Προς το περιεχόμενο

Τι τρεχει με την fender lite ash telecaster στα web stores ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδια ,μηπως ξερει κανεις γιατι δεν υπαρχει το συγκεκριμενο μοντελο στα dv 247 , music store & thomann ?Και κατι λιγο off - topic απο τα επομενα μοντελα ποιο εχετε ακουσει και προτεινετε?

1.fender baja telecaster

2.fender highway one telecaster

3.fender lite ash telecaster

4.fender 50's telecaster

5.fender 60's telecaster

6.fender road worn 50's  telecaster

7.g&l tribute assat classic

Ευχαριστω παιδια η tele ειναι κοντα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ισως να σταματησε η παραγωγη της fender στην Κορεα. Χωρις να ειμαι σιγουρος καπου εδω μεσα νομιζω πως διαβασα οτι καταστραφηκε το εργοστασιο απο πυρκαγια.

Οσο για τις υπολοιπες θα σου προτεινουν οι γνωστες αναλογα με τον ηχο που ψαχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Lite Ash είναι μια απο τις κιθαρες που με εξέπληξαν με το πόσο κακό όργανο ήταν όταν τις τσέκαρα. Ειχα καιρό (αρκετό καιρό, να πώ την αλήθεια) να ακούσω τόσο νεκρό απο αρμονικές όργανο.

Απο την άλλη η Roadworn είναι μακραν το άκρως αντίθετο. Πολύ ζωντανές και resonant κιθάρες, εξαιρετικό feeling και ήχος ψαρωτικά vintage. Μπορεί να ακούγομαι υπερενθουσιώδης αλλά οι συγκεκριμένες πραγματικά με άφησαν άφωνο. Και ναι, ανήκω στο 2% των θαμώνων του Noiz που βρίσκω τις Baja απελπιστικά φτηνιαρες και μέτριες...  ::)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

επαιξα κι εγω μια Roadworn αμερικανικη σημερα που σκοτωνε.. απο εμφανιση τα ξυλα δεν ελεγαν πολλα, αλλα απο ηχο  ;D ;D (πανω σε ενα blues deluxe). την επομενη παιρνω και τη δικια μου μαζι για crash test...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την άλλη η Roadworn είναι μακραν το άκρως αντίθετο. Πολύ ζωντανές και resonant κιθάρες, εξαιρετικό feeling και ήχος ψαρωτικά vintage. Μπορεί να ακούγομαι υπερενθουσιώδης αλλά οι συγκεκριμένες πραγματικά με άφησαν άφωνο.

 

To relicing τους είναι πολύ fake;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σώμα καθόλου (αν ανέχεσαι την ομοιομορφία, μια που όλες relicάρονται με pattern). Το μπράτσο όμως είναι αρκετά "φτιαχτό", αλλά με εξαιρετικά πειστική αίσθηση παλιωμένου....

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάζει ο Silot, ζητείται η πολύτιμη γνώμη του και σε αυτό το θρεντ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=167035.30 (είναι για PRS και ειδικότερα για την Mira που είναι πρώην ιδιοκτήτης - είχε γράψει και στην TGP για αυτήν...  ;)) Επίσης ο Yameth θα ήταν ωραίο να έγραφε κι αυτός κάτι (άλλος γνωστός... χρήστης!  ;D :P)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Lite Ash είναι μια απο τις κιθαρες που με εξέπληξαν με το πόσο κακό όργανο ήταν όταν τις τσέκαρα. Ειχα καιρό (αρκετό καιρό, να πώ την αλήθεια) να ακούσω τόσο νεκρό απο αρμονικές όργανο.

 

Αυτο να μας το εξηγησουν οσοι υποστηριζουν οτι τα ξυλα δεν παιζουν κανενα ρολο στον ηλεκτρικο ηχο.... ;D

 

Γνωμη μου: (πειτε το και θεωρια)

Το light ash (η swamp ash),δεν εχει καμμια σχεση με το παλιο καλο βαρυ ash (δεσποτακι),

οσον αφορα τις μηχανικες και τις (γενικες και αοριστες) ηχητικες ιδιοτητες!

 

Κανονας της οργανοποιηας: (πραξη απο την Βικτωριανη εποχη)

Η αντιδραση του οποιου κομματιου ξυλου σε οποιες αρμονικες,

εξαρταται απο το ιδιο το κομματι,και την εσωτερικη του δομη (εως τα οποια μεταλλα και αλκαλικα περιεχει).

 

Κανονας της βιομηχανιας (μαζικης παραγωγης γενικοτερα) :

Χρησιμοποιουμε οτι ξυλα βρουμε σε ποσοτητα,φτανει να ανηκουν στην κατηγορια "tonewoods",

(να αντιδρουν δηλ. αρκετα σε ταλαντωσεις,ενισχυοντας ετσι τον αηχο παλμο μιας χορδης)

Αν δεν ειναι γνωστα ως "tonewoods",αναλαμβανει δραση το τμημα marketing....

:)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παλι ολες οι  late 70's tele (απο παλιο βαρυ...καλο δεσποτακι) μου ακουγονται (ακουστικα παντα) μετρια μπροστα σε αυτες που εχω φτιαξει (ολες απο ultra light swamp ash), εχουν μεν sustain & πολλα πριμα (παντελως αχρηστα σε μια τελε) αλλα δεν εχουν "αερα" & twang (που ειναι και το ζητουμενο),βεβαια οι διαφορες αυτες μετριαζονται στον ενισχυτη αλλα και παλι υπαρχεο διαφορα.

 

καθε ειδος κιθαρας εχει και το .....ιδανικο βαρος της... ;)

 

παντως εχω παιξει με αρκετες Lite Ash & οπως και στις Baja (αλλα και σε ολες τις κιθαρες μαζικης παραγωγης) καποιες ηταν πολυ καλες,καποιες μετριες και καποιες μαπα.μια BAJA μαλιστα ηταν χαλαρα μεσα στις 10 καλυτερες τελε που εχω παιξει ποτε μου (και πρεπει να εχουν περασει απο τα χερια μου καμμια...200αρια ;D)

 

Αυτο να μας το εξηγησουν οσοι υποστηριζουν οτι τα ξυλα δεν παιζουν κανενα ρολο στον ηλεκτρικο ηχο.

 

μαλλον δεν εχεις προσεξει ΤΙ υποστηριζουμε ;) (δηλ.οτι απλα δεν μπορεις να προσδωσεις "μαγικες ηχητικες" ιδιοτητες σε ενα ΕΙΔΟΣ ξυλου (maple πριμο,μαόνι μπασο κτλ) λογω των τρομερων διαφορων σε καθε ξεχωριστο δεντρο/ξυλο   και οτι το σημαντικοτερο ειναι το βαρος και το resonance του καθε σωματος/μπρατσου ανεξαρτητα απο το ειδος του ξυλου ;))

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου