Προς το περιεχόμενο

Rogers drums.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δυσκολο να.... ωριμασει ενα κελυφος φτιαγμενο απο Plies,το μισο ειναι...κόλλα... :)

 

Ωριμάζουν, ωριμάζουν... Ειδικά αν η κόλλα είναι ψαρόκολλα, που είναι οργανικό προϊόν, ωριμάζει μαζί με το ξύλο και του δίνει μια ...ζωώδη ποιότητα. Άσε που το κουρδίζει κιόλας. ;D

 

Σοβαρά πάντως, δεν ξέρω αν ωριμάζουν τα ξύλα (αλλά πιθανότατα δεν μένουν ανεπηρέαστα από το χρόνο, παρά την κόλλα) αλλά όσον αφορά το πλαστικό wrap, δεν πνίγει και τόσο τον ήχο, παρά την άποψη που έχει επικρατήσει. Τουλάχιστον όχι πολύ περισσότερο από το συνδυασμό grain filler, sealer και 45 χεριών νίτρου ή πολυουρεθάνης που χρειάζονται για ένα καλό φινίρισμα.

 

 

kapdrums, όντως συμφωνούμε απόλυτα (αλλά μην ξεχνάς την Premier!). Καμιά φωτογραφία της Sling παίζει; (γιατί με πρίζωσες!)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εννοειται πως τοσο τα τυμπανα οσο και τα πιατα εππηρεαζονται απο τον χρονο...ωριμαζουν,κουραζονται,ξεκουραζονται,κρυωνουν ζεσταινονται κλπ...οπως μεγαλο ρολο παιζει πως ειναι στρωμενο το οργανο,ποιος και πως το εχει παιξει...ειδικα στα πιατα ειναι προφανες με το πρωτο χτυπημα αν το πιατο εχει στρωθει ομορφα(απο εναν παιχτη με καλο touch)...οσο για τα καλλυματα,δεν ξερω κατα ποσο στεγνωνουν τον ηχο αλλα ετσι κι αλλιως τα περισσοτερα σημερινα ντραμς ειναι παρα πολυ ρεσοναντ για τα γουστα μου...χαρη,φωτογραφιες συντομα,πιστευω... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως ο χρονος κανει και αλλα πραγματα στα τυμπανα.... :'( ....καταστρεφει τα bearing edges,τα σκεβρωνει και αλλα πολλα.......παντως η δικια μου καλα κραταει αν και το βαθυ εχει ψιλοσκεβρωσει....και δεν ειναι τοσο...στρογγυλο οσο παλια...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως μεγαλο ρολο παιζει πως ειναι στρωμενο το οργανο,ποιος και πως το εχει παιξει...ειδικα στα πιατα ειναι προφανες με το πρωτο χτυπημα αν το πιατο εχει στρωθει ομορφα(απο εναν παιχτη με καλο touch)

 

τι εννοούμε "στρωμένο"; Πως το αντιλαμβανόμαστε; Πως γίνεται το "καλο στρώσιμο"; (χαμηλές στροφές για τα πρώτα 1000Km?  ;D)

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα δει μια εκπομπη για το μουσειο στραντιβαρι,και μου ειχε κανει εντυπωση που ενας 'μπαρμπας' επαιζε με καθε βιολι ετσι ωστε να διατηρηται σε αριστη κατασταση.Προφανως και το πολυ τεμπελικι στο οργανο,δεν κανει και καλο..

  @ kapdrums μαλον συμφωνω αφου υποθετω τα μεταλλα αλλαζουν ακομα και μετα την τελευταια κατεργασια τους.   

    :-X Αραγε τα πιατινια εχουν οριο χρησης?? 

τούπαπα κουτρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αραγε τα πιατινια εχουν οριο χρησης?? 

 

ναι,οταν γινουν ετσι

 

491486796_5c1970998c.jpg?v=0

 

:)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D :D :D εγω παντως χρησιμοποιω αρκετα σπασμενα μου πιατα κατα καιρους!

 

το στρωσιμο εχει να κανει με το ποσο καλος ειναι ο παικτης...δυστυχως ενα πραγμα που λειπει απο πολλους ντραμερ ειναι το καλο touch...και ειδικα στα πιατα...αυτο που ειναι βασικο να ξερει κανεις ειναι πως δεν χρησιμοποιεις το ιδιο χτυπημα στα τυμπανα και στα πιατα...πολλοι παιχτες παιζουν τα πιατινια τοσο δυνατα και ατσαλα που το οργανο χανει την οποια αρμονια του....και δεν ειναι κατι τεχνικο να σου εξηγησει κανεις,ειναι μια αισθηση...οι τζαζ ντραμερς ειναι μαστερς σε αυτο και προσωπικα αυτους παρακολουθω κι απο αυτους μαθαινω οσον αφορα και το τατς αλλα και πολλα αλλα! ;)

 

π.χ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τοσο απο τα σλιγκερλαντ οσο και απο τα γκρετς!

 

οχι πολυ καλες ειναι απο αι φον! :P

 

occasion14.gif και για τις δύο, αν και με χαλάνε λίγο τα μοντέρνα σιδηρικά στη Sling, και ιδίως το mount της Pearl. Καταλαβαίνω όμως ότι είναι πολύ πιο αξιόπιστο και πρακτικό από τα παλιά.

 

Αυτό το παλιό σκούρο μπλε sparkle της Slingerland είναι από τα αγαπημένα μου χρώματα στα ντραμοπλαστικοκαλύμματα. Κρίμα που δεν υπάρχει πια, ούτε το χρώμα ούτε η Slingerland (Αλλά τι να περιμένει κανείς από τότε που την αγόρασε η Gibson; Τι θέλουν οι κιθαροκατασκευαστές και ανακατεύονται με τα τύμπανα, αφού δεν νιώθουν... Ελπίζω η Fender μην επιφυλάσσει την ίδια τύχη στην Gretsch).

 

Και μια και το θρεντ ξεκίνησε για τα Rogers (α), εδώ μπορείτε να πάρετε μια ιδέα για το πώς ακούγονται: http://www.maxwelldrums.com/rogers-blue-sparkle-12141620-drum-p-1422.html.

 

Και μια και το θρεντ ξεκίνησε για τα Rogers (β), σκέφτομαι πολύ σοβαρά να χτυπήσω αυτό το αριστούργημα αν η τιμή δεν ξεπεράσει τα 300-350 δολάρια, πράγμα μάλλον δύσκολο.

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου