Προς το περιεχόμενο

PRS Guitars : ερωτησεις για "αρχαριους διπλοπηνιακους"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Έχουμε αρχίσει να βγαίνουμε από το θέμα ή μου φαίνεται...?  ::)

 

Σπύρο, αν σκέφτεσαι για κάποια από τις ακριβές PRS, ρίξε οπωσδήποτε μια ματιά εδώ:

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Στο video στο οποίο παίζει ο P.R.Smith με τον Boogie, επειδή μου είχε κάνει και εμένα εντύπωση όταν το είχα δει, μάλλον ο ήχος είναι περισσότερο θέμα ενισχυτή και λιγότερο κιθάρας.

 

το εβαλα επιτηδες διοτι με τον mark3 θα την ...παιζω!  :P

 

αγαπητε ziko , εχω δοκιμασει διαφορες ibanez αλλα δεν μου αρεσαν...δεν μπορω να πω με σιγουρια αλλα ...δεν....\

ευχαριστω για την προταση σου ομως. αν βρεθω αθηνα , δεν θα παραλλειψω να της δωσω μια ευκαιρια. ;)

 

TGL , αυτη η "DGT" μου αρεσει πολυ επισης. ειναι βεβαια και ο παιχτης , και δεν ξερω και με τι ενισχυτη παιζει.

αν καταλαβα καλα , ολες οι prs σπλιταρρουν.(mira-standard-custom) ετσι δεν ειναι?

ρωταω διοτι με ενδιαφερει και αυτο. :)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είναι δύσκολο να περιγράψω με λίγα λόγια πόσο καταπληκτική κιθάρα είναι η Mira.

Είναι ελαφριά, καλοζυγισμένη, εργονομικότατη, οι μαγνήτες της τόσο vintage όσο χρειάζεται κάποιος που πρέπει να ελίσσεται διαρκώς σε διάφορα είδη, τα ηλεκτρικά της πανέξυπνα στην απλότητα τους, με πανεύκολα στη χρήση locking κλειδιά, πανέμορφη (κατα τη γνώμη μου) και αποστασιοποιημένη απο το σύνδρομο των PRS / Βικτωριανό κομοδίνο / 14Α superduper quilted maple, κυκλοφορεί σε μια γκάμα καταπληκτικών χρωμάτων που την αναδακνείουν σαν design όσο καλύτερα γίνεται, και είναι και αρκετά προσιτή....!!!

 

Αν δεν είχα θέμα με τις νέες αγορές που έκανα, η Mira δεν υπήρχε περίπτωση να φύγει. Ηδη μου λείπει  ::)

 

Κι αυτό το λέει κάποιος που είχε ήδη αλλες τρείς Custom 24 εκ των οποίων η μία φτιαγμένη το 87 (holy grail για τους φανατικούς της εταιρίας - ο τυπάς που την πήρε απο εμένα την έδωσε μετά απο 2 μήνες για 6.5 χιλ δολάρια.)

Παρόλα αυτά η Mira είναι για μένα it όσον αφορά στις PRS.....

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

silot , με το "καλημερα σας" με εφτιαξες!!

αν δεν ειχε απαγορευτικο  ::) θα ερχομουν να δοκιμαζα μερικες... :P

 

(ερωτηση: τι "διπλους" ειχες βαλει στην mira του playloud?? -και γιατι??-)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέχεσαι μια αιρετική άποψη; Δοκίμασε όπου μπορέσεις (και φυσικά αν μπορέσεις) μια Hamer USA. Είναι ότι είναι ο Huber αλλά στην Αμερική. Και μάλιστα με καμπόση ιστορία στην πλάτη της

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Hamer είναι εξαιρετικές κιθάρες. Τώρα, όσον αφορά τις Mira, εμένα μου φάνηκε σαν μια εξαιρετικά ισορροπημένη SG, λίγο πιο modern, πολύ πιο versatile και αν τις έφερναν εδώ σε emerald green, άντε και σε wharf blue, θα είχα πάρει ήδη. Η Mira του Silot με τον Barden απλά ήταν υπέροχη και το βάρος/ζύγισμα μετά την Black Beauty είναι δώρο εξ ουρανού καθ' ό,τι υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να αποφύγω το αυχενικό σύνδρομο με μια τέτοια κιθάρα.

Παρ'όλα αυτά, επειδή η Les Paul είναι έρωτας μεγάλος, πάρε μια Black Beauty ή την άσπρη studio (έβενος γαρ) από ένα μαγαζί (γιατί οι gibson θέλουν δοκιμή πριν καταλήξεις) και από Thomann ρώτα αν στέλνουν έξτρα σπόνδυλους (για την αναμενόμενη μετατόπιση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

πριν κανα διμηνο αγορασα επιτελους prs custom 22.

 

Εχω μεινει μαμακας (οσο περιθωριο μου εχει απομεινει δηλαδη)...

αψογη σε ολα τα επιπεδα κατα την ταπεινη μου γνωμη πlayability , splitαρισματακια μαγνητων ηχος σε καθαρα και μη ...πραγματικα καθε φορα την φχαριστιεμαι και περισοτερο...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν πηρες την 24αρα ? Ο ηχος της στα αυτια μου ειναι ενα κλικ πιο γεματος και εχει και τα 2 frets παραπανω. Αλλωστε οι PRS εγιναν παγκοσμιο hit λογω της custom 24

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα επειδη δεν εχω υπομονη οταν ειμαι  ...ος για αγορα ,  στο μαγαζι υπηρχε η 22 που πηρα και μια 24 blue matteo η οποια ηταν χαρμα να τη βλεπεις αλλα το βιολονοκαφε αυτης που διαλεξα(http://i458.photobucket.com/albums/qq301/vagtanplan/DSC01499.jpg) μου κανει περισσοτερο αυταααα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου