Προς το περιεχόμενο

PRS Guitars : ερωτησεις για "αρχαριους διπλοπηνιακους"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξανα - ξεθαβοντας ετουτο το παλιο μου τοπικ ,

λογω του οτι απο τοτε που το ανοιξα μεχρι σημερα , εχω μαζεψει καμποσα λεφτα ,

και

λογω του οτι η θεα των χρηματων , ειναι κινητηριος δυναμη των σκεψεων ,

 

θελω να κανω την εξης ερωτηση...

 

ειμαι αναμεσα σε 2 διλληματα.

 

1.

prs custom 22/24 vs prs standard 22/24

αξιζει η διαφορα τιμης τους??

αν δλδ , η διαφορα εγκειται ΜΟΝΟ στην εμφανιση , να μην χαραμισω παραπανω χρηματα....

 

2.

αν ναι ,

μηπως να κανω υπομονη για την 513 η οποια εχει και περισσοτερες strat-style επιλογες??

 

για πειτε μου την γνωμη σας...

α ν ω τ α τ ο  οικονομικο οριο τα 3.500€...

 

σας ακουω κυριοι διοτι ο "Αη Βασιλης" πλησιαζει , αργα και σταθερα... ;D ;D

 

αν ειναι να παρεις ΡRS παρε αυτη

 

http://www.prsguitars.com/dgt/specs.html

 

ειναι τοσο καλη κιθαρα που ακομα και εγω (που αν δεν γραφει πανω Fender,Gibson,Gretsch ή Rickenbacker ουτε που κοιταζω τη κιθαρα)  το καλοκαιρι ζοριστηκα για να ΜΗΝ την αγορασω......

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Nίκο αφού είσαι τρελός Tele fan θα πρέπει λογικά να σου αρέσει πολύ και το signature μοντέλο του εξωγήινου Johnny Hiland (η Fender ήταν να του βγάλει sign. tele, όμως το Αrtist Relations Dept. της τα έκανε μαντάρα...). Την έχεις δοκιμάσει?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ειναι τραγικα ΑΣΧΗΜΗ οποτε δεν με συγκινει καθολου ,παιζει καλα ομως.

 

Τελε παντως δεν ειναι & ευτυχως ο Τζονυ οταν παιζει country ακομα με τελε παιζει (ασε τι λενε οι διαφημισεις... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελε παντως δεν ειναι & ευτυχως ο Τζονυ οταν παιζει country ακομα με τελε παιζει (ασε τι λενε οι διαφημισεις... ;D)

 

Θα πρέπει να κρύβεται πολύ καλά τότε, γιατί τα τελευταία 3 χρόνια δεν έχει συλληφθεί σε κανένα βίντεο με Τέλε.  ;D ;D ;D

 

Όχι ότι ο Τζώνης έχει ανάγκη από συγκεκριμένη κιθάρα για να βγάλει αυτό τον ήχο:

 

http://www.youtube.com/watch?v=f9imuLRcCEI

 

;D

 

+100000 για την DGT, του τα έλεγα από τις πρώτες σελίδες, αλλά μάλλον το σκέφτεται ακόμα ο Σπύρος.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι όχι...δε τη πήρα από ζοζέφ...πήρα μία με τα πουλάκια της και τα όλα της...αλλά κατάλαβα ποια λες...δεν είναι πάντως άσπρη...είναι ζαχαρί κ είναι στη θεσνίκη...αν δε κάνω λάθος...

 

 

Τώρα είμαι offtopic, αλλά δεν κρατήθηκα!! ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ?? Η ζαχαρί Swamp Ash (Rosewood f-board, dot inlays) ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ?? Όταν δοκίμαζα κιθάρες εν έτει 2005 την έπαιξα και αυτή (παντελώς ασεταριστη και αφρόντιστη btw) και ο έμπορας την έδινε στην προνομιακή τιμή 3200Ε, μετρητοίς 2900 επειδή είσαι εσύ! Τι τριτοκοσμικές μνήμες μας ξυπνάτε!!  ;D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χχαχααχχαχαχαχαχα........σιγά μη και δε υπάρχει ΑΚΟΜΑ χαχαχαχαχα... ;D

 

εγώ πάντως πήρα αυτή που έχεις στη φώτο σου,με ροουςγουντ κ' πουλάκια... ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον , λοιπον , λοιπον κυριοι.....

κατ αρχας ειλικρινα να ευχαριστησω ολους για τις αποψεις και τα σχολια τους.

 

εξηγω μερικα πραγματα και παραθετω τις σκεψεις μου....

 

 

1.

 

3 ειναι οι φορες ,που εχω πιασει και παιξει prs στη ζωη μου σε διαστημα 2 ετων.

-η πρωτη ηταν μια singlecut goldtop στου ζοζεφ

-η δευτερη πριν κανα 2μηνο , μια cherry custom 22 ('2002 νομιζω) στου διαμαντοπουλου.

-η τριτη επισης ,μια custom 22 blue στην στοκχολμη.  

 

2.

 

ολον τον υπολοιπο καιρο ,εχω ακουσει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ υπαρχει απο prs στο youtube.

αυτο μονο μπορω να κανω απο το νησι....

ο ηχος , οι εντυπωσεις και η αισθηση που μου εμειναν στο χερι και στο αυτι , ειναι

αυτα που με κανουν να μην μπορω να βγαλω απο το μυαλο μου την μελλοντικη αποκτηση μιας τετοιας κιθαρας.

 

δεν θεωρω τον εαυτο μου ΑΚΡΩΣ επαγγελματια απο πλευρας παιξιματος , αλλα θεωρω πιο πολυ επενδυση και οχι προσκαιρο GAS την αποκτηση μιας PRS.

 

3.

 

ως αναφορα την επιλογη μεταξυ των διαφορων μοντελων της εταιρειας ,

νομιζω πως ειναι χρεος μου:

 

α.να δοκιμασω μια DGT , και αν τα καταφερω , πλαϊ-πλαϊ με με μια custom 22/24.

 

β.να παιξω μια 513 , αλλα τολμω να πω , αν καταλαβα οσα εχω διαβασει , οτι δεν ειναι κατεξοχην "διπλοπηνια" κιθαρα , με την λογικη του οτι , ο 5 θεσιος επιλογεας , δουλευει οπως σε μια στρατ , και δεν σου δινει την επιλογη bridge & neck ταυτοχρονα οπως στις custom π.χ.

 

φοβαμαι ομως οτι θα μου αρεσει περισσοτερο λογω των πιο strat/style ηχων που προσφερει....

απο την αλλη ομως ,

ισως ειναι τελικα υπερβολη για την 513 , αφου ηδη εχω μια strat plus ζαντολαστιχωμενη και μια EJ signature....

πραγματικα ειμαι σε τρελο διλλημα.....

 

ερωτηση:

με τα μοντελα standard 22/24 τι "παιζει" ?? ??

δεν κυκλοφορουν πια επισημως??

 

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μου επιτραπει να ξαναματαπω την ταπεινη μου αποψη...και εγω δεν ειμαι ουτε καν επαγγελματιας αλλα λατρης της κιθαρας, εχω την custom 22 και σε συγκριση με οτι αλλο εχω δει, αγορασει και παιξει ειναι η πιο ευκολοπαιχτη ,τελεια στην κατασκευη και γενικα πιο βερσαλαίτ κιθαρα με τον 5θεσιο και τα σπλιταρισματα που κανει μπορεις ευκολα να φτιαξεις τον ηχο και το στυλ που θελεις...Εαν ποτε βρεθεις Αθηνα ευχαριστως να κανουμε ενα τζαμαρισματακι.  Αντε και με το καλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου