεται.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Μα ακόμα κ dry να είναι ο ήχος , λίγο δύσκολο να τον φτιάξεις εσύ μόνος σου με sims γιατί αυτό προϋποθέτει πως την πολύ σημαντική απόφαση της καμπίνας (ir) την έχεις πάρει εσύ...

 

Κ αν δεν κάθεται?

 

Εκτός αν του στείλεις το τρακ χωρίς cab sim (απαίσιο αλλά για πρακτικούς λόγους το στέλνεις έτσι) ώστε με ένα ir loader να το φτιάξει.

 

 

 

 Αν μιλαμε για plug in, ειναι απλο: Βαζεις το plug in ως insert, και ρενταρεις (και ) με το plug in bypassed για να εχεις την κιθαρα σκετη.

 

 Αν παλι μιλαμε για hardware modeller, τοτε χρειαζεσαι ενα σπλιτερακι πριν το modeller, για να γραψεις (και λαιμαι ) την κιθαρα σκετη.

 

 Γενικα αν θελεις να μπορει ο μαστορας να κανει ουσιαστικη επεμβαση στην κιθαρα, πρεπει να εχεις προβλεψει το να μπορει να γινει reamping, διαφορετικα μονο γυαλισμα της σκ@τουλας γινεται 😆

 

 Edit: Ακυρο, λες οτι δεν σου βγαζει καλο ηχο με direct σηματα, ΕΣΧΟΣ, ΝΤΡΩΠΙ, απαραδεκτο για πρακτορες.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 

 Αν μιλαμε για plug in, ειναι απλο: Βαζεις το plug in ως insert, και ρενταρεις (και ) με το plug in bypassed για να εχεις την κιθαρα σκετη.

 

 Αν παλι μιλαμε για hardware modeller, τοτε χρειαζεσαι ενα σπλιτερακι πριν το modeller, για να γραψεις (και λαιμαι ) την κιθαρα σκετη.

 

 Γενικα αν θελεις να μπορει ο μαστορας να κανει ουσιαστικη επεμβαση στην κιθαρα, πρεπει να εχεις προβλεψει το να μπορει να γινει reamping, διαφορετικα μονο γυαλισμα της σκ@τουλας γινεται 😆

 

 Edit: Ακυρο, λες οτι δεν σου βγαζει καλο ηχο με direct σηματα, ΕΣΧΟΣ, ΝΤΡΩΠΙ, απαραδεκτο για πρακτορες.

Μου βγαζει ηχο που καθεται καλα στο μιξ, αλλα δεν εχει καθολου χροια ενισχυτη σπασμενου, που σε ροκ παραγωγη ειναι απαραιτητο. Μου το ειχε πει ο ανθρωπος βεβαια πως αν δεν παω απο εκει μια φορα, οταν θα εχει μισοτελειωσει με pre production, φτιαξιματα ηχων κλπ, πως το αποτελεσμα θα ειναι πολυ ουδετερο (αν δεν ειμαι παρον να συζητησουμε τον ηχο των κιθαρωνε κ να τους δουλεψουμε λιγο να ειμαι κ εγω ικανοποιημενος με χροια, αλλα κ να του κανει αυτουνουνανε για τη μιξη)

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δηλαδη οταν του λες " θελω να περασεις τις κιθαρες απο εναν marshall ψιλοαρπαγμενο" η whatever ξερω γω, αυτος τι σου λεει, " ου να μου χαθεις παλιοχιπι σκατοροκα";

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, manosx είπε

 Δηλαδη οταν του λες " θελω να περασεις τις κιθαρες απο εναν marshall ψιλοαρπαγμενο" η whatever ξερω γω, αυτος τι σου λεει, " ου να μου χαθεις παλιοχιπι σκατοροκα";

Ιτσ κομπλικεητιντ.

Ολα ξεκινησαν απο φιλικη εξυπηρετηση προς το μερος μου να μου συμμαζεψει ενα τραγουδι για ντεμο.

Η τιμη που μου ειπε ξεφτιλα.

μΟυ εδωκε εναλλακτικη να διπλασιαστει η τιμη κ να παμε απο το στουντιο που δουλευει να το περασουμε απο neve. Εκει θα κλειναμε το στουντιο για καναδυωρο κ αυτος δε θα επαιρνε τιποτα. Το αποτελεσμα θα ηταν κλασεις ανωτερο, θα ειχα κ φηντμπακ στον ηχο κιθαρας, αλλα επειδη αυτος δε θα επαιρνε τιποτα με πιασαν τα δικα μου κ ειπα οχι... 

Του εστειλα τυπωμενους ηχους (απο amp sim) κ di.

Οι ηχοι μου δε δουλευανε, οποτε το εφτιαξε με sim τυπου sansamp απο protools (με διακριτικα κ ουδετερα σετινγκζ) κ παλληλα τον di ηχο για κλαριτυ.

Μου ειπε να παω τουλαχιστον απο το σπιτοστουντιο του να το φερουμε πιο στα μετρα μου, αλλα επειδη θα το δουλευε περισσοτερο χρονο ετσι, θα ενιωθα ακομα πιο ασχημα για τα λιγα λεφτα που ζητηξε, οποτε αφου η μιξη ηταν καλη, καθαρη κ το μονο αρνητικο ηταν οι χροιες για καποιες ρυθμικες κιθαρες (κ το δευτερο lead), ειπα για ντεμο μια χαρα ειναι κ....ΑΦΤΟ ακριβως τιποτε αλλο  

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου