Προς το περιεχόμενο

Speaker Simulation Box


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, τώρα το καλοκαίρι για μια ακόμα φορά μου έγινε απόλυτα κατανοητό το πόσο δύσκολο είναι να ηχογραφεί κανείς κιθάρα με μικρόφωνο στον ενισχυτή, αν δεν έχει την κατάλληλη ηχομόνωση... :cry:

 

Βλέπετε οι τοίχοι είναι "λεπτότεροι" το καλοκαίρι και με τη ζέστη της ημέρας, οι καταλληλότερες ώρες για να δουλέψεις είναι μέσα στη νύχτα... οπότε η αστυνομία είναι 5 λεπτά από την πόρτα σου...

 

Σκέφτομαι λοιπόν για κάποιο DI με Speaker Simulation. Κάτι απλό χωρίς πολλά πολλά, σαν μια επιπλέον επιλογή αλλά και σαν ανάγκη κάποιες φορές.

 

Είδα αυτά τα δύο:

 

http://www.thomann.de/thoiw2_palmer_pdi09_prodinfo.html

http://www.thomann.de/thoiw2_behringer_gi100_ultra-g_prodinfo.html

 

Το δεύτερο είναι πολύ φτηνότερο, αλλά από την άλλη η Palmer έχει το όνομα (και τη χάρη?)

 

Εσείς τι λέτε; :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα palmer αλλα πιο ακριβο και ..πιο μεγαλο εχει ο kotsadoros και ο ηχος που βγαζει ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ.δεν ξερω ποιο εχει λογικα θα κανει post πιο μετα το μωρο μου γιατι τωρα ειναι βολτιτσα εξω 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω ανεπιφύλακτα Palmer PGA-04, αλλά είναι ακριβότερο από αυτά που ανέφερες.

Ορίστε κι ένα

sample με την Tele μου (USA, '52 re-issue, stock), Marshall Guv'nor (original), Marshall JTM45 head και το PGA-04. Compression, reverb, EQ χρησιμοποιήθηκαν στη μίξη, αλλά διακριτικά.

Τάκη, τι σχέση έχει το speaker simulator με το αν ακούγεται λαμπάτος ο ...μη λαμπάτος ενισχυτής; Suhrωσες πάλι;... :P

Με γειά!!!:D

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχχ εχεις δικιο...τι μ#$%κια ειπα;;

...η μονη δικαιολογια ειναι οτι αλλο σκεφτομουν και αλλο εγραψα...και οτι εχω το μυαλο μου σε πολλα...

για κατσε να το κανω Edit μην μας παρουν χαμπαρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις! ¶κη το sample ακούγεται φανταστικά. :wink:

 

Δυστυχώς όμως τα λεφτά που διαθέτω για το SS δεν είναι τόσα πολλά, για να πάω σε κάτι τέτοιο. :cry:

 

Το ερώτημα λοιπόν είναι αν αγοράζοντας κάτι σαν το φτηνότερο Palmer θα κάνω τη δουλειά μου, ή αν πετάω τα λεφτά μου... :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

akis πολυ ωραιο παιξιμο και ΓΑΜΩ τους ηχους.πω πω αυτες οι tele τι ηχο βγαζουν ρε γαμωτο....καλα εχεις και ..πολυ χαλια κεφαλη ,marshall ε;ακου εκει jtm45..για τα σκουπιδια ειναι.. :lol: :wink:

γιατι μου ξυπνας το G.A.S. μου ρε ακη :cry: 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω ανεπιφύλακτα Palmer PGA-04' date=' αλλά είναι ακριβότερο από αυτά που ανέφερες.

Ορίστε κι ένα

sample με την Tele μου (USA, '52 re-issue, stock), Marshall Guv'nor (original), Marshall JTM45 head και το PGA-04. Compression, reverb, EQ χρησιμοποιήθηκαν στη μίξη, αλλά διακριτικά.

Τάκη, τι σχέση έχει το speaker simulator με το αν ακούγεται λαμπάτος ο ...μη λαμπάτος ενισχυτής; Suhrωσες πάλι;... :P

Με γειά!!!:D

[/quote']

 

Πολύ-πολύ ωραίο το clipάκι! :D

 

Βλέπω ότι έχει attenuator (μάλλον δε γίνεται να μην έχει,ε; :oops: ) .Μήπως ξέρεις αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για να "μειώνει" την ένταση του ενισχυτή;Ενδέχεται να λέω βλακείες,αλλά κάπου είχα δει/άκουσα/διάβασα ότι μπορεί να γίνει βάζοντάς ανάμεσα στον ενισχυτή και το ηχείο ή κάπως έτσι...

 

Αν χαλάω το θέμα,παρακαλώ να διαπομπευτώ και να λιθοβοληθώ δημόσια! :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dienekes, απ'ό,τι θυμάμαι, με το PDI-09 μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου, αρκεί να προσθέσεις ένα dummy load, αλλιώς θα πρέπει να χρησιμοποιείς και το ηχείο σου ταυτόχρονα, πράγμα που μάλλον δε θες. ;)

AFAIK, το PDI-09 έχει το ίδιο cabinet simulation filter με το PGA-04, αλλά είναι πιο περιορισμένο ως προς τις ρυθμίσεις που μπορείς να κάνεις. Αν κοιτάξεις τα specs και των 2, θα καταλάβεις τι εννοώ.

Ο JTM45 είναι όντως μαγεία... Εδώ με το μεγάλο ξαδερφάκι του, το οποίο όμως πρέπει να πάει στο γιατρό...:(

IMAGE_227.jpg

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gangster, νομίζω πως γίνεται, αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ έτσι.

 

Κοίτα και το manual μήπως βρεις κάτι.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μανουάλι λέει: "if you want to use your speaker cabinte instead of the internal load,plug the cabinet in to the speaker thru jack"

 

Οι πολύ περιορισμένες γνώσεις μου δεν μου επιτρέπουν να καταλάβω αν αυτό έχει σχέση και με αυτό που ρωτάω... :oops:

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου