Προς το περιεχόμενο

Περί "κουρδισμένων" ξύλων συνέχειας...


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα πρέπει να ακούσουμε ένα τέτοιο όργανο για να έχουμε απόδειξη για το τι και πώς

 

Πιστεύω πάντως οτι ακόμα και αυτή η κιθάρα θα έχει τον στάνταρ explorer gibson ήχο

 

Απο ότι είχα διαβάσει κάπου (ίσως και εδώ, δεν θυμάμαι), τα μοντέλα με chambered σώματα που συνήθως ήταν απο το customshop (της Gibson και όχι του marathon ;D) είχαν πανομοιότυπο ήχο με τα κανονικά μοντέλα και οτι εκτός απο το βάρος δεν υπήρχε καμία άλλη ουσιαστική διαφορά.

 

Το βασικό ερώτημα (που οι περισσότεροι αποφεύγετε με πλακίτσες) είναι εάν μια τέτοια απόπειρα, πάει αντίθετα σε ότι θεωρούμε δεδομένο περί ακουστικής...ή μήπως δε υπάρχουν κανόνες και τσάμπα κουρδίζουμε τα ξύλα?

 

Μάλλον τσάμπα....

 

Ίσως τα πάντα να είναι θέμα κατασκευής και specs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γραφίτες, fiber έχουν πιο συγκεκριμένη (μετρήσιμη, προβλέψιμη?) συμπεριφορά από το ξύλο

Ναι

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφίτες, fiber έχουν πιο συγκεκριμένη (μετρήσιμη, προβλέψιμη?) συμπεριφορά από το ξύλο

 

Γενικα το λεω. Τι εντυπωση μου δινουν διαφορες σχεδιασεις. High-texh σχεδιασεις, κατι σαν εργο μοντερνας τεχνης εννοω.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα το λεω. Τι εντυπωση μου δινουν διαφορες σχεδιασεις. High-texh σχεδιασεις, κατι σαν εργο μοντερνας τεχνης εννοω.

Αριστουργήματα υπάρχουν και από ξύλο

http://www.manzer.com/guitars/index.php?option=com_content&view=article&id=24&Itemid=5

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

holy-x_main.jpg

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Explorer/Gibson-USA/Holy-Explorer.aspx

Μήπως οι τόσες τρύπες την κάνουν πιό μπάσα? Λέτε να είναι τελείως άσχετοι εκεί στη Gibson και της χάλασαν την ακουστική? Μήπως το κάνανε για οικονομία? Ή μήπως δεν πιστεύουν στα "κουρδισμένα" ξύλα?

 

 

Μήπως μας κάνουνε πλάκα...και έχει και 3.000 χιλιαρικάκια?

 

δεν ειναι sign του michaelangelo?αν την παρει αυτο θα περναει χερι του απο καθε προσεκτικη τρυπα

σε 2νανοδευτερολεπτα και θα σολαρει,μν την δει,κρυψτε την!

εχω μια απορια,μηπως ειναι 2 σε 1 η κιθαρα?μηπως ειναι και φλαουτο και σφυριζει νοτες αναλογα με τις τρυπες π αφηνεις ανοιχτες? ???

I dance,with angels,to celebrate the holocaust...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αριστουργήματα υπάρχουν και από ξύλο

http://www.manzer.com/guitars/index.php?option=com_content&view=article&id=24&Itemid=5

 

 

ναι ναι, για ολα τα υλικα εννοω, απλως το quote για καποιο λογο επιασε μονο τη φραση σου για τους γραφιτες.

 

Δηλαδη εννοω οτι δεν ξερω για τον ηχο γιατι δεν μπορω να το εκτιμησω αλλα προσωπικα προσεγγιζω ολες τις "διαφορετικες" κιθαρες ως εργα τεχνης. (ουτως ή αλλως το holy grail μου το εχω βρει προς fender μερια)

 

Ο γραφιτης ας πουμε θα εχει ως αποτελεσμα διαφορετικο ηχο σε μια κιθαρα, σε ποσοστο τετοιο ωστε να μπορω να καταλαβω τη διαφορα?

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mahogany καλό, Αsh πρίμο κλπ....

 

Τι να πω, εγώ τα μόνα που θεωρώ στάνταρ στο σύμπαν είναι ότι ο Lemmy είναι θεός και ότι δεν υπάρχει καλύτερη σπανακόπιτα από αυτή της μάνας μου.

 

Προς τι όμως η ανάγκη να χαρακτηρίσουμε τον ήχο μιας κιθάρας από το ξύλο της τελικά; Έχει κάποιον ήχο. Μας αρέσει ή όχι. Στα έτοιμα όργανα δοκιμάζεις μέχρι να σου κάτσει κάτι. Άντε να υποθέσεις πως θα ακούγεται μια κιθάρα πριν την δοκιμάσεις.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω, εγώ τα μόνα που θεωρώ στάνταρ στο σύμπαν είναι ότι ο Lemmy είναι θεός και ότι δεν υπάρχει καλύτερη σπανακόπιτα από αυτή της μάνας μου.

 

Ααα όλα κι'όλα. Ο Lemmy είναι το σύμπαν και Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΜΑΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΠΑΝΑΚΟΠΙΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μάνα μου είναι Θεά και ο Lemmy φτιάχνει χάλια σπανακόπιτα.

 

 

Νικάω;;;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι o Lemmy κανει την καλυτερη σπανακοπιτα!

 

να επαναλαβω και την ερωτηση που εκανα πιο πριν:

 

Ο γραφιτης ας πουμε θα εχει ως αποτελεσμα διαφορετικο ηχο σε μια κιθαρα, σε ποσοστο τετοιο ωστε να μπορω να καταλαβω τη διαφορα?

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου