Προς το περιεχόμενο

Μπας και είναι καλύτερο ενα home audio απο monitors?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους και καλή χρονια!

Ξερετε, μου είπε ενας γνωστός πολύ καλός πληκτράς, οτι αν πάρω moniotrs θα κάνω βλακεια και μοθ πρότεινε με τα ίδια λεφτά να πάρω κάποιο σετ για home audio όπως αυτό πχ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.500521

ή αυτό

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.502291

ή

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554212

ή

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554202

 

 

Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όχι, μάλλον δεν στα είπε καλά ο γνωστός σου. Τίποτα δεν είναι καλύτερο για δημιουργία μουσικής από monitors (ειδικά στις χαμηλές κατηγορίες τιμών) και άλλωστε, για να τα παίρνει τόσος κόσμος κάτι παραπάνω θα ξέρει από τον γνωστό σου.

 

Χώρια που από τα ηχεία που αναφέρεις, μόνο ένα σετ είναι περίπου στα μέτρα σου. Το 5.1 σύστημα είναι τελείως άχρηστο στη δική σου περίπτωση και τα Gemini είναι για PA, ούτε καν για home audio...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτα τον γνωστό σου να σου αιτιολογήσει γιατί "θα κάνεις βλακεία" αν πάρεις monitors...και μετά πόσταρε τα λεγόμενα του εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτα τον γνωστό σου να σου αιτιολογήσει γιατί "θα κάνεις βλακεία" αν πάρεις monitors...και μετά πόσταρε τα λεγόμενα του εδώ...

 

Nαι να γελασουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε παιδιά δεν είναι σωστό τωρα αυτό...τι θα πει να γελάσουμε.Ο άνθρωπος είναι και μέλος του Noiz...

 

Απλα μου πρότεινε home audio αντι για monitors για την τιμή και μόνο.

 

Αλλα κατι θα ξέρετε κι εσείς και όλος ο κόσμος που αγοράζει μονιτορς.

Θα πάρω μονιτορς τότε ευχαριτώ πολύ

 

και μην είστε τοσο κακούλιδες ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ο γνωστός σου έλεγε κάτι σε 2.1 σύστημα για τον υπολογιστή?Ή 4.1 ή 5.1 που να το κάνεις 2.1 έστω.Έτσι για αρχή μπορείς να βολευτείς με κάτι αν δεν είσαι σίγουρος για τα μόνιτορ.

 

Το μόνιτορ είναι μια επένδυση στον ήχο όπως και να χει αλλά αν δεν το χρειάζεσαι για μίξη δεν το παίρνεις.Και όταν λέω μίξη εννοώ να σκαμπάζεις και τπτ γενικα απο ηχοληπτικές γνώσεις αλλιώς δεν μιλάμε για μίξη αλλά για πειραματισμό.Και μάλιστα πολυέξοδο λόγω των μόνιτορ.Για το εφέ που κάνουν πολλοι και για την πόζα του "κοιτα έχω μόνιτορ γ@#%τα" δεν είναι λύση.

 

Λίγο χίμα και σταράτα τα παραπάνω αλλά νομίζω οτι ισχύουν και αυξάνονται κιόλας.Δεν τα λέω για σένα, μιλάω γενικά.Σε σενα απλά λέω σκέψου τί έχεις να κάνεις και τι θα κερδίσεις με το αγοράσεις έστω και φθηνά μόνιτορ στην παρούσα κατάσταση σου.

 

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα μου πρότεινε home audio αντι για monitors για την τιμή και μόνο.

 

Ναι αλλά η τιμή από μόνη της δεν είναι κριτήριο!! Κρίνεις πάντα λαμβάνοντας υπόψη τη σχέση απόδοσης/τιμής. Και επίσης κανένα home audio δεν φτάνει τα επίπεδα fidelity των studio monitors.

 

Δύο πιθανότητες υπάρχουν.

 

1. Ο γνωστός σου αν υποστηρίζει ακόμα οτι τα home audio (αν και 2 απο αυτά που μας έδειξες ειναι PA ή SR, όπως θες πες το) είναι σοφότερη επιλογή των studio monitor τότε μάλλον κάπου κάνει λάθος.

 

2. Ίσως ο γνωστός σου θεωρεί οτι η εφαρμογή για την οποία τα θες δεν δικαιολογεί το κόστος της επένδυσης και ίσως θέλει να σε προφυλάξει απο το να χαλάσεις άδικα τα χρήματά σου. Αυτό που εννοώ είναι οτι εσύ μπορεί απλά να ψάχνεις 2 ηχεία για να ακούσεις λίγο πιο δυνατά τη μουσική που πάιζεις και γράφεις. Αν ναι τότε ο γνωστός σου καλά έκανε και σου πρότεινε τα home audio...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pliktras

Τα στουντιο monitor κατασκευαστηκαν για αυτο που λεει και το ονομα τους. Οπερ σημαινει πως αντεχουν περισσοτερο, αποδιδουν καλυτερα, εχουν μεγαλυτερο συχνοτικο ευρος απο ηχεια hifi και μαλιστα χαμηλης ποιοτητας.

 

Λεγοντας αγορα monitor δεν εννοουμε και απαραιτητα 1500 ευρω.

Και με 400 παιρνεις μια χαρα monitor.

 

Τωρα αν το κριτηριο ειναι οικονομικο μαλλον πρεπει να ταξινομησεις καλυτερα τις αναγκες σου.

Αν το κριτηριο ειναι οι εντασεις και τα γκαζια παρε 2 αυτοενισχυομενα δεκαπενταρια να εχεις να πορευεσαι! Αν τελος το κριτηριο ειναι να μπορεις να ακους καλα και σε αυξημενες εντασεις δωματιου τοτε παιρνεις studio monitor.

 

 

Παρολαυτα και για να δικαιολογησω το

Ρώτα τον γνωστό σου να σου αιτιολογήσει γιατί "θα κάνεις βλακεία" αν πάρεις monitors...και μετά πόσταρε τα λεγόμενα του εδώ...

 

Nαι να γελασουμε!

 

να σου πω το εξης....

 

Οι πιθανοτητες να σου προτεινε home audio ηχεια αντι studio monitors ειναι ακριβως αυτες που λεει και ο korg_nikos....

 

1. Ο γνωστός σου αν υποστηρίζει ακόμα οτι τα home audio (αν και 2 απο αυτά που μας έδειξες ειναι PA ή SR, όπως θες πες το) είναι σοφότερη επιλογή των studio monitor τότε μάλλον κάπου κάνει λάθος.

 

2. Ίσως ο γνωστός σου θεωρεί οτι η εφαρμογή για την οποία τα θες δεν δικαιολογεί το κόστος της επένδυσης και ίσως θέλει να σε προφυλάξει απο το να χαλάσεις άδικα τα χρήματά σου. Αυτό που εννοώ είναι οτι εσύ μπορεί απλά να ψάχνεις 2 ηχεία για να ακούσεις λίγο πιο δυνατά τη μουσική που πάιζεις και γράφεις. Αν ναι τότε ο γνωστός σου καλά έκανε και σου πρότεινε τα home audio...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

έχω κι εγώ μια απορία (χωρίς ιλαρή διάθεση, απλά τα μέλη ειδικά του noiz υποτίθεται ότι -ή πρέπει να- στηρίζουν τις απόψεις τους)

να ακούσω τα επιχειρήματα που θα αιτιολογούν την προτροπή του "γνωστού"...

η τιμή δεν αποτελεί κριτήριο επιλογής σε "ανόμοια" προϊόντα που προτείνονται για συγκεκριμένη χρήση...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου