Προς το περιεχόμενο

Αξιοπρεπές μεγάφωνο 10" γιά ενισχυτή κιθάρας ως 50Ε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τα φόρα, και χρειάζομαι προτάσεις για αξιοπρεπές μεγάφωνο 10" γιά ενισχυτή κιθάρας ως 50Ε. Δεν με πολυενδιαφέρει η χροιά, όντας άσχετος και απαίδευτος ακόμη σε θέματα ήχου (αν κάνει για μπλουζ βέβαια ακόμη καλύτερα...), απλά να είναι όσο το δυνατόν καθαρό στα καθαρά και να μην πέρδεται ασύστολα... Προορίζεται για 5W λαμπάτο ενισχυτή (στα 4Ω). Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενκ γιου σοου ματς μπόυς!  :)

 

Αν και το Eminence είναι στα 8Ω, όπως και τα περισσότερα Eminence στου Θωμά... Κι εγώ που θέλω 4Ω απλά το διευκρινίζω στην παραγγελιά ή δεν βγαίνει καθόλου σε 4Ω; Γνωρίζει κανείς;  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω φίλε οτι τα Eminence beta δεν βγαίνουν στα 4 Ohm. Αν ο ενισχυτής δέν έχει άλλη έξοδο εκτός από 4Ω, μη βάλεις μεγάφωνο με μεγαλύτερο impedance γιατί θα έχεις πρόβλημα.

Για ποιον ενισχυτή πρόκειται; Απ' όσο γνωρίζω, από τους γνωστούς 5w, μόνο ο Blackstar κι ο Orange έχουν 10ιντσα μεγάφωνα.

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να πάρω τον HB GA5 και να τού κάνω πατέντα να χωρέσω 10" μεγάφωνο στη θέση τού 8" που έχει. Είναι ελαφρύς και φτηνός για απο-δω-κι-απο-κει χρήση κι από ό,τι είχα διαβάσει παλιότερα εδώ στο ΝΟΙΖ βγάζει πρόβα από άποψη έντασης (αν βέβαια ο ντράμερ δεν είναι κανίβαλος). Άμα καταφέρω και χωρέσω το 10-ράκι στο κάσωμα του, θα είμαι αρχηγός...  ;)

 

Μού είχε κάνει εντύπωση κι εμένα πάντως η έλλειψη 4Ω στα Eminence... οπότε πάω για το Jensen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, η Eminence έχει ελάχιστα μεγάφωνα στα 4Ω. Πάντως, έχω ακούσει άτομα που χώρεσαν στον GA5 10" μεγάφωνο, αλλα μάλλον θα χρειαστεί "εγχείρηση". Το Jensen MOD είναι καλό μεγάφωνο (φυσικά, γούστα είναι αυτά...) και θα κάνει αρκετή διαφορά σε σχέση με το stock.

Τέλος πάντων, καλή επιτυχία στο εγχείρημα φίλε!

 

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου