Προς το περιεχόμενο

ΣΟΣ προβλημα με floyd rose original


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν εννοεις εμενα.. δεν με θεωρο βλακα η οτι εκανα λανθασμενη επιολογη ποιυ πιρα τρεμολο...

το οτι δεν ξερω και εγω και 100 ακομα ατομα δεν μας υψονει απαγορευτικο στο να μπουμε σε αυτα τα νερα....εξαλου ολοι πριν παρουν δεν ξερουν....οι περισσοτεροι τουλαχιστον...δεν νομιζω να βγικε καπιος απο την μανα του και η πρωτη του λεξη να ηταν παω να ριξω ενα floyd se drop c

 

και τελος θα εκτιμουσα περισσοτερο να ελεγες περιπου τι να κανω για να την σεταρω.. :)

 

οσο για τον παραπανω φιλο εννοω οοολες οι χορδες σε  drop c

Αν εκανες τον κοπο να διαβασεις ΚΑΙ το πρωτο μου ποστ αντι να βιαστεις απλα να απαντησεις στο 2ο θα εβλεπες τι περιπου πρεπει να κανεις. Αυτα δηλ που λεει και ο jase μετα.

ΣΥμφωνω οτι κανεις δεν ξερει πριν μαθει αλλα τουλαχιστο θα ΠΡΕΠΕΙ να ρωταει ΠΡΙΝ κανει

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάτσε να στα γράψω σε βήματα:

 

1. Πριν βγάλεις τις χορδές που έχει πάνω τώρα, βάζεις ενα στοπ να μείνει το βιμπράτο παράλληλα με το σώμα.

2. Βγάζεις μια παλιά χορδή και βάζεις την καινούρια και την κουρδίζεις μέχρι εκεί που σκοπεύεις να την έχεις κουρδισμένη. Τα fine-tuners στον κώλο του FR να τα ξεβιδώσεις ώστε να περισσεύει τουλάχιστον το μισό της βίδας προς τα πάνω. Θα μας χρησιμεύσει αργότερα , ειδικά στα καντίνια που θα θέλουν αρκετό fine-tuning.

3. Επαναλαμβάνεις για τις υπόλοιπες 5 χορδές.  Όταν τις κουρδίσεις όλες τράβα την καθεμία ελαφρά σε όλο το μήκος της προς τα έξω να τεντώσει και ξανακούρδιζε μέχρι να μην ξεκουρδίζει με το ελαφρύ τέντωμα.

4. Τσεκάρεις αν χρειάζεται ρύθμιση το μπράτσο (αν θέλει θα είναι ελάχιστο).

5. Ελέγχεις ύψος χορδών.

6. Κλειδώνεις το Locking nut. Δε χρειάζεται υπερβολική δύναμη.

7. Βγάζεις το στοπ και ξεκινάς τη διαδικασία με τις βίδες του spring-claw.

8. Όταν έρθει παράλληλα πάλι το βιμπράτο, τελειοποιείς το κούρδισμα με τα fine-tuners.

9. Πας στη πρόβα.

10. Βάζεις το gain sto 10 και τα μεσαία στο 2.

11. Ρίχνεις ενα τρελό power chord για τον Jasemeister.

12. Συνεχίζεις να χώνεις ασταμάτητα και κοπανιέστε ομαδικώς.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,

 

βρες κατι σαν στοπ για το τρεμολο (εγω εχω ενα αγαπημενο στυλο, εσυ βαλε οτι σε βολευει).

ΒΓΑΛΕ ολες τις χορδες, καθαρισε την κιθαρα, κανε, δειξε, το να τ αλλο

ΒΑΛΕ τις καινουργιες χορδες ΧΩΡΙΣ να αφαιρεσεις το στοπ. Κουρδισε. Αφαιρεσε το στοπ. ΔΕς τι γινεται.

Αν η γεφυρα βυθιζεται μεσα στο σκαφος, τα ελατηρια τραβανε πολυ και θελουν χαλαρωμα η ακομα και αφαιρεση ελατηριου (στις στρατ μου εχω μονο 2 (!) ελατηρια).

Αν το τρεμολο σηκωνεται τοτε οι χορδες τραβανε πολυ και τα ελατηρια θελουν σφιξιμο η και ενδεχομενως προσθεση ελατηριου (στις κιθαρες μου με floyd εχω 3 ελατηρια παραλληλα).

Η ιδανικη και προτεινομενη θεση του τρεμολο ειναι να ειναι η βαση του παραλληλη με το σκαφος.

Εγω δεν το εχω ετσι αλλα εγω ειμαι αλλο

 

Με προλαβε ο Jase αλλα κανε ενα μιξ απο τις πληροφοριες μας :)

Παντως καλο ειναι να τα ΔΕΙΣ αυτα τα βηματα ΠΡΩΤΑ απο καποιον που να ξερει

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορούσες να πάρεις και μια πιο χοντρή 6η χορδή για την C που θες θα ήσουν ακόμα πιο cool.Για να έχεις περίπου ίδια τάση σε όλες τις χορδές. ;)

 

Επίσης επειδή κατα πάσα πιθανότητα οι χορδές σου καθότι πιο χοντρές θα βρίσκουν περισσότερο στα τάστα όταν κοπανάς riff με ένα αλενάκι/κατσαβιδάκι σήκωσε πολύ λίγο το τρέμολο απο τις βιδούλες που έχει στη βάση του

 

floydrose.jpg

 

Τα pivots εννοω!

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και καλου κακου μιας και σημερα εχεις προβα, προσπαθησε νσ βρεις μια αλλη κιθαρα  ;D σε περιπτωση οπου κατι δεν παει καλα!

Αν δεν βρεις, ακολουθησε τα βηματα που αναφερουν οι συμφορουμιστες απο πανω αλλα μην αφαιρεσεις το στοπ και κανε την προβα σου με μπλοκαρισμενο τρεμολο  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορούσες να πάρεις και μια πιο χοντρή 6η χορδή για την C που θες θα ήσουν ακόμα πιο cool.Για να έχεις περίπου ίδια τάση σε όλες τις χορδές. ;)

 

Επίσης επειδή κατα πάσα πιθανότητα οι χορδές σου καθότι πιο χοντρές θα βρίσκουν περισσότερο στα τάστα όταν κοπανάς riff με ένα αλενάκι/κατσαβιδάκι σήκωσε πολύ λίγο το τρέμολο απο τις βιδούλες που έχει στη βάση του

 

floydrose.jpg

 

Τα pivots εννοω!

 

 

επεισης λογικα θα χρειαστει να αυξησεις λιγο το relief στο μπρατσο (αν κανω λαθος διορθωστε)

λογο των μεγαλυτερων χορδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επεισης λογικα θα χρειαστει να αυξησεις λιγο το relief στο μπρατσο (αν κανω λαθος διορθωστε)

λογο των μεγαλυτερων χορδων.

Το αντιθετο εννοεις, αν και με παχυτερες χορδες σε χαμηλοτερο κουρδισμα η ταση θα ειναι πανω κατω ιδια και ισως να μην χρειαστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα παλι μπερδευτικα

αυτο το βαζω βγαζω relief παντα με μπερδεβει και λεω το αναποδο

σωστα τα λες φιλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aχ αχ βασανα :D

 

Ντο κουρδισμα με 10αρες?

 

Φερτε το πριονιιι ;D

 

ΥΓ Ρε'σεις αφου οι περισσοτεροι το Floyd το'χετε γιατι απλα δειχνει κουλ,τι το θελετε ηθελα να'ξερα!

YΓ Μπραβο στα παιδια Play,Jase για την υπομονη να γραψουν την διαδικασια :)

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαρστω ολους για τις απαντησεις σας!

θα επανελθω συντομα με αποτελεσματα!

πραγματικα ευχαριστω ομως.. ;D

 

@playloud

συγνωμη πραγματικα αλλα μου φανικες στην αρχη λιγο επιθετικος και λιγο μην μπαινεται στα νερα μου...και δεν τα παω καλα με αυτα τα ατομα....

εκτιμω την βοηθεια σου και σε ευχαριστω...και παλι συγνωμη...

 

@Kostas-5150

με την μπαντα μου χρης...πολυ το τρεμολο μου...ειδικα τωρα που μπενουν παντου αλλαγες....ντο κουρδισμα με 9αρες εχει ο αλλος κιθαριστας μας....πραγμα που δεν εγκρινω φυσικα,,

αλλα σε καμια περιπτωση δεν αγορασα κιθαρα με φλοιν για την φιγουρα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου