Προς το περιεχόμενο

Ποιο "ζωντανα" τα ηλεκτρικα μπασσα Fender στη μείξη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αυτο απο οτι ειδες αναφερθηκα σε συγκεκριμενο ηχο.

 

Π.χ. τα μπασα που αναφερεις προσωπικα μου φερνουν αναγουλα (οπως αλλωστε και το slap παιξιμο) για καποιον fusion player ομως ειναι ο παραδεισος.

Fusion με slap δεν πηγαίνανε ποτε μαζί αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα.

 

Το περι κατασκευης που αναφερεις ειναι ελαφρως ακυρο υπαρχουν εξαιρετικα κατασκευασμενα μπασα Fender σε ολες τις κατηγοριες τιμων  ;)

Δεν είπα οτι υστερούν κατασκευαστικά. Συγκριτικός ήταν ο λόγος μου σε σχέση με άλλα όργανα.

 

Απο εκει και περα η ιστορια και η καθημερινη πρακτικη εχουν καθιερωσει τα Fender basses σαν το industry standard στα περισσοτερα ειδη μουσικης οποτε ο ηχος τους θεωρειται πλεον κλασσικος και ως κλασσικος ειναι υπερανω κριτικης ;)

Οπου απαιτείται μετριότητα θα γίνει χρήση μετριότητας αντίστοιχα. Συγνώμη αλλά υπεράνω κριτικής δεν είναι ούτε ο Θεός των ανθρώπων πλέον. Πόσο μέν ένα μπάσσο των 1500 ευρώ. Αν και διαφωνούμε σε βρίσκω λίγο προκατειλημμένο και απόλυτο. Δεν γίνεται να υπάρχει ένα μπάσσο jazz που να είναι σε όλα καλύτερο από το Fender δηλαδή ??

 

εμ,ΑΥΤΟ ειναι και το ζητουμενο,οταν χτιζεις τα ΘΕΜΕΛΙΑ ενος κτιριου  :) προτιμας ΠΑΝΤΑ το ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ και το ΣΙΓΟΥΡΟ,πειραματισμους κανεις στα τζαμια και στα παραθυροφυλλα... ;D,αν ειχα 1 ευρω για καθε φορα που αναγκαστικα να ξαναγραψω ΟΛΑ τα μπασα σε εναν δισκο επειδη ο μπασιστας εγραψε με το "νεο" και "εκπληκτικο" μπασο με τους εξωτικους μαγνητες,το γραφιτενιο σκελετο και το σωμα απο Unobtanium ,θα ειχα γινει πλουσιος... ;D ;D

 

Αν βγήκαμε off-topic ζητώ συγνώμη αν και ο αντίλογος μόνο θετικά αποτελέσματα φέρνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οπου απαιτείται μετριότητα θα γίνει χρήση μετριότητας αντίστοιχα.

 

δηλαδη για να καταλαβω θεωρεις σοβαρα οτι το 90% της παγκοσμιας μουσικης παραγωγης και ΟΛΗ η σχεδον μουσικη παραγωγη πριν τα 80s ηταν...μετριοτητα.. ?:o (ως γνωστον τα μοντερνα μπασα εσκασαν μυτη απο το 80 και μετα  )

 

 

Δεν γίνεται να υπάρχει ένα μπάσσο jazz που να είναι σε όλα καλύτερο από το Fender δηλαδή ??

 

ε,και παλι αντιγραφο θα ειναι και τον ηχο του Fender θα εχει (η μαλλον θα προσπαθει να πιασει τον ηχο ενος καλου vintage Fender) εγω ολα τα μπασα σε στυλ Fender ...και παλι Fender τα θεωρω μια και τον ΗΧΟ αυτον εχουν..(δεν εχουν δηλ.ανακαλυψει και την..Αμερικη οι κατασκευαστες τους),παντως περισσοτερο αναφερομουν οταν μιλουσα για "αλλα" μπασα οχι σε αντιγραφα Fender (Lakland κτλ) αλλα σε πραγματικα μοντερνα και "διαφορετικα" μπασα (Pedula,Warwick,Tobias κτλ)

 

και παλι βεβαια εχει σχεση με τι ΕΙΔΟΣ μουσικης ασχολειται ( ή αρεσει) στον καθενα,προσωπικα οτιδηποτε μου αρεσει (θεωρω ας πουμε ως κορωνιδα της μουσικης την 60s soul) με Fender μπασα εχει γραφτει αλλα και οι αγαπημενοι μου μπασιστες (απο τον Larry Mullen & τον Paul Simenon μεχρι τον Jamerson & την Carol Kaye ) ολοι με Fender παιζουν... οποτε ειναι φυσικο να ...αποζητω σταθερα αυτον τον ηχο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη fleamail και παραλειψις μου λογω ορμητικοτητας.

Το 95% των συγκροτηματων (οχι ολιγων) που ακουω παιζουν με μπασσα Fender, και ενιοτε με Rickenbacker (σπανιοτερα δε και με Gibsonιες, η Vox -->αποκλειστικα '60s γκαραζιες).

Tωρα εγω ρωτησα αν ισχυει αυτο για τα μπασσα Fender αναμεσα στα αλλα ΚΛΑΣΣΙΚΑ μπασσα, για να διευκρινησω, νεωτεριστικοτητες με βλακονηματα και τσιτσιφιογκους καθως και Ποκεμονομπασσα με αφηνουν παντελως αδιαφορο, no offense...

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη για να καταλαβω θεωρεις σοβαρα οτι το 90% της παγκοσμιας μουσικης παραγωγης και ΟΛΗ η σχεδον μουσικη παραγωγη πριν τα 80s ηταν...μετριοτητα.. ?:o (ως γνωστον τα μοντερνα μπασα εσκασαν μυτη απο το 80 και μετα  )

Σαφώς και μιλάς για Αμερική και λίγο Αγγλια έτσι.....

 

 

ε,και παλι αντιγραφο θα ειναι και τον ηχο του Fender θα εχει (η μαλλον θα προσπαθει να πιασει τον ηχο ενος καλου vintage Fender) εγω ολα τα μπασα σε στυλ Fender ...και παλι Fender τα θεωρω μια και τον ΗΧΟ αυτον εχουν..

Καλά κρατάω τοτε οτι έχεις ακούσει όλα τα στυλ Fender όργανα γιατι αλλιώς δεν γίνεται να συνεχίσουμε τη κουβέντα σε τόσο απόλυτο τόνο.

Τα όργανα αυτά έχουν τεχνογνωσία του 50. Από τότε ευτυχώς ο άνθρωπος έκανε αρκετά βήματα στον ήχο. Τώρα το αν χρησιμοποιούσαν το σχεδιαστικό στυλ του σκάφους της Fender τα κάνει Fender (άσχετα με το τι ξύλα ηλεκτρικά και σχεδιασμό περιφεριακών) ενδιαφέρει φαντάζομαι άτομα που τα ενδιαφέρει μόνο η εικόνα.

(δεν εχουν δηλ.ανακαλυψει και την..Αμερικη οι κατασκευαστες τους),παντως περισσοτερο αναφερομουν οταν μιλουσα για "αλλα" μπασα οχι σε αντιγραφα Fender (Lakland κτλ) αλλα σε πραγματικα μοντερνα και "διαφορετικα" μπασα (Pedula,Warwick,Tobias κτλ)

 

 

και παλι βεβαια εχει σχεση με τι ΕΙΔΟΣ μουσικης ασχολειται ( ή αρεσει) στον καθενα,προσωπικα οτιδηποτε μου αρεσει (θεωρω ας πουμε ως κορωνιδα της μουσικης την 60s soul) με Fender μπασα εχει γραφτει αλλα και οι αγαπημενοι μου μπασιστες (απο τον Larry Mullen & τον Paul Simenon μεχρι των Jamerson & την Kaye ) ολοι με Fender παιζουν...

Γιαυτό δεν παίζει και ο Patitucci με Fender.

Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά την εμμονή του κόσμου με το τι παίζει ο καθένας. Λές και το ζητούμενο είναι η αντιγραφή και μόνο. Εκτός αν πιστεύουν όλοι  οτι δεν θα μπορούσε να βγάλει καλύτερο ήχο ο Chuck Rainey ή ο Αnthony Jackson με Fender ή με Gibson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

antifender πιστευω να ξερεις οτι στην Αμερικη (χωρα που "γεννηθηκαν" τα ηλεκτρικα οργανα) ισχυει κατι εδω και πανω απο μισο αιωνα.

 

Οπως εμεις στην καθομιλουμενη λεμε π.χ. "ΜικυΜαους" ολα τα κινουμενα σχεδια, ή Jeep ολα τα "εκτος δρομου", εκει ο ορος "ηλεκτρικο μπασσο" αντιστοιχει με τον ορο "Fender Bass"...

 

καλα και τα μοντερνα κολπα, αλλα ο παλιος ειναι ...αρχιτρελλοχοντρο_αλλιως !  8)

 

 

αν ημουν Mod δεν θα σε αφηνα να Logαρεις με αυτο το ονομα...  ;D  ;D  ;D

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

αν ημουν Mod δεν θα σε αφηνα να Logαρεις με αυτο το ονομα...  ;D  ;D  ;D

 

 

 

τα παραλες...  :-*

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλα και τα μοντερνα κολπα, αλλα ο παλιος ειναι ...αρχιτρελλοχοντρο_αλλιως !  8)

 

 

  ;D  ;D  ;D

 

 

 

Η μαλλον οχι ? ? ?

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επεξηγουμα:

 

α.τα παραλες σχετικα με το logαρισμα/lagαρισμα του παιδιου, ο καθενας ελευθερα σκεφτεται και πραττει και

β.εχεις πολυ μεγαλο δικιο.

:-*

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα, γραφω για πρωτη φορα!

 

Η γνωμη μου ειναι οτι τα  Fender εχουν βαλει τα θεμελεια του ηχου για το μπασσο και ιδαιτερα στην εποχη που οι κιθαριστικες μουσικες εξελιχθηκαν και διαμορφωσαν τη μουσικη κουλτουρα. Απο κει και περα βεβαια οι αναγκες του καθε μουσικου ειναι διαφορετικες. Ο καθενας με οτι νιωθει πιο ομορφα στα χερια και στα αυτια!

 

Εμενα προσωπικα μου αρεσουν τα κλασσικα Fender μοντελα γιατι οσο και απλα κι αν ειναι, ειναι αρκετα ευελικτα, με ενα Jazz πχ παιζεις παρα πολλα πραγματα κι ας ειναι τοσο απλο. Επισης μου αρεσουν και αισθητικα (δεν νομιζω να ειναι κακο αυτο;), κοιτα τις καμπυλες του RIC!  ;D. Πιστευω ειναι οπως και στα αυτοκινητα οπου παλια ειχαν προσωπικοτητα, βλεπε Mini, 2Chevaux, Σκαραβαιος...Ετσι ειχαν τις διαφορες στην προσωπηκοτητα τους και

Fender, Rickenbacker 4001, Epiphone Rivoli, Hofner, ακομα και τα παλαβα και δυσκολοπαιχτα Vox Eko Teisco του '60! Γουστα ειναι αυτα... ;)

 

ΥΓ: Υπαρχουν και καινουργια μπασσα που ειναι πολυ καλα μην τα παραλεμε..

Noise is for heroes-music is for zeros! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου