Προς το περιεχόμενο

Setup κιθαρας - Ποσο συχνα???


Antonyvk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ρυζι ειναι η καλυτερη πατεντα, αποροφα την υγρασια και ετσι προστατευει ως ενα βαθμο τις χορδες απο την οξειδωση (μικρος παντα πιστευα οτι καποιος ανωμαλος ειχε παρει σβαρνα ολες τις ταβερνες στην ελληνικη επικρατεια και λογω καποιου φετιχ εριχνε ρυζι μεσα στις αλατιερες...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και θα πειραματιστώ πρώτη φορά με setup μόνος μου θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση..

Οι χορδές πρέπει να έχουν όλες το ίδιο ύψος;Γιατί δυο strat που έχω φαίνεται να μην έχουν τις χορδές στο ίδιο ύψος..

 

υγ.τον οδηγό setup τον έχω διαβάσει..  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(μικρος παντα πιστευα οτι καποιος ανωμαλος ειχε παρει σβαρνα ολες τις ταβερνες στην ελληνικη επικρατεια και λογω καποιου φετιχ εριχνε ρυζι μεσα στις αλατιερες...)

 

Απίστευτος  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και θα πειραματιστώ πρώτη φορά με setup μόνος μου θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση..

Οι χορδές πρέπει να έχουν όλες το ίδιο ύψος;Γιατί δυο strat που έχω φαίνεται να μην έχουν τις χορδές στο ίδιο ύψος..

 

υγ.τον οδηγό setup τον έχω διαβάσει..  ;D

 

Οι χορδες πρεπει να ακολοθουν το radius (καμπυλοτητα) της ταστιερας. Αν ειναι 12" ή και μεγαλυτερο το radius οι χορδες ειναι περιπου στο ιδιο υψος. Αν ομως ειναι πιο μικρο (οπως στις strat σου καλη ωρα) ειναι πιο εμφανης η καμπυλοτητα και οι χορδες την ακολουθουν, δεν ειναι δηλαδη ολες στο ιδιο υψος.

Αναλογα με το τι radius εχει η κιθαρα σου θα ψαξεις στο νετ να βρεις εναν οδηγο, δηλαδη ενα κομματακι απο εναν κυλινδρο του αναλογου radius (η να τον φτιαξεις μονος σου στο corel αν καταλαβες τι ειναι το radius) που μπορεις να τον εκτυπωσεις και να τον χρησιμοποιησεις για να ρυθμισεις το υψος των χορδων

 

Πχ δες εδω τον sf για να καταλαβεις τι εννοω ως οδηγο

http://www.noiz.gr/index.php?topic=9643.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.expertvillage.com/search.htm?s=electric+guitar+setup

 

θα πατας απο δεξια "filter by tag" για να βλεπεις οτι σε ενδιαφερει και οταν δεις αρκετα βιντεακια πηγαινε τσεκαρε την κιθαρα σου αν θελει setup και μετα απο εκει και περα καθε φορα που θα διαπιστωνεις καποιο τετοιο προβλημα θα το διορθωνεις ετσι θα εισαι παντα σιγουρος οτι θα ειναι παντα SETUPED και btw εμενα θελει γερο setup γιατι εχει intonation ,στραβο μπρατσο και ρυθμισμα το pickup height και το bridge height ξερετε κανενα καλο τεχνικο στην ομονοια-περιστερι για να την παω γιατι δεν εχω χρονο να ασχολουμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου