Προς το περιεχόμενο

Rogers drums.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΗ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Η ROGERS ΕΙΝΑΙ ΤΥΜΠΑΝΑ B ΕΘΝΙΚΗΣ...ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΤΑ LUDWIQ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ.ΤΟΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΠΩΣ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ROGERS ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ TYPMANA ΑΠΟ ΤΑ LUDWIQ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΙΑ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ TYPMANA.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΙΑ LUDWIQ ΤΟΥ 1968 ΚΑΙ ΜΙΑ ROGERS ΤΟΥ 1977 ΘΕΛΑ ΝΑ ΤΗΣ ΠΟΥΛΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ PREMIER(ΠΑΛΙΑ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γραφε ΕΛΛΗΝΙΚΑ και πεζα

 

ο ηχος των διαφορων ντραμς ειναι καθαρα θεμα γουστου και φυσικα δεν υπαρχουν "καλυτερα" ντραμς.

 

τα Rogers οταν ημουν στις ΗΠΑ ηταν λιγο ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ απο τα Ludwig αλλα αυτο δεν εχει και μεγαλη σημασια στις υψηλες κατηγοριες τιμων.

 

προσωπικα τα πολυ παλια Rogers (50s & 60s) μου αρεσουν, τα ΧP8 και τα τελευταια της μοντελλα οχι,βεβαια γιατι να ασχολειται καποιος με τετοια τυμπανα ειδικα οταν ΣΗΜΕΡΑ κατασκευαζονται τοσο απιστευτα τυμπανα δεν μπορω να το καταλαβω (εκτος και αν ειναι vintage collector)

 

ετσι κι αλλοιως μιλας για μια εταιρεια (Rogers) που εχει ΚΛΕΙΣΕΙ αρα ελαχιστους αφορα πλεον.....(το brand Rogers μαλιστα φετος αγοραστηκε απο τη YAMAHA αλλα φτιαχνονται μονο entry level kits μεχρι στιγμης)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

βεβαια γιατι να ασχολειται καποιος με τετοια τυμπανα ειδικα οταν ΣΗΜΕΡΑ κατασκευαζονται τοσο απιστευτα τυμπανα δεν μπορω να το καταλαβω (εκτος και αν ειναι vintage collector)

 

Συμφωνώ! Τα παλιά τύμπανα είναι μόνο για συλλεκτικούς λόγους. Με τα σημερινά δεδομένα θα πάρεις πολύ καλύτερο πράμα σε φτηνότερη τιμή. Εκτός βέβαια άν έχεις κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ! Τα παλιά τύμπανα είναι μόνο για συλλεκτικούς λόγους. Με τα σημερινά δεδομένα θα πάρεις πολύ καλύτερο πράμα σε φτηνότερη τιμή. Εκτός βέβαια άν έχεις κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό σου.

 

Θα μου επιτρέψετε και οι δύο να διαφωνήσω κάθετα! Τα παλιά τύμπανα έχουν εκπληκτικό ήχο, απλά δεν είναι αυτός που έχετε (έχουμε) συνηθίσει να ακούμε τα τελευταία 30 χρόνια. Και δεν το λέω αυτό επειδή τυχαίνει να έχω 4 "vintage" σετ και μόνο ένα καινούργιο. ;) Δεν είμαι συλλέκτης με την απόλυτη έννοια, και αν δεν μ' άρεσε ο ήχος τους, θα είχαν φάει πόδι σε χρόνο ντε-τε. Βέβαια ο ήχος είναι θέμα προσωπικού γούστου, απλά τυχαίνει το δικό μου γούστο να είναι το καλύτερο! ;D

 

Όσο για τα Rogers, μέχρι τη Ιαπωνική εισβολή της 10ετίας του '80 που τους έκλεισε το μαγαζί, θεωρούνταν ότι καλύτερο είχε βγάλει η ντραμοβιομηχανία από καταβολής ντραμοβιομηχανίας. Δεν έχω προσωπική άποψη, γιατί δεν έχω παίξει με Rogers παρά κανά-δυο φορές πριν από χρόνια, και για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι τίποτα...

 

Αυτά. Πάω τώρα να κοπανήσω την Premier του '72...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

Ξερω οτι το θεμα ειναι πολυ μπαγιατικο αλλα δεν μπορω να μην καταθεσω τα δυο μου σεντς!  ;D

 

Συμφωνω απολυτα με τον χαρις!ειμαι κι εγω μεγαλος φαν του "παλαιωμενου" ηχου...παιζω με ενα σλιγκερλαντ του 65 κι ενα γκρετς του 78...η αληθεια ειναι οτι οποιοδηποτε αμερικανικο σετ απο τελη του 50 μεχρι και μεσα/τελη του '70-σε καλη κατασταση-ειναι εγγυηση!gretsch,rogers,ludwig,sligerland αλλα και τα εκπληκτικα camco(η εταιρια που αγοραστηκε απο την dw)...υπαρχει κατι στην ποιοτητα αυτων των τυμπανων που εμενα προσωπικα με συγκινει παρα πολυ...ναι,δεν εχουν το ευρος κουρδισματος που εχουν τα σημερινα,δεν μπορεις(πιθανον)με ενα σετ να παιξεις τα παντα(τα σλιγκς που εχω δεν αντεχουν πολυ μεγαλες εντασεις),αλλα εχουν κατι που λειπει απο τα περισσοτερα σημερινα σετς...προσωπκοτητα!δεν ειναι τελεια(κι αυτο μ'αρεσει)αλλα ειναι ακριβως οι ατελειες τους που τους δινουν χαρακτηρα...αυταααααα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως ειχα παιξει στο Sub Studio στο Παγκρατι που εχει κλεισει εδω και κατι χρονια ειχε μια ταμπουραρα Rogers 14x8 που σκότωνε ! ;D

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

!!!!Ετυχε να παιξω και εγω με αυτη την ταμπουραρα! Ηθελα οπωσδηποτε να την κλεψω,αλλα της ελειπε ενα κλειδι και αλλαξα γνωμη.. ;D

                -και εγω συμφωνω με χαρισ- εκτος ολων των αλλων(και τυχης)ειναι και οι ξυλαρες που ωριμαζουν,που κανουν ενα οργανο, Οργανο.

τούπαπα κουτρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυσκολο να.... ωριμασει ενα κελυφος φτιαγμενο απο Plies,το μισο ειναι...κόλλα... :)

 

παντως και τα παλαια τυμπανα εχουν ενδιαφερον ηχο ,ειδικα αν δεν θελεις τον super resonant ηχο των νεων κορυφαιων τυμπανων αλλα κατι πιο "μαζεμενο" και dark.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυσκολο να.... ωριμασει ενα κελυφος φτιαγμενο απο Plies,το μισο ειναι...κόλλα... :)

για το άλλο μισό μιλάμε, φίλος...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μιλας φιλος για αυτο που ειναι κατω απο τον ενα τονο...πλαστικου (τα περισσοτερα παλαια ντραμς εχουν covering απο πλαστικο) παω πασο.. ;D

 

εξω απο την πλακα και εμενα μου αρεσουν πολυ τα παλαια ντραμς...εξαλλου...τετοια εχω και εγω (μια Ludwig του 1965 τιγκα στο silver sparkle plasting cover) ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου