Προς το περιεχόμενο

Τι είναι το Waves doubler 2?


ontheflow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι στα ελληνικά αν γίνετε! Ευχαριστώ πάντως! αν ήμουν καλός στα αγγλικά δεν θα σας έπρηζα με της χιλιάδες απορίες μου… χάχα!!! ;D

 

Φιλικά ontheflow! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ontheflow κατα την προσωπικη μου αποψη αν δεν μαθεις αγγλικα τα πραγματα θα ειναι πολυ δυσκολα.

Το doubler απο οσο ξερω ειναι σαν doubletracking, δηλαδι ενα σημα το ιδιο σε 2 καναλια. Τωρα αν εχεις καποιο doubler παιξε λιγο μαζι του και θα καταλαβεις. Επειδη ομως δεν ειμαι τοσο συγουρος σε αυτα που λεω ας απαντησουν οι ειδικοι.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Διπλασιάζει την πηγή προσθέτωντας με μικρή καθυστέρηση ένα αντίγραφο της.

Το αποτέλεσμα δίνει περισσότερο όγκο, αν χρησιμοποιηθεί σωστά.

Εξ ου και Doubling. Double = διπλό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ontheflow κατα την προσωπικη μου αποψη αν δεν μαθεις αγγλικα τα πραγματα θα ειναι πολυ δυσκολα.

Ευχαριστώ για την συμβουλή!!! Έχεις απόλυτο δίκιο!!! Θα πρέπει βσκ να φροντίσω πρώτα αυτό και μετά τα υπόλοιπα….

 

Βσκ παιδία σας ρωτάω για το plug-in για τη πολύ καιρό τώρα άκουγα κομμάτια και παρατηρούσα ότι όταν έπαιζαν ι διπλές φωνές μαζί με πρώτες ακουγόντουσαν πόλη καθαρά και ξεχώριζαν ενώ η δικές μου μίξης σε αυτό το σημείο ήταν χαλιά…δηλ η μια φωνή έπεφτε πανό στην άλλη…και δεν κατάφερνα να της κάνω να ακούγονται μαζί αλλά ταυτόχρονα να ακούγονται καθαρά και η δυο και να ξεχωρίζουν!!!

Αλλά με αυτό το plug-in το κατάφερα….για αυτό και ρώτησα να μάθω τη ακριβός κάνει…βσκ κατέβασα στο direct το gain και ακούγεται σαν να είναι από πίσω τα διφωνα όταν βάζω το εφέ με αποτέλεσμα να ξεχωρίζει….

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη κατι σαν chorus χωρις lfo?

 

Αν δεν απατώμαι το Pitch του doubled σήματος μπορεί να μεταβάλλεται συναρτήσει του χρόνου. Και μπορούν να προκύψουν εντυπωσιακά αποτελέσματα έτσι (αλλά και καταστροφή με απερίσκεπτα settings).

 

Μ'αρέσουν τα ακραία settings, είτε minimal για το κλασσικό doubling, είτε πείραγμα του pitch σε ανορθόδοξο σήμα, routed σε BUS με inserted filter -> delay.

 

Αποδοτικότερο στο mangling είναι το MondoMod κατ'εμέ, μιλώντας πάντα για τα Waves.

 

Συνοψίζοντας: θέλουμε λιγάκι παραπάνω όγκο ή stereo διασπορά ? Προσεκτικο doubler...

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντος για να ξερεις μερικες φορες ισως εχεις καλυτερο αποτελεσμα με φυσικο doubletracking. Ειδικα σε ακουστικες κιθαρες αν το δοκιμασεις θα καταλαβεις τι θελω να πω. Π.χ ηχογραφησε μια ακουστικη κιθαρα να πεζει δυο μετρα και μετα ξαναηχογραφησε σε αλλο καναλι ακριβος το ιδιο οχι copy paste φυσικη ηχογραφηση και μετα παναρε το ενα καναλι τερμα αριστερα και το αλλο τερμα δεξια. Εγω οταν το δοκιμασα τρελαθηκα.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου