Προς το περιεχόμενο

Νέος έρωτας. Gibson Firebird III Custom Historic


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλά χρόνια το είχα απωθημένο να αποκτήσω μια Firebird...

Λίγο οι Lynyrd Skynyrd.... λίγο ο αλήτικος ήχος της και το φιουτουριστικό της σχέδιο.... δεν ξεκολλούσε από το μυαλό μου με τίποτα.

Ψαχνόμουν λοιπόν διακριτικά αν πέσει τίποτα καλό στην αγορά να κινηθώ....

Διαβάζω λοιπόν μιά αγγελία φίλου από εδώ για ανταλλαγή αλλά δεν έγινε τελικά.... μετά θυμήθηκα ότι ο SF είχε βάλει αγγελία για λογαριασμό φίλου του παλαιότερα....

Όμως δεν θυμόμουν λεπτομέρειες αν κι έψαξα δεν ξαναβρήκα την αγγελία....

Τηλέφωνο στον SF περισσότερο για να βολιδοσκοπήσω την κατάσταση (είχε προηγηθεί η αγορά μερικών ακόμα κιθάρων θα τα πούμε άλλη φορά....) και ο Νίκος μου λέει για μιά καταπληκτική κιθάρα που έχει πιάσει στα χέρια του και είναι ενός πολύ καλού του φίλου, όμως η τιμή μου φάνηκε λίγο παράξενη διότι εγώ είχα στο μυαλό μου τιμές Thommann περίπου 1600 euro καινούρια..... Εκεί ο Νίκος μου εξήγησε για ποιό μοντέλο μιλάμε διότι εγώ δεν είχα καταλάβει ακόμη ότι η κιθάρα ήταν ειδική παραγγελία (custom shop Historic). Μου είπε επίσης ότι υπάρχουν ΟΛΑ τα χαρτιά της και όλα τα Original parts ενώ ήδη οι κεραμικοί είχαν αλλάξει με Antiquity II SD -ενδεδειγμένη αλλαγή για πολλούς. Αφού λοιπόν έγινε το ανάλογο φροντιστήριο η απόφαση είχε πλέον ληφθεί: αυτή την κιθάρα την θέλω.-

Χτες λοιπόν έφτασε στα χέρια μου κομπλέ, στην βαλίτσα της, μαγνήτες χαρτιά τρεμολο, πανάκια πένες ΟΛΑ μέσα.... κι ένα χρώμα απερίγραπτο... ένα κόκκινο λίγο πιό ανοικτό από το συνηθισμένο. Ο ιδιοκτήτης της ΦΟΒΕΡΟ παιδί όπως μου τον περιέγραψε ο Νίκος, ότι και να πώ γι αυτόν και τον φίλο του είναι λίγο.

Φίλοι μου, ο SF μου έλεγε ότι αυτή η συγκεκριμένη κιθάρα είναι μιά από τις καλύτερες που έχει πιάσει στα χέρια του κι εγώ τον πίστεψα και δεν άφησα την ευκαιρία να χαθεί κι αν και στριμωγμένος από τις πρόσφατες αγορές έδωσα και τα τελευταία από τα χρήματα που προόριζα για να μου "φάει" το αυτοκίνητό μου.....

Ε λοιπόν και λίγα μου έλεγε.... οι εντυπώσεις μου από την κιθάρα αυτή είναι αυτές που με έχουν κάνει πολύ ευτυχισμένο.

dsc00081l.th.jpgdsc00079h.th.jpgdsc00080zup.th.jpg

54a.th.jpg54bu.th.jpg

 

Κτυπάς ακόρντο και είναι λες και ακούς πιάνο, όλες οι νότες στην ίδια ένταση (το ίδιο και όταν αλλάζεις μαγνήτες -απλά αλλάζει η χροιά του ήχου κι όχι η έντασή του), σολάρεις και δεν χάνεις νότα, δεν λασπώνει πουθενά όμως.

Ο μάνικας αν και περίεργος είναι απίστευτα βολικός. Κάρφωσα την κιθάρα καρφί στον Super Six Reverb και χάθηκα ρε παιδιά... με τον φίλο μου παίξαμε από Λαϊκά, μπαλάντες, Rock, Jazz, Funk etc μέχρι και Δημοτικά.... ε δεν θα πιστέψετε τι ακούγαμε..... Μετά "χώσαμε" ένα TS808 (Overdrive) και εκεί ήταν που μείναμε μ@κ@κες και οι δύο.... απίστευτο αποτέλεσμα ρε παιδιά η κιθάρα "έσκουζε" με το παραμικρό είχε πολύ γεμάτο ήχο, όγκο φοβερό αλλά και ευκρίνεια.... Πεταλιέρα άμεσα για να δούμε τι άλλο "παίζει" (να μην αλλάζουμε συνεχώς αναλογικά πεταλάκια).... αν και η πεταλιέρα πολύ παλιά και ξεπερασμένη (Βoss GT3) η άποψη σχηματίστηκε.... τα συμπεράσματα πλέον ήταν ασφαλή..... ΤΟ ΕΠΙΠΛΟ ΣΚΟΤΩΝΕΙ

 

ΥΓ1. Νικο SF σε ευχαριστώ πολύ για το κονέ και που επέμενες..... ΜΕ ΕΣΩΣΕΣ ΦΙΛΕ.

ΥΓ2. Boody Θα σε χρειαστούμε να μας βοηθήσεις για ηχογράφηση.

ΥΓ3. Τρέμε FFMakis  ;D :D ;D :D ;D

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δημητρη με γεια και καλοπαιχτη.

Κι εγω την ειχα οπως ξερεις απωθημενο απο πιτσιρικας.

Εχει οντως ξεχωριστο και απιστευτο ηχο ( clarity , sustain , attack κλπ ) προφανως και λογω nec through body constraction , ομως αν παιζεις πολλες ωρες καθιστος ( οπως εγω ) , δεν θα ελεγα οτι ειναι και η πιο βολικη κιθαρα στον κοσμο. ;D

Η τυπα ειναι φτιαγμενη για live , live , live .

Παντως γραφει πολυ ωραια στο studio και ο ηχος της αν και εχει πολυ ογκο ειναι ευδιακριτος και ευκολομεταχειριστος στο mix.

Με γειες και παλι και ατελειωτα σολα αλα freebird

Keep on rocking 8)

 

 

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Δυστυχώς στα 41... δεν παίζουν πιά Live, τουλάχιστον εδώ που ζώ.

Ας ελπίσω ότι θα την αξιοποιήσει το καμάρι μου (είναι 13 ετών ήδη)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κουκλα η ατιμη!!! :D ;)

καλοριζικο το εργαλειο

μου τρεχουν τα σαλια....

ΠΟΛΥ ΚΟΥΚΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ [move]FIREBIRD[/move] :o

 

κανα clip παιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κουκλα η ατιμη!!! :D ;)

καλοριζικο το εργαλειο

μου τρεχουν τα σαλια....

ΠΟΛΥ ΚΟΥΚΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ [move]FIREBIRD[/move] :o

 

κανα clip παιζει;

 

Κλιπάκια αν μας βοηθήσει ένας φίλος  θα ακούσετε σύντομα...

Σε μιά μέρα πάντως δεν προλαβαίνω (χτες την πήρα).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλιπάκια αν μας βοηθήσει ένας φίλος  θα ακούσετε σύντομα...

Σε μιά μέρα πάντως δεν προλαβαίνω (χτες την πήρα).

 

 

με την ησυχια σου φιλε μου!

και παλι καλες πενιες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γράφω... μπας και κανένας καλοθελητής με καρφώσει στην συμβία  ::)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ3. Τρέμε FFMakis  ;D :D ;D :D ;D

 

Εχεις πολύ δρόμο για να με φτάσεις  ;D ;D ;D

 

 

SL381245.jpg

 

SL380705.jpg

 

Καλόπαιχτο το εργαλείο !!!

 

Δεν βάζω την χρυσάφω,γιατι θα βγάλεις σπυράκια  ;D ;D :D :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου