Προς το περιεχόμενο

Yamaha Clavinova CLP 320 και Arius YDP 140


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα συμφορουμιτες,

Ο ξαδεφος μου ενδιαφερεται να αγορασει ενα απ τα 2 αυτα ηλ. πιανα. τα εχουμε ακουσει και τα 2 και του αρεσουν. απλα δεν ξερει πιο να προτιμησει.

Εχει καποιος απο εσας εμπειρια ή καποια αποψη για τα πιανα αυτα?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα  :)

Βι βιλ βι βιλ ροκ γιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το arius ειναι πιο ομορφο...αλλα το αλλο εχει καλυτερες δυνατοτητες... το Arius μικροτερη πολυφωνια,λιγοτερους ηχους...και το clp320 εχει καλυτερο πιανο 3 layer...το επαιξα και ξετρελαθηκα...και ειναι σε midi επιπεδο καλο...με IN-OUT-THRU...και γενικα ειναι προτειμοτερο το 320!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ MOTIFNICK, χτες ειδε και ενα Roland, τωρα δεν θυμαμαι ποιο μοντελο αλλα ηταν καλυτερο απο το CLP320. σε δυνατοτητες παντα... αλλα του ειπαν να κοιταει περισσοτερο σε Yamaha και οτι η Roland ειναι καλυτερη σε Synths και οχι τοσο στα ηλεκτρικα πιανα... τωρα εγω δεν ξερω πολυ απο πληκτρα και εαν ισχυουν αυτα

Βι βιλ βι βιλ ροκ γιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι προτιμαω τα καθαρα πιανα της Roland απο τα μουντα της Yamaha. Οποτε δεν εχει σημασία τι του ειπαν. Στην τελικη αν δεν μπορει να καταλάβει απο μονος του διαφορα στον ήχο, ας διαλεξει αυτο που του αρεσει στην εμφανιση. Το να πιστεψει εμενα ή καποιον αλλο δε θα ανεβασει την ποιοτητα του οργανου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yeap τα roland δεν τα εχουμε ακουσει ακομα... ειναι τα HP201 & ΗΡ203 & RP101 οντως τα yamaha ειχαν καπως "μουντο" ηχο οπως τα ακουσα εγω...βεβαια αυτι σε αυτι διαφερει οποτε ο,τι του αρεσει αυτου θα παρει...

τωρα ψαχνουμε να ακουσουμε τα Roland.

Βι βιλ βι βιλ ροκ γιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εγω νομιζω οτι η Yamaha εχει τα καλυτερα πιανα...τι μουντα βρε παιδια...δεν θα κουφαθουμε...νομιζω ειναι το megavadage τα πιανα της yamaha...σε ηλεκτρικα,σε κλασικα κανονικα και ακομα σε synth εχει απο τους πιο καλους ηχους στο εμποριο!! 320 φιλε μου παρε γιατι με το Roland μονο για musicbox piano θα σου κανει καλο ηχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοτιφνικ πρεπει να δεχτεις νομίζω και αλλες αποψεις. Δεν ειπα οτι οι υπολοιποι ειστε κουφοι.

 

Αλλα νομίζω οτι ως κατοχος πολλων διαφορετικων οργανων, και ως χρηστης τους για πανω απο 10 χρονια μπορω να χαρακτηρισω το ενα "πολυ μουντο για τα γουστα μου ή οχι".

Εχω πιανο clavinova, της σειρας clp, εχω πιανο της kurzweil, και το fantom g της roland. Με βεβαιοτητα λεω οτι το Yamaha ερχεται 3ο σε σειρα προτιμησης, με 1ο το kurzweil. Για τα rhodes, el piano κτλ το fantom με διαφορα 1ο.

 

Στο δικο μου clp μοντελο πχ, οι ψηλες και οι πολυ χαμηλες νοτες ειναι πολυ πολυ μετριες. Στη μεσαια περιοχη κατι γίνεται, ομως το sustain pedal το κανει μη ρεαλιστικο. Κι εχει και μετρια ηχεια πανω του. Στις ηχογραφησεις που το εβγαζα απο το out το αποτελεσμα ήταν ελαφρως καλυτερο.

 

Σαν το kurwzeil δεν εχω δει πιανο παντως.

 

Τα roland πασχουν λιγο στις χαμηλες, αλλα λατρευω τις ψηλες νοτες τους. Τωρα οτι κανουν μονο για musicbox ηχους, φανταζομαι ειναι στα πλαισια της χιουμοριστικης υπερβολης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει εχεις δικιο για την συμπεριφορα μου...οντως ειναι θεμα γουστου...κι εγω 14 χρονια τωρα που ασχολουμε με μουσικη παραγωγη νομιζω οτι ανηκω στο μεγαλο ποσοστο αυτων που ακουνε τα πιανα της Yamaha για τα καλυτερα...

αλλα ειναι θεμα γουστου..εγω εχω motif xs8 και es7 (korg Trinity V3,και διαφορα αλλα)και πηγα να αγορασω το fandom g  ακουγοντας το πρωτα απο κοντα...και απογοητευτηκα...ειδικα απο φυσικους ηχους....και ο πωλητης μου ειπε πως το πιανο και οι κιθαρες του Motif ES και XS ειναι οντως καλυτερες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου