Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία μικροφώνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Έχω ένα δωμάτιο και θέλω να το διαμορφώσω έτσι ώστε να τραγουδάω. Είμαι τελείως άσχετος με το θέμα και ελπίζω να μην έχω κάνει χαζομάρα αλλά αγόρασα ήδη κάποια πράγματα ( μικρόφωνο και μικροενισχυτη) 

https://www.skroutz.gr/s/20817103/QTX-Sound-MM41.html?from=favorites_popup

https://www.skroutz.gr/s/3221611/Behringer-XM-8500.html?from=favorites_popup

Έχω και δύο παθητικά ηχεία και στο ενδιάμεσο προσπάθησα να χρησιμοποιήσω ένα παλιό στερεοφωνικό. Αλλά δεν έχω βγάλει άκρη και δεν ακούγεται τίποτα. Ξέρει κάποιος να μου πει αν κάνω κάτι λάθος ή αν μου λείπει κάποιο μηχάνημα πχ κονσόλα?

Επεξεργασμένο από Kostas Makrigiannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουφ...
Καταρχάς, να τραγουδάς απλά? Σε φάση τι, καραόκε? Ή θες να κάνεις ηχογραφήσεις πάνω σε backing tracks?

Κανονικά, χωρίς να υπερβάλλω, χρειάζεσαι πυκνοτικό μικρόφωνο (condenser), κάρτα ήχου (audio interface) με XLR, και σίγουρα ένα καλό ζευγάρι ακουστικά (δε γίνεται να ηχογραφείς φωνή και αν βγαίνει από τα ηχεία.

Συνήθως ένα τέτοιο πακέτο βγαίνει πιο ακριβά από αυτά που έδωσες (100-200 ευρώ χαλαρά, για να μην πούμε 300+).

Εσύ πήρες ένα δυναμικό μικρόφωνο, που κατα κύριο λόγο είναι για live performance μέσα σε μπάντα και μόνιτορ, μιας και τα δυναμικά μικρόφωνα έχουν πιο μικρή "εμβέλεια" ας πούμε. Δε ξέρω καν τι παίζει και πώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις το mini-mixer. Αυτά και αν είναι για live performance σε κανένα ταβερνάκι, για να φτιάξεις λίγο το EQ, αλλά δε βλέπω ούτε XLR ούτε τρόπο να το συνδέσεις με το PC για να κάνεις ηχογράφηση.

 

Για τα ηχεία τώρα τι να πω. Δε ξέρω τι πατέντα έχεις κάνει, αλλά είναι κακή λύση (αν τη βρεις ποτέ). Κανονικά θες αυτοενισχυόμενα ηχεία μόνιτορ (active nearfield) που κανονικά τα βάζεις είτε με XLR είτε με TRS σύνδεση σε μια κάρτα ήχου πάλι.

Τέλος να πω ότι και ο χώρος πρέπει να είναι καλά διαμορφωμένος, να μην έχεις πολλή ηχώ, κτλ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τη λεπτομερή απάντηση. Δεν με ενδιαφέρει η ηχογράφηση. Για την ηχογράφηση και ότι έχει να κάνει με την σύνδεση μέσω υπολογιστή νομίζω ότι βγάζω άκρη σχετικά με το τι χρειάζεται. Για να τραγουδάω μόνο δηλαδή χρειάζομαι σίγουρα αυτοενισχυομενα ηχεία και καταργώ τον μικροενισχυτη? Αυτό που έκανα και προφανώς είναι λάθος, είναι ότι συνέδεσα τον μικροενισχυτη με το aux του στερεοφωνικού. Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο ηχείο που να κάνει για μικρόφωνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να υπάρχει συγκεκριμένο ηχείο για μικρόφωνο. Συνήθως το μικρόφωνο βγαίνει από όπου βγαίνουν τα υπόλοιπα όργανα, εκτός αν μιλάμε για συγκεκριμένο monitor για να ακούει ο τραγουδιστής τον εαυτό του μέσα στον χαμό. Μπορεί να κάνω και λάθος - ίσως κάποιος έχει μια πιο συγκεκριμένη απάντηση.

 

Αδυνατώ βέβαια να καταλάβω τι ακριβώς θες να κάνεις. Όταν κάνει κάποιος εξάσκηση το κάνει είτε με ακουστικά, είτε χωρίς να ακούει καθόλου τον εαυτό του από κάποια συσκευή, μιας και (1) σε ένα μικρό χώρο θα ακούς πάντα τη φωνή σου, και (2) το μικρόφωνο πιάνει το σήμα από τα ηχεία και δημιουργείται feedback, πράγμα πολύ δυσάρεστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέω δηλαδή τα ακουστικά στον μικροενισχυτη? Πρέπει να προσέξω τα watt ή απλά τα βάζω και δεν υπάρχει κίνδυνος να πάθουν κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως στις κονσόλες ή στις κάρτες ήχου υπάρχει ξεχωριστή υποδοχή για ακουστικά. Σε αυτό που έχεις, δεν ξέρω πώς και αν μπορεί να δουλεψει. Έχει 4 in και 1 out. Αν το δοκιμάσεις προφανώς πρέπει να το βάλεις στο out, και την ένταση την ελέγχεις με το master volume. Γενικά αυτός ο μείκτης δεν φαίνεται να είναι και ότι καλύτερο, δε μπορώ να βρω καν τι ενίσχυση έχει, τι ohm μπορεί να υποστιρίζει, κτλ. Πρόσεχε μη συνδέσεις τίποτα ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρειάζεσαι ένα τέτοιο καλώδιο

https://www.thomann.de/gr/the_sssnake_spr2015.htm?glp=1&gclid=CjwKCAiA1eKBBhBZEiwAX3gql_pNbVmw8zlltJSD5sxSEhzKUWufBou092zKlKYzWsHjQYk69fuUrBoC9oEQAvD_BwE

θα το βάλεις στο output του μίκτη που πήρες και την άλλη άκρη σε μια είσοδο του ενισχυτή του στερεοφωνικού που έχεις, εκεί που λέει είτε line in ή tuner ή tape.

Και θα ακούσεις.

Η πιθανότητα για ζημιά πάντως είναι σημαντική, όχι επειδή τα μηχανήματα που έχεις δεν ταιριάζουν, αλλά επειδή δεν γνωρίζεις το αντικείμενο. Θεωρητικά αν είσαι προσεκτικός δεν θα γίνει

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τραγουδάς επάνω σε τι? σε backing track, mp3, youtube, karaoke? εάν υποθέσουμε ότι θες να τραγουδήσεις σε καραόκε από youtube μέσω λάπτοπ, διότι δεν το εξηγείς, χρειάζεσαι 3 διαφορετικά καλώδια με τα πράγματα που έχεις ήδη αγοράσει τα οποία δεν είναι ότι και πιο κατάλληλο...

 

1. καλώδιο XLR σε 1/4" καρφί για το μικρόφωνο με τον μίκτη, αυτός ο μίκτης δεν έχει υποδοχή xlr, αυτό θα πάει στη υποδοχή ΙΝ1

 

2. καλώδιο καρφί 1/4" σε stereo minijack για σύνδεση από το λάπτοπ στον μίκτη (αν και δεν βγάζει στερεο ο μίκτης κανονικά χρειάζεσαι 2 καναλια για το youtube, karaoke κτλ) αυτά στα ΙΝ2&ΙΝ3

 

3. καλώδιο 1/4' καρφί σε RCA για σύνδεση του μίκτη με το στερεοφωνικό σου, εκεί θα πρέπει να συνδέσεις το OUT του μίκτη στο AUX IN στο στερεο που έχεις.

 

ΥΓ1 λογικά αν τα κάνεις όλα αυτά θα δουλέψει αλλά δεν θα έχεις ΕΦΦΕ στη φωνή και θα βγαίνει ξερό και αυτο θα σε κουράζει... το εφφέ σε άλλο κεφάλαιο....

 

ΥΓ2 υπάρχει και η πιο φτηνή λύση με αντάπτορες αν δεν βρίσκεις κατάλληλα καλώδια.

 

 

 

71edPvWITsL._AC_SL1500_.jpg

Stereo-3-5mm-Mini-Jack-to-Mono-1-4-6-35mm-Trs-Audio-Cable.jpg

61PLPUQF9mL._AC_SX425_.jpg

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρέσεις την σύνδεση με το λάπτοπ, όλα τα άλλα τα έχω συνδεδεμένα έτσι αλλά δεν ακούγεται το μικρόφωνο. Μπορώ κάπως να τσεκάρω αν δουλεύει το μικρόφωνο με μια απλή σύνδεση στο λάπτοπ? Για την μουσική, σκεφτόμουνα να έπαιζε απλά το λάπτοπ με τα δικά του ηχεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να τσεκάρεις αν είναι οκ το μικρόφωνο χρειάζεσαι ένα φίλο να έχει μικροφωνική ή κονσόλα και να το τεστάρεις εκεί δεν είναι usb για να το συνδέσεις κατευθείαν στο λαπτοπ....

 

δεν ξέρω που εχεις κανει πατατα και δεν ακουγεται σε καποιο σημειο δεν κανεις κατι σωστα ξανακοιταξε προσεκτικα παλι....

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου