Προς το περιεχόμενο

Strat μεταξυ 200-400€: Squier, LTD ή κατι αλλο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερες!

 

Εχω μια Ibanez 1675 Prestige και παρολο που ειναι φοβερη all-around κιθαρα και βγαζει σε neck και middle PU posιtion σκαστο Strat ηχο, ψαχνω 2η κιθαρα για να βαλουμε κανα-δυο SRV/Floyd κομματια στις προβες. Θα προτιμουσα το μπρατσο να μην ειναι πολυ flat και wide σαν της Ibanez καθως θα πρεπει να χρησιμοποιω τον αντιχειρα οπως ο SRV. Budget 200-400€ μιας και δεν θα ειναι κυριο οργανο.

 

Τι προτεινετε? Καλυτερο value for money οι LTD? Οι Squire Vintage 60 εχουν πιο wide μπρατσο απο τις αλλες Fender ή κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδία πείρα δεν έχω, αλλά από τα άπειρα θέματα που έχω διαβάσει στο φόρουμ που αφορούν Strat στα χρήματα που ζητάς, οι περισσότεροι προτείνουν Squier Classic Vibe 50's ή 60's.

 

Ρίξε και μια ματιά στο οδηγό αγοράς του Superfunk.  ;)

http://www.noiz.gr/index.php?topic=176182.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα με απασχολει πολυ το θεμα του πλατους του μπρατσου και του συγκριτικου μεταξυ LTD και Fender/Squier

Αυτό καλό θα ήταν να το δοκίμαζες ο ίδιος για να δεις τι θα σε βολέψει.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό καλό θα ήταν να το δοκίμαζες ο ίδιος για να δεις τι θα σε βολέψει.  ;)

 

Εχεις δικιο αλλα τα γνωστα αιωνια προβληματα που λεγονται "επαρχια" και "ελλειψη κιθαρομαγαζων" παιζουν και εδω το ρολο τους... :(

 

Οποτε οι γνωμες εδω μεσα μετρανε πολυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα μπράτσα αυτά είναι αρκετά λεπτά. Τουλάχιστον για μένα που η κυρίως κιθάρα μου είναι λες πολ. Φυσικά η classic vibe είναι πολύ καλό όργανο, αλλά έχω εκπλαγεί κ με την bullet μου μετά απο αλλαγή loaded pickuard και κλειδιών απο gfs. Συνολικό κόστος με την αγορά της κιθάρας 200ευρώ... αυτό που πραγματικά κάνει τη διαφορά σε αυτά τα φτηνά όργανα είναι ο ενισχυτής. Απο τη μέρα που το φτηνό όργανο αυτό σταμάτησε να μπαίνει στον bugera και μπήκε σε engl νομίζω ότι είναι άλλο όργανο. Τα συμπεράσματα δικά σου!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα μπράτσα αυτά είναι αρκετά λεπτά. Τουλάχιστον για μένα που η κυρίως κιθάρα μου είναι λες πολ. Φυσικά η classic vibe είναι πολύ καλό όργανο, αλλά έχω εκπλαγεί κ με την bullet μου μετά απο αλλαγή loaded pickuard και κλειδιών απο gfs. Συνολικό κόστος με την αγορά της κιθάρας 200ευρώ... αυτό που πραγματικά κάνει τη διαφορά σε αυτά τα φτηνά όργανα είναι ο ενισχυτής. Απο τη μέρα που το φτηνό όργανο αυτό σταμάτησε να μπαίνει στον bugera και μπήκε σε engl νομίζω ότι είναι άλλο όργανο. Τα συμπεράσματα δικά σου!

 

Kαι εγω Engl εχω, συγκεκριμενα τον Screamer που εχει πιο Vintage χαρακτηρα, οποτε απο ενισχυτη δεν θα εχω προβλημα. Bullet με μοντες ε? Τζαμπα πραμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 4 κατόμπαλα βρίσκεις χαλαρά μεταχειρισμένη μεξικάνα. Αν δώσεις και κάνα κατόμπαλο ακόμα χτυπάς άνετα και classic player, και σε βλέπω μετά να τη σκοτώνεις την Ibanez, ή να τη χαρίζεις σε κάνα παιδάκι ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 4 κατόμπαλα βρίσκεις χαλαρά μεταχειρισμένη μεξικάνα. Αν δώσεις και κάνα κατόμπαλο ακόμα χτυπάς άνετα και classic player, και σε βλέπω μετά να τη σκοτώνεις την Ibanez, ή να τη χαρίζεις σε κάνα παιδάκι ;D

 

χαχα καλα η Ibanez δεν φευγει με τιποτα, ειναι απιστευτο οργανο και αρκετα σπανιο κομματι.

500€ δεν προκειται να σκασω αυτη την περιοδο για συμπληρωματικη κιθαρα, αλλα με εβαλες σε σκεψεις για μεταχειρισμενη μεξικανικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου