Προς το περιεχόμενο

Τι τρεχει με την fender lite ash telecaster στα web stores ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

not_again.jpg

 

@yann, SF (και όποιον άλλον προκύψει): Παιδιά sorry, αλλά δεν προσωπικά δεν αντέχω να διαβάσω για ν-οστή φορά μια κόντρα σχετικά με το αν τα ξύλα παίζουν ή όχι ρόλο!!!  :-X

 

Ειλικρινά, δε βαριέστε ΠΟΤΕ;  :-\

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε φυσικα και ΔΕΝ θα μιλησουμε για αυτο το θεμα.

 

για ΚΙΘΑΡΕΣ μιλαμε και για την ξεχωριστη και μοναδικη προσωπικοτητα που εχει η καθε μια ,κατι που κατα τη γνωμη μου σημαινει οτι δεν πρεπει να κρινουμε μια ολοκληρη σειρα κιθαρων απο 2-3 παραδειγματα,παντα υπαρχει και μια μαγικη κιθαρα ακομα και στις "ταπεινοτερες" σειρες  (σκεψου ας πουμε τον μαγικο ηχο μιας φτηνης πλαστικης Danelectro μεσα απο εναν twin με το reverb στο 10... :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα οντως καηκε το εργοστασιο ή... στον υπνο μου το ειδα?!

 

Jacob26, τις λυσεις partscaster, ετοιμης rockinger ή μεταχειρισμενης απο e-bay τις σκεφτηκες καθολου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παλι ολες οι  late 70's tele (απο παλιο βαρυ...καλο δεσποτακι) μου ακουγονται μετρια μπροστα σε αυτες που εχω φτιαξει (ολες απο ultra light swamp ash), εχουν μεν sustain & πολλα πριμα (παντελως αχρηστα σε μια τελε) αλλα δεν εχουν "αερα" & twang (που ειναι και το ζητουμενο)

Καθολου παραξενο!Και εμενα καλυτερα μου ακουγονται αυτες που φτιαχνω εγω! ;D

 

καθε ειδος κιθαρας εχει και το .....ιδανικο βαρος της... ;)

Μπρος στα καλλη,τι ειν'ο πονος? ;)

 

παντως εχω παιξει με αρκετες Lite Ash & οπως και στις Baja (αλλα και σε ολες τις κιθαρες μαζικης παραγωγης) καποιες ηταν πολυ καλες,καποιες μετριες και καποιες μαπα.

 

Εγω συνεχιζω (για παντα ;D ) να φωναζω οτι το καθε οργανο ειναι ατομο!

 

μαλλον δεν εχεις προσεξει ΤΙ υποστηριζουμε ;) (δηλ.οτι απλα δεν μπορεις να προσδωσεις "μαγικες ηχητικες" ιδιοτητες σε ενα ΕΙΔΟΣ ξυλου (maple πριμο,μαόνι μπασο κτλ) λογω των τρομερων διαφορων σε καθε ξεχωριστο δεντρο/ξυλο   και οτι το σημαντικοτερο ειναι το βαρος και το resonance του καθε σωματος/μπρατσου ανεξαρτητα απο το ειδος του ξυλου ;))

Τοτε,σωστα (και για μενα) το υποστηριζετε!Σιγουρα μαγικες ιδιοτητες σε ΕΙΔΗ ξυλων δεν υπαρχουν,

ειδικα αν αυτα εχουν φτασει στο οριο της παλαιωσης.

Τοτε μονο φαινεται το πραγματικο φασμα συχνοτητων κ (οποιων) αρμονικων τους που αντιδρα το καθε κομματι.

Εως τοτε ομως,και οσο τα οποια ξυλα ειναι ακομη "φρεσκα" σχετικα με τον χρονο της (μεταθανατιας) ζωης τους,

θα υπαρχουν υποστηρικτες των "ηχητικων ιδιοτητων" των...ΕΙΔΩΝ!

(πχ,το μαονι ειναι "μεσαιο" ξυλο λεει...ποιο απ'ολα ρωταω εγω?Εχει 300 ειδη! ;D )

 

Το βαρος μας δειχνει και την πυκνοτητα (και κατ'επεκτασιν την εσωτερικη δομη)

το resonance ομως εξαρταται απο το ιδιο το κομματι!

:)

@yann, SF (και όποιον άλλον προκύψει): Παιδιά sorry, αλλά δεν προσωπικά δεν αντέχω να διαβάσω για ν-οστή φορά μια κόντρα σχετικά με το αν τα ξύλα παίζουν ή όχι ρόλο!!!  :-X

Ειλικρινά, δε βαριέστε ΠΟΤΕ;  :-\

Οσο το ξυλο ειναι η πρωτη υλη για κατασκευη οργανων,και οσο δεν ξεκαθαριζουν καποια πραγματα,

θα υπαρχουν παντα αναφορες και συζητησεις γυρω απο αυτο!

Προσωπικα εχω "ψωνιο" με τα ξυλα,αφου ειναι απο τα μεγαλυτερα δωρα της φυσης! :)

Καναμε απλως μια αναφορα εδω,μην το κουρασουμε!

 

-off topic-

Ερωτηση:

Μπορω να ανεβασω φωτο απο βιβλιο,αναφεροντας βεβαια "πηγη" και φωτογραφο?

(για αλλο θεμα,οχι εδω)

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα μια Lite ash strat πριν κανα μηνα, και ειμαι ενθουσιασμενος με το ποσο καλα παιζει και ακουγεται.

 

Και οσο αναφορα το θεμα του topic, ΝΑΙ φενεται πως εχουν εξαφανιστει στον Θωμα, ειναι λιγο δυσκολο να τις βρεις Online.

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ YANN ειδες τελικα ποσο καλυτερα συνενοούνται οι ανθρωποι οταν προσεχουν ο ενας τα λεγομενα του αλλου? :) :) 

 

ειναι τραγικο αυτο που συμβαινει στο...ντερνετ,οι περισσοτερες παρεξηγησεις θα ειχαν αποφευχθει αν προσεχαμε απλα ΤΙ στο καλο γραφει ο "συνομιλητης" μας.

 

(εψαξα και βρηκα την ...απαρχη του πολεμου των ξυλων... ;D μεσες ακρες αρχισε γιατι καποιος υποστηριζε οτι μια alder/rosewood strat θα ειναι πιο....σκαστη και...πριμα απο μια ash/maple & εγω τον ρωτησα ΠΟΙΟ ακριβως  alder,ash,rosewood & maple εννοει....γιατι προσωπικα εχω στη συλλογη μου alder/rosewood strats που ειναι πολυ πιο σκαστες και πριμες απο τις ash/maple που επισης εχω    ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω συνεχιζω (για παντα ;D ) να φωναζω οτι το καθε οργανο ειναι ατομο!

Kαι εγώ θα συνεχίζω να συμφωνώ μαζί σου

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο περι του εργοστασιου που καηκε και σταματησε η παραγωγη το ειχα αναφερει εγω. Το ειχα ακουσει απο αρκετα εμπιστη πηγη αλλα δεν μπηκα να σας πω την αληθεια στον κοπο να το διασταυρωσω και απο αλλου (και το τονισα οταν το ανεφερα παλαιοτερα). Αν οντως εξαφανιζονται σιγα σιγα οι lite ash, ε τοτε πιθανον οντως να συνεβη το παραπανω...

 

Προσωπικα 3 lite ash tele εχω παιξει, οι 2 ηταν πολυ καλες, ελαφριες και resonant, η μια ηταν κουτσουρο οπως λεει ο silot. Εχω ομως την εντυπωση οτι τα κουτσουρα δεν ειναι και τοοοοσο διαδεδομενα στη συγκεκριμενη σειρα...δηλαδη overall δε θα χαρακτηριζα τις lite ash κακες κιθαρες για τα λεφτα τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι, ανήκω στο 2% των θαμώνων του Noiz που βρίσκω τις Baja απελπιστικά φτηνιαρες και μέτριες...

3%  είχα 2 baja-baza  ;D ;D

Εσύ ρε Μάκη, έχεις συνηθίσει στο χαβιάρι...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου