Προς το περιεχόμενο

Τι θα λέγατε για ένα "mixing contest"?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

...λοιπόν παιδιά χαίρομαι για το ενδιαφέρον που δείχνετε  :)

 

...το παρόν τόπικ έχει σαν σκοπό να μαζέψει "υποψήφιες συμμετοχές".....και βλέπω ότι υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον...από εκεί και πέρα θα πρέπει να οργανωθεί σωστά τόσο ως υλικό, διαδικασία αλλά και ολοκλήρωση του μέσα στο noiz.gr ....δηλαδή να καθοριστούν και να στανταριστούν από όλους τους εμπλεκώμενους στην υλοποίηση του project (και πρώτ'από όλους από τον Yameth) οι κανόνες του παιχνιδιού (υλικό, κριτήρια, διαδικασία, βραβείο ;) κλπ κλπ).

...και στην συνέχεια θα παρουσιαστεί σωστά και όμορφα με όλες τις λεπτομέρειες

 

...ως τότε φανταστείτε σε γενικές γραμμές το εξής σενάριο:

 

Ένας παραγωγός σας αναθέτει την μίξη ενός κομματιού δίνωντας σας μια συγκεκριμένη (?) καθοδήγηση και περιγραφή του τι θέλει και θέτωντας σας παράλληλα ένα αρκετά στενό χρονικό deadline....δεν θα υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος περιορισμός στο πως θα επέμβετε επεξεργαστικά στο κομμάτι (πλην της φυσικής επαναηχογράφησης κάποιου μέρους) αλλά μην ξεχνάτε πως όπως και κάποτε στις πανελλήνιες εξετάσεις στο μάθημα της Έκθεσης είναι πολύ εύκολο να βρεθείτε εκτός θέματος......

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι εγώ θα παίξω. :)

 

Το mix που θα πρέπει να φτιάξουμε θα έχει συγκεκριμενο στόχο ή θα μπορούμε να επέμβουμε στον ήχο "δημιουργικά" ? :)

 

Ταπεινη μου αποψη ειναι οτι δεν θα πρεπει να φτιαξουμε κατι συνγκεκριμενο για τον απλουστατο λογο οτι δεν θα ειμαστε και πολυ δημιουργικοι επισης δεν θα δουμε πολλες διαφορετικες αποψεις που ειναι και το ποιο σημαντικο!!(ειδικα για εμας που δεν το κατεχουμε και πολυ το αθλημα και περιμενουμε τετοιες ευκαιριες)\

 

Φανταστειτε τωρα 20 διαγωνιζομενους που λιγο πολυ να εχουν το ιδιο αποτελεσμα (ή να προσπαθουν να βγαλουν το ιδιο αποτελεσμα)

 

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα με ενδιαφέρει πολύ... απλά θα μπορώ να συμμετέχω μετά από την Τετάρτη καθώς θα λείπω μέχρι τότε και δεν έχω ούτε κάποιο DAW ούτε ηχεία κλπ.

Πολύ ωραία ιδέα Νικόδημε. Νομίζω πως πράγματι πρέπει να μπουν κάποιοι κανόνες ως προς την επεξεργασία των σημάτων, τόσο ποσοτικά όσο και ποιοτικά. Στο κάτω κάτω είναι Mixing contest και όχι διαγωνισμός μουσικής δημιουργίας ή επεξεργασίας.

Ας το δούμε λοιπόν ως μίξη και μόνο ως τέτοια.

Περιμένουμε νέα σύντομα.

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταπεινη μου αποψη ειναι οτι δεν θα πρεπει να φτιαξουμε κατι συνγκεκριμενο για τον απλουστατο λογο οτι δεν θα ειμαστε και πολυ δημιουργικοι επισης δεν θα δουμε πολλες διαφορετικες αποψεις που ειναι και το ποιο σημαντικο!!(ειδικα για εμας που δεν το κατεχουμε και πολυ το αθλημα και περιμενουμε τετοιες ευκαιριες)\

 

Φανταστειτε τωρα 20 διαγωνιζομενους που λιγο πολυ να εχουν το ιδιο αποτελεσμα (ή να προσπαθουν να βγαλουν το ιδιο αποτελεσμα)

 

 

 

Μα αυτό είναι όλο το θέμα! Έχουμε όλοι τα ίδια υλικά και θέλουμε να φτιάξουμε κέικ σοκολάτα κ μετά βλέπουμε ποιος έκανε τι κ πώς, κ τι απέδωσε καλύτερα. Αν εσύ φτιάξεις προφιτερόλ κ εγώ αγγουράκι τουρσί τι σύγκριση θα γίνει μετά; ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου