Προς το περιεχόμενο

Ποιο "ζωντανα" τα ηλεκτρικα μπασσα Fender στη μείξη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το "ζωντανά" που λέει το βιβλίο σου πάει μάλλον στον ήχο των bolt-on οργάνων που έχει κάποια διαφορετικά χαρακτηριστικά από των set neck/neck thru. Απλά επειδή τα fender είναι οι πιό γνωστοί εκπρόσωποι αυτού του είδους κατασκευής, αναφέρει τα fender.

Επίσης τα fender έχουν μονούς μαγνήτες (ή τραβεστί-διπλούς όπως του precision) οι οποίοι συνηγορούν ακόμα περισσότερο σε αυτήν την κατεύθυνση.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

στο μυαλο μου εισαι

 

Κακομοίρη μου, τι τραβάς κι εσύ...  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακομοίρη μου, τι τραβάς κι εσύ...  ;D

 

Και λεω δεν θα το πει καποιος αλλα απο εσενα δεν το περιμενα  ;D    ;D      ;D      ;D

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα βιβλιο μιξης, και στον τομεα που μιλαει πρακτικα για το πως συνδεονται οι ζωνες συχνοτητων με τα χαρακτηριστικα του καθε οργανου, δινει και καποιες γενικες συμβουλες, και αναμεσα σε αυτες λεει και το ρξης για το μπασσο:"Επισης, μπορουμε να κανουμε μια αυξηση στην περιοχη της συχνοτητας του 1 kHz, μιας και σε αυτη τη ζωνη συχνοτητων δημιουργειται καποια ζωντανια στα ηλεκτρικα μπασσα, ειδικα στα μπασσα της εταιρειας Fender".

Tα περισσοτερα μπασσα,(παραγωγης και σχετικα φθηνα) και ειδικα αυτα με ενα μαγνητη,

εχουν εσκεμενα ενα "βυθισμα" στις μεσαιες ( V eq shape),ωστε να ειναι o ηχος τους ελκυστικος

και στο απαιδευτο αυτι (το εκπαιδευμενο ξερει ακριβως τι θελει να ακουσει και πως να το αλλαξει),

αφου αυτη η "φορμα" eq ειναι που ευχαριστει εκ φυσεως περισσοτερο τον ανθρωπινο εγκεφαλο μεσω της ακοης!

 

Το βιβλιο σου αναφερεται μαλλον περισσοτερο στα precicion,

αφου αυτα ηταν τα πιο προσιτα (ηταν το φθηνο μοντελο,ενω τα jazz το ακριβοτερο) και εδω που τα λεμε,

το θελουνε ενα σκασιματακι γυρω στο 1κ,αλλιως κανουν μονο για slap η κατι θα λειπει...(με νεες χορδες παντα ετσι? ;D)

Και τα jazz θα το χρειαστουν το σκασιματακι τους ομως,ειδικα αν παιζουν και οι δυο μαγνητες μαζι...

Για μενα,ψιλοκαλα τα λεει το βιβλιο,γενικα βεβαια,αλλα τις λεπτομεριες τις βρισκεις μπροστα σου (οπως οι διαφορες

precicion-jazz) δεν υπαρχει λογος να εξηγησει περισσοτερα!(πχ. jazz μονο με τον bridge,και με παιξιμο

με δαχτυλα και πισω μαλλον θα χρειαστει να κοψεις απ'το 1κ οχι να "σκασεις")

:)

 

Υ.γ.:Δεν ειχα και δεν θα εχω ποτε μου Fender η κοπια τους...τα συχαινομαι οπως ο δια'λος το λιβανι...τα κουπια...! ;D ;D ;D

-Η Ibanez εγινε διασημη φιαχνοντας κοπιες jazz που ηταν κατα γενικη ομολογια καλυτερα απο τα Fender...

(ουτε και αυτα τα γουσταρω λογω σχεδιου ;D)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά νομίζω ότι το "ζωντανά" που λέει το βιβλίο σου πάει μάλλον στον διακριτό ήχο που έχει ένα μπάσο ανάμεσα στις υπόλοιπες συχνότητες της ηχογράφησης (τύμπανα, πλήκτρα, κιθάρες κτ.) και ειδικά των «μπάσων» συχνοτήτων της κάσσας (τύμπανα) και των πλήκτρων (αριστερό χέρι). Δηλαδή ένας ήχος που παρόλο το δέσιμο του παιξίματος μεταξύ των οργάνων δεν είναι «λάσπη», αλλά μπορεί κάποιος να ξεχωρίσει τη γραμμή του μπάσου!

Give bass a brain!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(υπάρχει και άλλος τρόπος πέρα από μπασο - DI - καρφί ; )

 

Υπαρχει και το ενα βρωμικο καναλι με "ανοιγμενο" το sansamp και ενα καθαρο μεσα απο ενα avalon 737.  :o

 

Αντε μετα απο αυτο που βγαλαμε τοτε με τον ηχοληπτη να μεινω ευχαριστημενος με τον ηχο μου στα live.  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά νομίζω ότι το "ζωντανά" που λέει το βιβλίο σου πάει μάλλον στον διακριτό ήχο που έχει ένα μπάσο ανάμεσα στις υπόλοιπες συχνότητες της ηχογράφησης (τύμπανα, πλήκτρα, κιθάρες κτ.) και ειδικά των «μπάσων» συχνοτήτων της κάσσας (τύμπανα) και των πλήκτρων (αριστερό χέρι). Δηλαδή ένας ήχος που παρόλο το δέσιμο του παιξίματος μεταξύ των οργάνων δεν είναι «λάσπη», αλλά μπορεί κάποιος να ξεχωρίσει τη γραμμή του μπάσου!

 

Οχι, αυτο που λες ειναι κατανοητο (και αυτονοητο ε?), αλλα το λεει για solo καναλι μπασσο, εξεταζει δηλαδη το μπασσο μονο του, οχι μεσα στην μειξη...

 

Παντως ΝΑΙ υπαρχει και αλλος τροπος για ηχογραφηση μπασσου: AKG D-112 και παει λεγοντας...

Αντε πια με το %&&^@#@$%% το DI, εχω βαρεθει να το ακουω, "DI εδω, DI εκει, καρφι το 'να, καρφι τ' αλλο"... ;D

Ειπαμε ηχογραφηση, οχι ψηφιοποιηση!!!

Μερικες φορες αν θες να παρεις ΩΜΗ ΔΥΝΑΜΗ απο το μπασσο, υπαρχει μονο η καμπινα και το μικροφωνο... ;D

Δεν λεω, χρησιμο το DI για πολλους λογους (προβλημα εντασης, προβλημα ηχοαπορροφησης και ηχοδιαχυσης, προβλημα καθαροτητας σηματος), αλλα η ενισχυση/καμπινα στο μπασσο ειναι απαραιτητη οπως ακριβως και στην κιθαρα, ασχετα αν λογω μπασσων συχνοτητων η διαφορα ειναι λιγοτερο εμφανης...

 

Αντε, με το @#$%^*^$$# τo Direct Pinball!

;D

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και έχει χρησιμοποιηθεί πάρα πολλές φορές, είτε μόνο του, είτε σε συνδυασμό με σήμα από ενισχυτή, από πολύ πριν τα DAW και τους υπολογιστές.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου