Προς το περιεχόμενο

Εσύ τι καταλαβαίνεις?(μπορούμε να αντιληφθούμε την ομορφιά?)


giannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικα και η καθε μουσικη) εχει το ΔΙΚΟ της χωρο υπαρξης.Οπως ειναι αδυνατον να παιξεις Μπετοβεν στο Μετρο η στην εισοδο της Χαλυβουργικης στις 4.30 το πρωϊ που μπαινουν οι εργατες για δουλεια,ετσι ειναι και αδυνατον να παιξεις Punk στη συγκεντρωση των πεσόντων στο Αφιον Καραχισαρ....

 

Καθε πραγμα στον καιρο του και ο κολιος τον Αυγουστο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατά την γνώμη μου δεν μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα από την εν λόγω έρευνα για πολλούς και διάφορους λόγους.

 

1. Δεν μας εγγυάται κανείς ότι η ομορφιά κρύβεται στην άψογη εκτέλεση ενός δύσκολου κομματιού, από έναν καταξιωμένο βιολιστή με ένα εκπληκτικό όργανο.

2. Οι περιδιαβαίνοντες δεν είναι απαραίτητα ούτε λάτρεις της κλασσικής μουσικής, ούτε ειδήμονες, ούτε τίποτε άλλο.

3. Όταν κάποιος τρέχει πανικόβλητος και λόγω δουλειάς, σιγά να μην προσέξει τι συμβαίνει λίγο παραπέρα, είτε μουσικά, είτε οπτικά, είτε με οποιονδήποτε άλλο τρόπο.

4. Υπάρχει έμφυτη προδιάθεση σε δεδομένο τόπο και χρόνο, κάποιος να προσέχει κάποια πράγματα και όχι κάποια άλλα. Δηλαδή, οι άνθρωποι συνήθως προσέχουν αυτά που θέλουν να προσέξουν και δε νομίζω ότι αυτό κάνει την γνώμη τους λιγότερο ή περισσότερο σωστή.

 

 

+100

Πολυ ευστοχες αυτες οι παρατηρησεις  αλλα αν το καλοσκεφτεις  δεν ειναι οι λογοι για τους οποιους δε μπορουν να βγουν ασφαλη συμπερασματα απο την ερευνα αλλα τελικα ειναι τα ιδια τα συμπερασματα της ερευνας . δηλαδη το πειραμα/ερευνα απεδειξε τα...αυτονοητα! Και αυτη ειναι η αδυναμια του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταθμός του μετρό. Ένα κρύο πρωϊνό τον Γενάρη του 2007

 

ίσως, να ειχε κανει καποια "αταξια" και να προσφερε κοινωνικη εργασια,

βαλαν και την ταμπελα του "πειραματος" για να μη τον ξεφτυλισουν και τελειως..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστός οπως κ η παρις στιλτον κ η μπεργιοτσέ αν δε κανω λαθος καποια απ' αυτες τις τσιτσιολίνες ήταν.

 

Είδες ρε πως μπορεί να φανεί και μια αλλη προοπτική του θέματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δημοσίευμα το είδα από άλλη σκοπιά: ως άσκηση στην ταπεινότητα για τον φίλτατο (και εξαιρετικό) Joshua Bell. Νομίζω ότι θα εκτιμήσει πλέον περισσότερο τα χειροκροτήματα που εισπράττει (δικαίως) από τον κόσμο που έρχεται στις παραστάσεις του.

 

Είμαι 100% σίγουρος ότι η "παράστασή" του άγγιξε το μεγαλύτερο μέρος του πλήθους που πέρασε. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα πρωινό με απίστευτο κρυο στο κέντρο του Karlsruhe της Γερμανίας, γύρω στο 2001, όπου έπαιζε ενα τριο με τσέλλα που κυριολεκτικά με συγκλόνισε, αλλά όπως και το...99% των ανθρώπων στο βίντεο δεν σταμάτησα (ήμουν μαζί με άλλα 10 άτομα και πηγαίναμε σε ενα επαγγελματικό ραντεβού). Τα 15 δευτερόλεπτα όμως που άκουσα ακόμα τα θυμάμαι και δεν μπορώ να εκφράσω με λόγια το συναίσθημα. Το ότι δεν σταμάτησε σχεδόν κανένας δεν το βλέπω λοιπόν να σημαίνει κάτι άσχημο.

 

Ακόμη, για μένα το θέμα "μουσικός του δρόμου/μετρό/whatever" μου ήταν αρκετά περίεργο μέχρι σχετικά πρόσφατα, δηλ. δεν ήμουν καθόλου εξοικιωμένος με τη φάση του να σταματήσω και να αρχίσω να παρακολουθώ κάποιον που παίζει κάτι στο δρόμο και να του αφήσω λεφτά στο τέλος...νομίζω παίζει ανάλογα με την περιοχή και την κουλτούρα του κάθε τόπου. Για παράδειγμα στη Γερμανία και την Αυστρία οι σποντανέ καλλιτεχνικές παραστάσεις στο δρόμο και αλλού είναι κάτι το σύνηθες, αλλά όσο έχω παρατηρήσει είναι πολύ διακριτικοί στο θέμα "δώστε λεφτά αν σας αρέσει" ενώ αρκετοί δεν δέχονται καν όσο και να επιμένεις να δώσεις. Ίσως και με τον Joshua αν δεν υπήρχε η θήκη με τα κέρματα να σταματούσαν περισσότεροι να τον ακούσουν...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου