Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για αναγεννηση squier (wiring, customization..)


Kostie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω ολους σας. Προσφατα εκανα αγορα μιας κιθαρας και θα ηθελα να βελτιωσω με μια απλη κιθαρα που ειχα παλιοτερα οσο αναφορα τον ηχο και τα ηλεκτρονικα της (squier affinity strat). Ο ηχος της λογο διαφορων πειραματισμων στο παρελθον και πολυ χρηση καθως και επειδη ηλεκτρικα της ειναι φθηνιαρικα εχουν επιφερει εναν απαισιο ηχο ακομα και στα καθαρα. Προσφατα προσπαθησα να κανω κατι με αποτελεσμα να επαναφερω καπως τον παλιο ηχο αλλα εχοντας καταστισει εκτος λειτουργιας τα ποτενσιομετρα (!) και την γειωση παρολη την ολοσωστη συνδεσμολογια.

  Εχωντας κουραστει απο ολα αυτα και δεδομενου οτι τωρα παιζω με αλλη κιθαρα θα ηθελα να αναγενησω κυριολεκτικα την πρωτη μου κιθαρα αυτη. Επειδη δεν εχω αρκετες γνωσεις ομως περι ηλεκτρονικων θα ηθελα να ζητισω την βοηθεια οποιου φιλου απο εδω γνωριζει καλα το αντικειμενο. Επιθυμω να κανω τα εξης:

  Να μην αλλαξω μαγνητες, αλλα να βελτιωσω οσο μπορω τον ηχο τους. Να τοποθετησω νεα ποτενσιομετρα, διακοπτη επιλογης του bridge και middle απο συνδεση σε σειρα, σε παραλληλη συνδεση, να τοποθετησω διακοπτη kill switch αμεσης διακοπης του ηχου και επισης συστημα piezo με χρηση piezo trunsducer, και φυσικα να αποκτησω μια αξιοπρεπη γειωση επιτελους.! :)

  Αν δεν βαλατε τα γελια με ολα αυτα θα εκτιμουσα πολυ την οποια βοηθεια σας.

Πανω απ'ολα ειναι το feeling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην αλλαξω μαγνητες, αλλα να βελτιωσω οσο μπορω τον ηχο τους.

 

αυτο φιλε μου δεν γινεται δυστυχως μια και ..you can't polish a turd που λενε και οι ..Λαπωνες ;D

 

Οι μαγνητες ειναι το α και το ω στον ηχο της ηλ.κιθαρας ,αλλαξε τουλαχιστον τον ΕΝΑ μαγνητη που χρησιμοποιεις συχνοτερα,wiring tricks θα βρεις δεκαδες εδω

 

http://www.guitarnuts.com/wiring/menu.php

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ. Μπορω να κανω καποια αλλη ερωτιση;

Ειναι πιθανα ολα αυτα που ζητω να γινουν η θα υπαρχει ''too much wiring'' με ισως ελειψη σωστων πυκνωτων και αλλα διαφορα τρελα που δεν ξερω και θα εχω αποτελεσματα οχι και πολυ καλα; Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Πανω απ'ολα ειναι το feeling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ. Μπορω να κανω καποια αλλη ερωτιση;

Ειναι πιθανα ολα αυτα που ζητω να γινουν η θα υπαρχει ''too much wiring'' με ισως ελειψη σωστων πυκνωτων και αλλα διαφορα τρελα που δεν ξερω και θα εχω αποτελεσματα οχι και πολυ καλα; Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Γιατί πρέπει να χώσεις λεφτά (να τοποθετησω διακοπτη kill switch αμεσης διακοπης του ηχου και επισης συστημα piezo με χρηση piezo trunsducer...), σε κάτι που δεν αξίζει (γιατί μετά σίγουρα θα αλλάξεις και μαγνήτες, και τρέμολο και κλειδιά...) και δεν ξεκινάς το project από την αρχή και να φτιάξεις όργανο που να φυσάει.

Ότι και να κάνεις, squier θα μείνει.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως το ολο προτζεκτακι δεν θα μου κοστισει πολυ γιατι δεν ενδιαφερομαι να αλλαξω τρεμολο (παει κοντα 100 ευρω) ουτε κλειδια, αν ειχα τα χρηματα θα εκανα πολλα περισσοτερα, επισης ενας piezo trunsducer απλος ειναι ενα απλο πραγματακι που κοστιζει ουτε 8 ευρω απο οτι ακουσα.Επισης ενας kill switch κοστιζει οσο ενας απλος διακοπτης, δεν ξεπερνα τα 5 ευρω. Η οικονομικη κριση χτυπαει την πορτα μου χαχα.

Πανω απ'ολα ειναι το feeling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας piezo transducer απλος ειναι ενα απλο πραγματακι που κοστιζει ουτε 8 ευρω απο οτι ακουσα.

Mου δίνεις ένα link plz, για να τον δώ?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.virtualvillage.com/items/item.aspx?itemid=4482702&utm_source=baseusa&utm_medium=shopping&CAWELAID=190649345

 

Προφανως οι τιμες διαφερουν αναλογα τα χαρακτητιστικα, Δες αυτον εδω ειναι για ακουστικη, για τετοιον ενδιαφερομαι να προσαρμοσω

Πανω απ'ολα ειναι το feeling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλλον αναφερεσαι φιλε μου σε καποιον πιεζοκρυσταλλο για ακουστικη κιθαρα...που εσενα δεν σου κανει. Αν θες piezo σε ηλεκτρικη ετοιμασου να δωσεις 150φευγα ευρω...δεν αξιζει.

 

Αν θες με πολυ λιγοτερα χρηματα να αναβαθμισεις αισθητα την κιθαρα σου, βαλε καλυτερα ηλεκτρικα (αν θες κανε τα περιεργα wiring και το killswitch, δε κοστιζουν και πολυ) αλλαξε μαγνητες (έστω αυτον που χρησιμοποιεις περισσοτερο), υπαρχουν φτηνες λύσεις (πχ tonerider) και παρε και μια γεφυρα απο GFS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχετε δικιο σε αυτο, Ευχαριστω δεν τα γνωριζα αυτα, πιστευα οτι τον απλο ακουστικο θα μπορουσα να τον χρησιμοποιησω στην ηλεκτρικη εστω και με μετρια αποτελεσματα, για αυτο αλλωστε ειναι οι πειραματισμοι. :) Αλλωστε δεν θα χρησιμοποιηθει η συγκεκριμενη σε καποιο λαιβ, την εχω μονο για πειραματισμους.

Οσο για τους tonerider πραγματικα ακουω πρωτη φορα θα τους κοιταξω. Γνωριζετε επισης κατι ιδιαιτερο εκτος απο το γνωστο wiring για σωστη γειωση; Αν βαλω νεα ποτενσιομετρα θα δω διαφορα στη γειωση μιας και την τοποθετω σωστα αλλα χωρις αποτελεσμα, φτανοντας στο σημειο να ειχα φτιαξει καλωδιωση με την οποια οποτε επινα τις χορδες ηταν σαν να γινοταν γιωση αυτοματως. Ναι ξερω, καταντια :P

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες και τον χρονο σας.

Πανω απ'ολα ειναι το feeling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου