Προς το περιεχόμενο

Πρόσθετη Καμπίνα για Mesa Boogie Studio22+


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Πρόσφατα αγόρασα έναν μεταχειρισμένο Mesa Boogie Studio22+. Aν και είμαι ικανοποιημένος από τον ήχο του σε γενικές γραμμές, σκεφτόμουν μήπως μια πρόσθετη καμπίνα βοηθούσε έτσι ώστε να ανοίξει λίγο παραπάνω (και λίγα παραπάνω μπάσα δεν 'ταν άσχημα). Για όσους δεν ξέρουν τον ενισχυτή, φοράει EL84 και είναι 22 Watt. Περιμένω γνώμες και προτάσεις...[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μεγάφωνο που φοράει είναι αρκετά μουντό, αν και έχει μια κορυφή που είναι όμως έξω από το peak της κιθάρας. Τα μπάσα επίσης είναι ανεμικά. Επειδή έχω τον 22+ στο στούντιο, μεταξύ άλλων, βρήκα ότι για πρίμα κάνει καλό συνδιασμό με το Jensen του tweed deluxe παραμένει όμως ανεμικός στα μπάσα, αλλάζει ο χαρακτήρας του και πηγαίνει λίγο σε ξένα χωράφια. Με την 2x12 JBL του twin είχε και πρίμα και όγκο. Φοβερός καθαρός και ελαφρά light distorted ήχος. Με τα 4x10 alnico CTS του BF SR είχε πολύ καλό SRV ήχο αλλά από όλες τις καμπινες η 4x12 V30 Celestion του πήγαινε περισσότερο από όλες. Δεν θα πιστέψεις την αλλαγή και μάλιστα στον χαρακτήρα του ενισχυτή.

Αυτά έχω ακούσει εγώ για περισσότερα ας πουν και οι άλλοι, πάντως αν δεν έχεις ακούσει αυτόν τον ενισχυτή με άλλες καμπίνες δεν μπορείς να εκτιμήσεις την αξία του. Επίσης έχω να πω ότι οι EL 84 του προσδίδουν ένα vox χαρακτήρα που γράφει υπέροχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου