Προς το περιεχόμενο

Hotel California solo


hybrid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 2 μερες εγραψα το θεμα ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΟΤΕ

οπου σας ειπα την μικρη μου ιστορια ,,,με καλωσορισατε ολοι και σας ευχαριστω γιαυτο,καποιος μου προτεινε να ανεβασω ενα βιντεακι...οριστε λοιπον,η πρωτη μου αποπειρα στο hotel cal.Αφηστε αν θελετε σχολια...αρνητικα,θετικα και βεβαια καμια συμβουλη μιας και παιζω ενα χρονο μονο.Υπαρχει προβλημα στο synchronization και δεν ξερω πως να το φτιαξω,,ζητω συγνωμη...

 

http://www.youtube.com/watch?v=KogRNBuFKZM&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή προσπάθεια, αλλά άθλιο από θέμα ήχου... μπορείς πανεύκολα να βρείς το backing track στο νετ, έτσι ώστε τουλάχιστον να μην ακούγονται 2 κιθάρες στο σόλο παίζοντας πάνω από το ορίτζιναλ. Δεν ακούγεται καθόλου καλά έτσι, ειδικά από την στιγμή που έχεις διαφορά στα bends και στο vibrato.

 

Το σόλο αυτό το είχα μελετήσει πρίν 5-6 χρόνια, δεν είναι δύσκολο σόλο, έχει όμως πολύ δυσκολία να "πιάσεις" το feel του. Το προσεγγίζεις λίγο "αδέξια" ίσως αλλά με την σωστή έννοια του όρου. Για τον ένα χρόνο πάντως που ασχολείσαι δεν θα έλεγα ότι είναι κακό. Σε γενικές γραμμές "τό χεις". Συνέχισε την μελέτη.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σόλο αυτό το είχα μελετήσει πρίν 5-6 χρόνια, δεν είναι δύσκολο σόλο, έχει όμως πολύ δυσκολία να "πιάσεις" το feel του.

 

Άρα δύσκολο είναι βρε Τάκη μου... :) ;)

 

Αν κάποιος παίξει απλά τις νότες τότε δεν κάνουμε τίποτα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι επαιζες ενα αλλο οργανο προηγουμενως και εχεις εμπειρια φαινεται οτι σε εχει βοηθησει και νομιζω οτι εισαι σε καλο δρομο για τη συνεχεια. Εγω ξεκινωντας πριν πολλα χρονια κιθαρα (και εχοντας εμπειρια απο πιανο που δεν εχει τοση συναφεια με την κιθαρα οσο το μπουζουκι) εκανα πολυ περισσοτερο καιρο για να παιξω ετσι το H. California.

 

Απο εκει και περα δωση προσοχη στο intonation σου και σε ορισμενες φρασεις που δεν ειναι σωστες. Επισης το να παιξεις χωρις να ακουγεται απο πισω και το αυθεντικο σολο (με ενα καλο backing track π.χ http://www.guitarbackingtrack.com/) θα σε βοηθησει να μαθεις να στεκεσαι μονος σου στο κομματι με το σωστο  timing χωρις να "τρεχεις" να πιασεις το σολο των eagles.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά όλοι το έχετε παίξει αυτό το solo??? ;D ;D ;D ;D

 

Δεν είναι κακό, θα σου τονίσω συγκεκριμένα να αφήνεις τις φράσεις να αναπνέουν, δηλαδή χώριζέ τες, μην ακούγεται όλο το σόλο χωρίς καμιά ανάσα, λες κ τρέχεις από την αρχή μέχρι το τέλος, γιατί γίνεται αγχωτικό ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=eBoFmfykL9E

 

Ετσι απλα για reference.

Παντως εγω το θεωρω ΑΡΚΕΤΑ δυσκολο σολο το Hotel...

Μονο ο τυπος στο βιντεακι το εχει ΟΛΟΙΔΙΟ (ο κιαρατας)

 

Φιλε μου καλως ηρθες, οργανωσου λιγο και σε βλεπω σε πολυ λιγο διαστημα ΠΟΛΥ καλυτερα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σας ευχαριστω για τα καλα σας σχολια και τις συμβουλες.η αληθεια ειναι οτι εχω "χτυπησει" πολλα δεκαωρα πανω στην κιθαρα,ξερω κανω πολλα λαθη αλλα πριν ενα μηνα ημουν κατα πολυ χειροτερος οποτε με τον καιρο θα μαθω που θα παει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ένα χρόνο μια χαρά είσαι

 

Δείτε όμως και την εκτέλεση από ένα πολύ καλό μου φίλο

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=bpgIj9Z_wbU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου