Προς το περιεχόμενο

Ποιο "ζωντανα" τα ηλεκτρικα μπασσα Fender στη μείξη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα παραλες σχετικα με το logαρισμα/lagαρισμα του παιδιου, ο καθενας ελευθερα σκεφτεται και πραττει

 

ενταξει, πλακα κανω...  μην το παιρνετε στα σοβαρα  ;D

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ ARTHUR_ROX!

:-*

 

Πολυ λιτη, ουσιαστικη, και ωραια και η τοποθετηση σου.

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to Arthur_Rox: και πολυ πιασαρικη και η υπογραφη σου  ;D ;D ;D

to alderbody: α, τωρα το πηρα, σε παρακαλω πολυ ζητησε μου συγνωμη γιατι ηδη το εχω παρει προσωπικα  ;D ;D ;D .

 

παντως παρατηρησα... οτι ειμαστε εκτος θεματος.

Σχετικα με αυτο που ειπα στην αρχη... εχει κανεις παρατηρησει αυτην την παραπανω ζωντανια στα Fender σε σχεση με αλλα κλασσικα μπασσα χωρις μαγνητες πλασματος κλπ.

 

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ?

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εμεις στην καθομιλουμενη λεμε π.χ. "ΜικυΜαους" ολα τα κινουμενα σχεδια, ή Jeep ολα τα "εκτος δρομου", εκει ο ορος "ηλεκτρικο μπασσο" αντιστοιχει με τον ορο "Fender Bass"...

Βασικά κάτι τέτοιο αναφέρεται στο βιβλίο How The Fender Bass Changed The World [HL1197]. Πρέπει να το αγοράσω.

 

Αλλά ρε παιδιά σιγά σιγά. Τα μοντέλα της Fender είναι Fender αλλά δεν είναι ίδια. Και δεν μιλάω για λεπτομέρειες. Βασικές δομές. Τι σχέση έχουν τα Precision, Jazz Bass, Telecaster, Stu Hamm, Mustang, Musicmaster (όσο πάω και πέφτω scale  ;) )  μεταξύ τους πέρα από το logo στο headstock; Για να μην πούμε τις εκατοντάδες παραλλαγές των δύο πρωταγωνιστών.

Εγώ ψηφίζω πάντως μια Γιαπωνέζικη special εκδοχή του Precision με J & P μαγνήτες, 32 scale και πολύ γλυκές γραμμές. Εκείνο το φουξοροζ χρώμα (και τα λεφτά που λείπαν βέβαια) δεν έπρεπε να με σταματήσει πριν πολλά χρόνια.

Αλλά δεν μου λείπει. Γιατί έρχεται και η καινούρια κούκλα.

 

Αντε ρε τελωνείοοοοοοοοοοοοοοοοο.  >:(

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έρχεται και η καινούρια κούκλα.

 

Αντε ρε τελωνείοοοοοοοοοοοοοοοοο.  >:(

 

Τελείωσε? Άντε να την ακούσουμε...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσε? Άντε να την ακούσουμε...

 

Ασε φίλε Κυναίγειρε. Μου χουν βγάλει το χτικιό. Τρείς μήνες την έχτιζε ο Τζίμης και συμπληρώνει μια βδομάδα (και ο Θεός οίδε πόσο ακόμα) στο κωλοτελωνείο. ΓΜΤ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καποιος που να απαντησει στο αρχικο θεμα? audiokostas ισως, σαν προφανης μπασσιστας?

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αληθεια δεν ξερω... ειναι τοσοι παραγοντες που διαμορφωνουν το ηχο (ηλεκτρικα, ξυλα, ενισχητης κτλ) που δεν μπορω να εχω ολοκληρωμενη αποψη.. Δεν ξερω αν η 'ζωντανια' ειναι θεμα συχνοτητων..

 

ΥΓ:Thanx για το καλοσορισμα! :)

 

 

Noise is for heroes-music is for zeros! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται συγκρινουμε ομοια πραγματα, δηλαδη ολα στον ιδιο ενισχυτη (που να εχει καλη αποκριση βεβαια στην εξεταζομενη συχνοτικη περιοχη) κλπ κλπ.

α και ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΠΟΣΤ ΣΟΥ ΣΒΗΝΟΝΤΑΣ ΤΟ "ΞΥΛΑ, " ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΦΑΓΩΘΕΙΣ ΖΩΝΤΑΝΟΣ, ΕΓΩ ΣΕ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑ ΠΑΝΤΩΣ

 

 

(πλακιτσα  ;D)

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καποιος που να απαντησει στο αρχικο θεμα? audiokostas ισως, σαν προφανης μπασσιστας?

 

Ο flea, ο μπανανοΚώστας (που είναι ο Χ; ) ο Yann (special guest star o Jesus) και ο SF που ηχογραφεί περισσότερο, είμαι σίγουρος ότι τα ξέρουν καλύτερα από εμένα. Αλλά με τόσες διαφορές στους μαγνήτες, στα πράγματα που μεσολαβούν μεταξύ μπάσου και ηχογράφησης (υπάρχει και άλλος τρόπος πέρα από μπασο - DI - καρφί ; ) και των μοντέλων όπως προείπα της Fender, μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου στον χαρακτηρισμό ανεμοκουβέντες της τελευταίας σου παραγράφου.

Η ασφάλεια των συμπερασμάτων υποθέτω απορρέει από την προϋπάρχουσα γνώση από τι να περιμένεις (πάνω κάτω) από ένα Jazz ή ένα Precision.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου