Προς το περιεχόμενο

Πόσο να αντέξει κανείς....; (Ukulele!!!)


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά, ας αφήσουμε τον Birdy Num Num από πάνω............

 

Πόσο φτηνό εννοείς όμως TGL; Το φτηνό που έχω πάντως δεν έχει ήχο ούτε κατά διάνοια, και πρωτίστως.. ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΑΚΟΥΡΔΙΣΤΟ!!!! >:( >:( >:( Απλά είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να το κουρδίσεις! Έκανε όμως και 40€ χαχααχαχ ;D ;D

εγω θα το ξαναπω.... τα 700αρια για ukulele ειναι υπερβολη... παρε το ohana που σου ειπα με 150 και εισαι αποοοολυυυυυτως καλυμενος απο ukelele για πολυ καιρο... η διαφορα στα παραπανω λεφτα εγκειται μονο στα εμφανισιακα καλουδια και στον ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ του ηχου του οργανου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο φτηνό εννοείς όμως TGL; Το φτηνό που έχω πάντως δεν έχει ήχο ούτε κατά διάνοια, και πρωτίστως.. ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΑΚΟΥΡΔΙΣΤΟ!!!! >:( >:( >:( Απλά είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να το κουρδίσεις! Έκανε όμως και 40€ χαχααχαχ ;D ;D

 

Είχα πάρει αυτό με 14 ευρώ για πλάκα. Στην αρχή δέν κρατούσε κούρδισμα αλλά μετά έστρωσε. Ίσως να θέλουν και σφίξιμο οι βίδες κάτω απο τα tuners. Τώρα με τη βοήθεια μιας πένσας έχει μετατραπεί σε... fretless για vintage-baroque-oriental ήχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη φορα βλεπω τετοιο οργανο, φαινεται κουκλι  :)

Aληθεια ποιο ειναι το κουρδισμα του?

 

Παίζουν 2-3 standards, προσωπικά χρησιμοποιώ E-B-G-D, για ευνόητους λόγους. Το D είναι 2 ημιτόνια κάτω από τo E όμως ;)

 

Είχα πάρει αυτό με 14 ευρώ για πλάκα. Στην αρχή δέν κρατούσε κούρδισμα αλλά μετά έστρωσε. Ίσως να θέλουν και σφίξιμο οι βίδες κάτω απο τα tuners. Τώρα με τη βοήθεια μιας πένσας έχει μετατραπεί σε... fretless για vintage-baroque-oriental ήχο!

αχχαχα, εγώ ακόμα δεν έχω καταφέρει να το στρώσω.

 

εγω θα το ξαναπω.... τα 700αρια για ukulele ειναι υπερβολη... παρε το ohana που σου ειπα με 150 και εισαι αποοοολυυυυυτως καλυμενος απο ukelele για πολυ καιρο... η διαφορα στα παραπανω λεφτα εγκειται μονο στα εμφανισιακα καλουδια και στον ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ του ηχου του οργανου...

 

α. είμαστε εδώ ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή κάνουμε τέτοιες υπερβολές  ;D ;D ;D Δηλαδή, όπως και να το κάνουμε... λίγο ζώα είμαστε όλοι, γιατί να το κρύψομεν άλλωστε...  ;D ;D ;D 8)

β. Κι όμως, αν ακούσεις τέτοια απλά όργανα αλλά πραγματικά καλά, η διαφορά ποιότητας είναι τεράστια. Χτυπάς ένα chord και απλά σε πιάνει ταχυπαλμία από τη χαρά σου  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σολ Ντο Μι Λα ειναι το πιο συνηθισμενο κουρδισμα για ukulele με την Σολ να ειναι ενα τονο κατω απο τη Λα.

Υπαρχουν και οι κιθαριστικες πατεντες οπως αυτη που λεει ο μενελαος.

 

Εγω εχω ενα που πηρα 20ευρω σουβενιρ απο την Ισπανια και σε συγκριση με ενα των 80 ενος φιλου δεν υπηρχε τρομερη διαφορα. Βεβαια το δικο μου ειχε τον ακουρδιστο αλλα με λιγο σφιξιμο στη βιδα των tuners εστρωσε αρκετα.

Ειχα και βιβλιο με ολες τις συγχορδιες (μεχρι κατι ΘΕΟΚΟΥΦΑ shapes)κλπ και ειχα μαθει να παιζω διαφορα πραματα αλλα το παρατησα καποια φαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Απο που μπορει κανεις να αγορασει Ukulele στην Αθήνα??????

 

Σκεφτομαι να πάρω ενα, οχι ακριβό!

 

Εγώ πήρα ένα από τον Ν@K@ για 100 ευρά και μου βγήκε συμπαθητικό.Έχει πολύ γλυκό ήχο και συνήθως δεν ξεκουρδίζεται εύκολα εκτός του φέρομαι σαν να κρατούσα μια Gibson :D (σηκώματα και τέτοιες αηδίες)...Κατά τα άλλα μου έχει γλυκάνει πολύ τα έσω μου. :)

Τα μπάσα τρώνε τα λεφτά,τα πρίμα τρώνε τ'αυτιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου