Προς το περιεχόμενο

ΣΟΣ προβλημα με floyd rose original


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια!

θα σας παρακαλουσα αν μπορουσατε να μου απαντησετε οσο πιο αμμεσα γινεται για να μην χασουμε την σημερινη μας προβα! :)

 

μπενω κατευθιαν στο ψιτο!

εχω μια σεκτερ σινιστερ καστομ με φλοιντ ροουζ οριντζιναλ...

της αλλακσα χορδες...απο 10αρες σε 10αρες παλι....

 

το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να ριξω το κουρδισμα μου σε drop c χθες που προσπαθισα και εγω και ενα παιδι...το τρεμολο απλα βιθιζοταν τερμα πισω και δεν μπορουσαμε να κουρδισουμε...καθε φορα που πιαναμε μια χορδη και κουρδιζαμε επεφτε και ξεκουρδιζοταν....καταφερα σε καποια φαση να την γιρισω σε μι κουρδισμα αλλα το φλοιντ στεκοτανε πολι πιο ψιλα απο το κανονικο!

τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φιλε μου, κατ αρχην ταλαιπωρεις ΠΟΛΥ την κιθαρα και το μπρατσο.

 

Οταν λες drop C εννοεις να ξεκουρδισεις μονο την Ε χορδη η ολες?

 

Αν ειναι μονο η Ε τοτε το προβλημα ειναι μικροτερο αν ειναι ολες τοτε εχεις προβλημα και θελεις

Α) πιο βαριες χορδες, οι 10ρες ειναι ΠΟΛΥ μαλακες για C

B) θελεις ΑΡΚΕΤΟ χρονο ωστε να "φερεις" το τρεμολο. Η κιθαρα σου ειναι σεταρισμενη για ενα συγκεκριμενο κουρδισμα και ενα συγκεκριμενο gauge χορδες (προφανως 10ρες και standard E). ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ αλλαγη σε οποιοδηποτε απο αυτα προυποθετει εκ νεου ρυθμιση του floyd. Ελατηρια (προσθεση-αφαιρεση), και ρυθμιση των 2 βιδω που το κρατανε στο σωμα.

 

ΑΝ δεν ξερεις ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ καλυτερα να χασεις την προβα και να αφησεις την δουλεια να την κανει καποιος που ξερει τι κανει γιατι ετσι μπορει να καταστρεψεις τιποτα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να την πας σ εναν ειδικο. εξαλου ενα απ τα μεγαλα μειονεκτηματα του τρεμολο αυτου ειναι οτι δυκολα αλλαζεισ κουρδισμα. θελει παλι σεταρισμα.

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα δεν ειναι δυσκολο για εναν που ξερει τι κανει. Εμενα ουτε μιση ωρα δεν μου παιρνει ακομα και να το (ξανα)σεταρω. Ουτε μειον εχει το τρεμολο επειδη ακολουθει τους ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ. Ολα τα τρεμολο ετσι ειναι. Εκτος αν το εχεις καρφωμενο κατω.

Ρε παιδια μια απορια. ΑΜΑ δεν ξερετε πως δουλευουν τα πραγματα και πως γινονται γιατι πατε και ασχολειστε με αυτα τα πραγματα. Δεν ειναι ολα παιχνιδακια και playmobil.

Παρτε καμμια κιθαρα χωρις τρεμολο

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου οτι εγω στην μια μου κιθαρα που ειναι drop c φοραω 11αρες και η μι πανω ειναι απο 13αρι σετ ( 0.56)

οποτε το 10αρι φανταζει πολυ μικρο και αδυναμο να κρατησει το floyd σταθερο ...οπως πολυ σωστα επισημαναν και οι απο πανω μου  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιμπράτο σου είναι floating. Από την πίσω μεριά έχει 2 βίδες στις οποίες είναι περασμένο το spring claw που βαστάει τη μια μεριά των ελατηρίων.

 

Το όλο θέμα είναι να φέρεις το βιμπράτο παράλληλα με το σώμα στο κούρδισμα που θες. Θα βάλεις ενα "στοπ" μεταξύ αυτού και του σώματος να μείνει στην παράλληλη θέση άσχετα απ'το κούρδισμα, θα κουρδίσεις και θα σετάρεις όπως θες και μετά θα βγάλεις το στοπ. Αν τα ελατήρια τραβούν το βιμπράτο υπερβολικά, θα ξεβιδώσεις ανα ζευγάρι τις βίδες 1/4 της στροφής μέχρι να έρθει παράλληλα. Αν τα ελατήρια δεν τραβούν αρκετά για να έρθει παράλληλα (δηλαδή πετάει πάνω ο κώλος) θα βιδώσεις ανά ζευγάρι τις βίδες για να αυξηθεί η τάση.

 

Λόγω του drop C ίσως χρειαστεί μετά να πειραματιστείς με τις θέσεις των ελατηρίων για να είναι ομοιόμορφη η τάση στο βιμπράτο.

 

Καλή πρόβα.

 

 

υ.γ. το FR είναι εξίσου εύκολο με το απλό, αρκεί να έχεις κατανοήσει τη φιλοσοφία του.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα δεν ειναι δυσκολο για εναν που ξερει τι κανει. Εμενα ουτε μιση ωρα δεν μου παιρνει ακομα και να το (ξανα)σεταρω. Ουτε μειον εχει το τρεμολο επειδη ακολουθει τους ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ. Ολα τα τρεμολο ετσι ειναι. Εκτος αν το εχεις καρφωμενο κατω.

Ρε παιδια μια απορια. ΑΜΑ δεν ξερετε πως δουλευουν τα πραγματα και πως γινονται γιατι πατε και ασχολειστε με αυτα τα πραγματα. Δεν ειναι ολα παιχνιδακια και playmobil.

Παρτε καμμια κιθαρα χωρις τρεμολο

 

αν εννοεις εμενα.. δεν με θεωρο βλακα η οτι εκανα λανθασμενη επιολογη ποιυ πιρα τρεμολο...

το οτι δεν ξερω και εγω και 100 ακομα ατομα δεν μας υψονει απαγορευτικο στο να μπουμε σε αυτα τα νερα....εξαλου ολοι πριν παρουν δεν ξερουν....οι περισσοτεροι τουλαχιστον...δεν νομιζω να βγικε καπιος απο την μανα του και η πρωτη του λεξη να ηταν παω να ριξω ενα floyd se drop c

 

και τελος θα εκτιμουσα περισσοτερο να ελεγες περιπου τι να κανω για να την σεταρω.. :)

 

οσο για τον παραπανω φιλο εννοω οοολες οι χορδες σε  drop c

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιμπράτο σου είναι floating. Από την πίσω μεριά έχει 2 βίδες στις οποίες είναι περασμένο το spring claw που βαστάει τη μια μεριά των ελατηρίων.

 

Το όλο θέμα είναι να φέρεις το βιμπράτο παράλληλα με το σώμα στο κούρδισμα που θες. Θα βάλεις ενα "στοπ" μεταξύ αυτού και του σώματος να μείνει στην παράλληλη θέση άσχετα απ'το κούρδισμα, θα κουρδίσεις και θα σετάρεις όπως θες και μετά θα βγάλεις το στοπ. Αν τα ελατήρια τραβούν το βιμπράτο υπερβολικά, θα ξεβιδώσεις ανα ζευγάρι τις βίδες 1/4 της στροφής μέχρι να έρθει παράλληλα. Αν τα ελατήρια δεν τραβούν αρκετά για να έρθει παράλληλα (δηλαδή πετάει πάνω ο κώλος) θα βιδώσεις ανά ζευγάρι τις βίδες για να αυξηθεί η τάση.

 

Λόγω του drop C ίσως χρειαστεί μετά να πειραματιστείς με τις θέσεις των ελατηρίων για να είναι ομοιόμορφη η τάση στο βιμπράτο.

 

Καλή πρόβα.

 

 

υ.γ. το FR είναι εξίσου εύκολο με το απλό, αρκεί να έχεις κατανοήσει τη φιλοσοφία του.

 

ευχαριστω παρα πολυ....να σε ρωτησω ομως...πιρα 11αρες χορδες...διλαδι το μεσημερι θα τις εχω...να βαλω εκεινες? η θα εχω προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγέ μια χαρά θα είσαι να βάλεις τις 11άρες αφού θα ρίξεις ΟΛΕΣ τις χορδές. H διαδικασία ειναι ιδια.

 

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: μέχρι να σου έρθουν οι χορδές, βρες στο ΝΟΙΖ ή στο youtube βίντεο με setup Floyd Rose για να έχεις μια καλύτερη εικόνα του τι έχεις να κάνεις.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγέ μια χαρά θα είσαι να βάλεις τις 11άρες αφού θα ρίξεις ΟΛΕΣ τις χορδές. H διαδικασία ειναι ιδια.

 

αρα τωρα θα βαλω μια μια τις 11αρες..και θα κουρδισω σε μι αρχικα εχοντας το στοπαρισμα απο πισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου