Προς το περιεχόμενο

Super duper Αρχαριος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερωτιξη:

 

Θέλω να μάθω πλήκτρα, αλλά θέλω να το κάνω μόνος μου, χωρίς δάσκαλο.

 

Μπορώ να διαθέσω μέχρι 300ευρω για οργανάκι.

 

Βρήκα αυτό στο Θωμά, που λέει πως είναι εκπαιδευτικό.... ???

http://www.thomann.de/gb/casio_lk300tv_set.htm?sid=71be90c04940752d5c64a2a5ce3ecfbc

 

Φαίνεται καλό αλλά δεν έχει MIDI... απ την άλλη θα μπορούσα απλά να πάρω ένα απλό Keyboard που να έχει MIDI και να το συνδέσω στο pc για ήχους.

 

Τι προτείνετε?

 

Και όσο αναφορά την εκμάθηση, τι μπορώ να κάνω για να το προχωρήσω το θέμα μόνος μου?

 

Παίζω 6 χρόνια ηλεκτρική, και τα θεωρητικά μου είναι σε καλό επίπεδο, παρ όλα αυτά υπάρχει κάνα βιβλίο η DVD που θα μπορούσε να βοηθήσει?

 

 

Και δεν έχω τρελές απαιτήσεις στα τραγούδια που θέλω να παίξω, συγχορδιουλες και απλές μελωδίες...

 

 

Help! 8)

 

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κιθαρίστας, σου προτείνω midi contoller. Με 100-150 ευρώ καθάρισες...άσε που έχεις πληθώρα ήχων. Επίσης, δεν χρειάζεσαι ΚΑΜΜΙΑ εκμάθηση  ;D ;D ;D ;D(πλάκα κάνω). Παίζεις ότι σου καπνίσει...και μετά διορθώνεις τελίτσες...στα live πάρε όμως ένα κανονικό πληκτρά ή ένα GR20

 

Εγώ έτσι κάνω...

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα δεν τις εφαγα τις ντοματες απ την παρεα, κατσε! εχουμε ακομα  :P :P

Καλά, αμα κάτσεις να ακούσεις όλους τους "παλαβούς" εδώ μέσα θα φύγεις με Moog Modular!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, αμα κάτσεις να ακούσεις όλους τους "παλαβούς" εδώ μέσα θα φύγεις με Moog Modular!

 

Εχω το καλυτερο επιχιρημα ομως, "Only 300 ευρωπουλος" ;D

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το θέμα της διδασκαλίας θεωρώ ότι μία αρχή σε ένα εντελώς καινούριο όργανο θα πρέπει να γίνει με την καθοδήγηση κάποιου γνώστη. Σκέψου ότι μόνος σου ποτέ δε θα καταφέρεις να φτάσεις σε ένα σημείο που θα έφτανες μέ ένα δάσκαλο, η εξέλιξη σου θα είναι πολυ πιο αργή και το σημαντικότερο είναι ότι θα μάθεις τα πράγματα με λάθος τρόπο και αν κάποια στιγμή στην πορεία σε κερδίσουν τα πλήκτρα θα πρέπει να ξεκινήσεις πάλι απ'την αρχή.

 

Δεν μπορώ να κατλάβω το σκεπτικό: "Θέλω απλά να παίζω 2-3 τραγουδάκια, ακόρντα, μελωδία κλπ..". Για ποιο λόγο να μην αποκτήσεις μία σωστή μουσική παιδεία (και δεν εννοώ απαραίτητα τις θεωρητικές σπουδές της μουσικής άλλα θέματα όπως το στήσιμο των χεριών στο κλαβιέ, σωστή δακτυλοθεσία κ.α) που θα σε βοηθήσει να παίξεις πολλά πράγματα και τα 2-3 τραγουδάκια θα σου φαίνονται παιχνίδι.

 

Είμαι γενικά της άποψης ότι ό,τι κάνεις πρέπει να το κάνεις σωστά και ολοκληρωμένα. Θα μου πεις μπορεί να μην υπάρχει χρόνος για μελέτη, αυτό δε σημαίνει κάτι. Απλά η πρόοδος σου θα γίνεται με πιο αργούς ρυθμόυς, τουλάχιστον στην πάροδο του χρόνου θα δικαιωθείς από το αποτέλεσμα. Το "αργά άλλα σταθερά" είναι πολύ πιο παραγωγική λύση απ'το να μάθεις 5-6 πραγματάκια και μόνο αυτά τα οποία ενδεχομένως να είναι και λάθος.

 

Αν επιμένεις ακόμα οτι δε σου χρειάζεται κάποιος δάσκαλος, πάρε σε πρώτη φάση ένα βιβλίο με κλίμακες ή κάποιο βιβλίο με σπουδές για να φτιάξεις λίγο τα χέρια σου. Ψάξε στο Νάκα βιβλία σπουδών για αρχάριους, κάτι θα βρεις. Θα σου έλεγα για Hanon το οποίο θεωρώ ό,τι καλύτερο υπάρχει για τεχνική άλλα ίσως είναι για πιο προχωρημένο επίπεδο. Ξεκίνα από τα απλά και μετά τα βλέπεις και αυτά.

 

Όσο για το όργανο είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σε απασχολήσει. Δεν έχεις απαιτήσεις για ήχους ή παραμετροποίηση αυτών επομένως οτιδήποτε έχει πλήκτρα και βγάζει ήχο σου κάνει. Το λέω αυτό γιατί έχω δει πολλές φορές το έργο "πήραμε ένα ακριβό όργανο πάνω στον ενθουσιασμό μας και μετά απο 1 μήνα αποφάσισα ότι τελικά δεν μπορώ να ασχοληθώ ή βαρέθηκα και το όργανο σκονίζεται". Ξεκίνα από κάτι πολύ απλό και αν δεις στη συνέχεια ότι σε ενδιαφέρει σοβαρά πας σε κάτι καλύτερο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και τον χρονο σου, εχεις τα δικια σου... και στην κιθαρα χωρις δασκαλο πυξ λαξ θα επαιζα ακομα...

 

Θα κοιταξω και αυτη την λυση....

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου