Προς το περιεχόμενο

Πρωτη προσπαθεια ελληνοφωνου κομματιου


tolkki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tι εννοεις αδειαζω? :)

 

 

Εννοώ "αδειάζεις". Sorry αλλά δεν ξέρω πως αλλιως να το περιγράψω. Ξαφνικά "απλώνει" πολύ το κομμάτι. Άκουσε λίγο το σημείο προσεκτικά και θα καταλάβεις. Είναι σαν να αλλάζει απότομα ύφος. Είναι όμως μια ωραία πρώτη προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό πώς γίνεται στο mastering??

 

Δεν ξέρω. Μουσική παίζω. Αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι γίνεται στο mastering. Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά νομίζω πως αυτός που το έκανε σε δικιά μου δουλειά χρησιμοποίησε το Sonalksis (η κατι τετοιο Plug In στα Pro Tools).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο mastering γενικώς κάνεις πράγματα πάνω στην έτοιμη μίξη του κομματιού. Προφανώς αν μια κιθάρα είναι στα 1k μόνη της και έχουν τονιστεί πολύ τα 4k της φωνής και στο mastering δώσεις στα 4k θα δυναμώσεις τη φωνή, αλλά αυτό που εννοείς (να δυναμώσεις, να διαχωρίσεις συχνοτικά κλπ) γίνεται στη μιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον υπερβάλλεις. Χατζιδάκης και Τρίτο (Πλάτωνος & Γιαννάτου), Σαββόπουλος, Καραϊνδρου, Λοϊζος, Μικρούτσικος, Γερμανός (ο πρώτος δίσκος μόνο που ήταν και ποίημα), Κουγιουμτζής, Νικολόπουλος, Αλεξίου, Νταλάρας (όχι άλλο Νταλάρα....), Ιωαννίδης, Αφροδίτη Μάνου, Αφοί Κατσιμίχα, Μαχαιρίτσας, πλίνθοι τε και κέραμμοι ατάκτως......, κι άλλοι πολλοί και χωρίς καμιά σειρά προτεραιότητας ....... δημιούργησαν και μετά τη μεταπολίτευση αξιοπρεπέστατα τραγούδια κατά την άποψή μου.

 

Αν αφαιρεσεις απο τη λιστα σου τα ονοματα που ειναι για τα μπαζα ;D ;D (ονοματα δε λεμε,υποληψεις δεν θιγουμε... ;D) αυτοι που αναφερεις παλι ενα 5% ειναι...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Eπειδή πέσανε στο τραπέζι βαριές κουβέντες, τύπου:

"εθνική επιταγή" και "προδότης του έθνους" (!?) έχω την αίσθηση

πως μπλέξαμε τα σώβρακα με τις φανέλες.

Εξηγούμαι λοιπόν:

Η ενασχόληση με τη μουσική και την ποίηση είναι αυστηρά προσωπική

ψυχική ανάγκη κι όχι "πατριωτικό χρέος", μπορεί δηλ. να γουστάρεις

το Flamenco χωρίς να θεωρηθείς, σώνει και καλά ...Ισπανόφρων !

(Απ' την άλλη όμως αν μιά πλειοψηφία συμπατριωτών μας άκουγε

φανατικά μόνο Flamenco αγνοώντας επιδεικτικά την εντόπια πολιτιστική παράδοση αυτό θάταν ενα ζήτημα που θάπρεπε ν'απασχο-

λήσει οχι μόνον τους κοινωνιολόγους αλλά και μας τους ίδιους...)

Δεν φταινε ο Ελύτης κι ο Χατζι-Θοδωράκης που η Ελληνική πολιτεία

τους έχει κάνει σημαία της όπως δεν έφταιγε ο Springsteen που το  τραγούδι του Born in the USA επιχείρησε να προσεταριστεί το Ρεπου-

μπλικάνικο κόμμα. Εννοώ δηλ. οτι δεν πρέπει να επιτρέπουμε στην αντίθεσή μας με το νεοελληνικό μπάχαλο να επισκιάζει διαρκή στους αιώνες πολιτισμική μας ιδιεταιρότητα.Η Ελλάδα δεν ταυτίζεται με την

Αστυνομία ούτε με τους σημερινους κυβερνήτες της μα τους ξεπερνάει σαν πραγματικότητα και σαν ιδέα στον χωροχρόνο.

            Τώρα,όσοι απο σας εμμένουν στις μπαλαφάρες τύπου

"παγκόσμιο χωριό" και γουστάρουν να υπάρχουν ως παγκόσμιοι χωριάτες δεν έχω την παραμικρή διάθεση να τους το χαλάσω.

Απλώς ενοχλούμαι στην ιδέα οτι πολλοί απο σας σνομπάρετε στέφοντας την πλάτη σε πράγματα που δεν γνωρίζετε παρά μόνον

ως επιβεβλημένη αγγαρεία σε σχολικές γιορτές κι εθνικές επαιτίους.

Κι επειδή κάποιος -σκοπίμως- ανακάτεψε τον Ελύτη με το τζατζίκι,

θα του πρότεινα καλοπροέραιτα ν' αναζητήσει το ποιήμα του

"Η Μαρίνα των βράχων" κι ύστερα να μου ποστάρει αν του μύρισε

κάτι σαν σκόρδο εκει μέσα...

 

Αυτά...Το θέμα ειναι πολυδαίδαλο κι οι δυνάμεις μου περιορισμένες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα την λογική που μας υπαγορεύει οτι η Μόνικα μαιμουδίζει.

Γιατί με την ίδια λογική δεν μαιμουδίζουν οι Έλληνες : ράπερς,ροκαμπιλάδες,μεταλλάδες,ροκάδες,τζαζίστες,μπλουζίστες κλπ ???

Ποιό είναι εκείνο το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό της που την κάνει "καλά εκπαιδευμένη μαιμού'' ενώ όλους τους προηγούμενους που ανέφερα όχι?

Μήπως η χρήση της Αγγλικής ή οτι ακολουθεί ένα μουσικό ρεύμα που δεν έχει Ελληνικά στοιχεία?

Με την ίδια λογική ένας καλός (πολύ καλός) μπλουζίστας όπως ο Ζάικος είναι μιά "καλά εκπαιδευμένη μαιμού''???  (τον οποίο σέβομαι και εκτιμώ ιδιαίτερα)

Η Μόνικα είναι μία νέα ταλαντούχα κοπέλα (22 χρονών) που έβγαλε ένα πολύ καλό cd (κατά την ταπεινή μου γνώμη) ανάλογο με τα ακούσματα της.

Γιατί ντε και καλά θα έπρεπε μέσα στα ακούσματα της να βρίσκονται η "κοντούλα λεμονιά",της "γερακίνας ο γιός",η προσφυγιά του Καζαντζίδη,οι φυλακές του Μάρκου κλπ κλπ...Μουσικές που αγαπάω,σέβομαι και φυσικά ακούω.Αλλά εγώ προσωπικά.Γιατί θα πρέπει και εκείνη να έχει τις ίδιες προτιμήσεις και ακούσματα με μένα (και με μύριους όσους άλλους) είναι κάτι που ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.

Είναι το ψευτο-hype που μας τυραννάει απο τα 80'ς και μετά "ακούω και καλά ψαγμένη μουσική τουρλουμπουκι με οτι πιό trash σκυλάδικη π@π@ρι@"

ή μήπως οτι έκανε επιτυχία (όποια επιτυχία) σε λάθος χώρα?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 χρονών

 

ενταξει οχι και τοοοσο νεα ;D  οι Beatles & οι Stones στα  18 τους ηταν νο.1 οπως & δεκαδες αλλοι καλλιτεχνες ,ακομα και στην Ελλαδα,ο Σαββοπουλος π.χ. 19 ετων αλλαξε ολη την πορεια της Ελληνικης μουσικης,για να προσγειωθουμε και λιγο δηλ. ;)

 

 

κατα τα αλλα ισχυει το περι ....ορεξεως (και πεποιθησεως ;))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου