Προς το περιεχόμενο

Θέλω Χειροποιητες κιθαρες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καμμία αντίρρηση για τα καλά ξύλα.Και όταν λέω καλά, εννοώ τα ακουστικά κατάλληλα ξύλα,τα οποία δεν είναι απαραίτητα και τα ομορφότερα.

Όσο για το ποσοστό δεν έχω καταλλήξει κάπου.Γενικά στα ηλεκτρικά όργανα πιστεύω ότι τα ξύλα δίνουν κάποιο χαρακτήρα και ιδιότητες όπως sustain,μπάσα,πρίμα και (αναλογα απο το κούρδισμά τους) ενισχύουν κάποιες συχνότητες και αρμονικές.Πρέπει όμως να παραδεχτείς ότι μεγάλη δουλειά κάνουν οι μαγνήτες, γιατί αυτοί ανπαράγουν ουσιαστικά τον ήχο, ενώ στα ακουστικά όργανα,τη δουλειά αυτή την κάνουν μόνο τα ξύλα.

   Τώρα όσον αφορά την υπερκοστολόγηση.

ΠΟΙΑ υπερκοστολόγηση;Δηλ.μόνο τα υλίκά κοστίζουν; Η δουλειά δεν αξίζει τίποτα;Ξέρεις κανένα μάστορα στην Ελλάδα,εκτός απο τους ελάχιστους πολύ γνωστούς, που να βγάζει κάτι παραπάνω απο τα προς το ζείν;Μόνο με τις επισκευές αν κάνεις κάτι περισσότερο.Υπάρχουν για παράδειγμα,κλασσικές κιθάρες σε κάποιες χώρες οι οποίες πωλούνται και 15.000 ευρώ και περιμένεις και 10 χρόνια στην ουρά.Εδώ άμα ζητήσεις 3000 σε στραβοκοιτάζουν,κι ας αξίζει το όργανο.

 

 

Νταξ μαλακία μου που μίλησα με ποσοστά, γενικά πάντως πιστεύω λόγο εμπειρίας(σικ;) ότι σε passive electrc bass το ξύλο διαμορφώνει τον ήχο που θα αποδώσουν οι μαγνήτες σε αρκετά υπολογίσιμο βαθμό.

 

Και επίσης φίλε ΑΒ μην με παρεξηγείς. Είπα για υπερκοστολόγιση ξύλων, όχι για υπερκοστολογιση εργατικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα για υπερκοστολόγιση ξύλων, όχι για υπερκοστολογιση εργατικών.

 

αυτο ακριβως ειπα κ εγω!

 

την δουλεια σου που ειναι δυσκολη κ θελει "μαγκια" για να την κανεις να στην πληρωσω κ με το παραπανω εαν ειναι καλη!

αλλα οχι να μου πουλας παραμυθια για το ποσο δυσκολο ειναι να βρεθει αλλα κ ποσο ακριβο ειναι το Flame maple!

 

(δεν μιλαω προσωπικα γαι τον Yann κ το ΑΒ γενικα το λεω)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ακριβως ειπα κ εγω!

 

την δουλεια σου που ειναι δυσκολη κ θελει "μαγκια" για να την κανεις να στην πληρωσω κ με το παραπανω εαν ειναι καλη!

αλλα οχι να μου πουλας παραμυθια για το ποσο δυσκολο ειναι να βρεθει αλλα κ ποσο ακριβο ειναι το Flame maple!

 

(δεν μιλαω προσωπικα γαι τον Yann κ το ΑΒ γενικα το λεω)

Οκ παιδιά καταλαβαινόμαστε.

Bluezlick άψογος.Φοβερή φωνή και παίξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ για τα καλά λόγια.Ελπίζω να μη σε τρομάζω και να μην κάνω κατάχρηση φιλοξένιας στο forum αν βάλω τιμή;

Τη δίνω 2500.

 

Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με το forum, άλλωστε δεν ρώτησα τιμή για να την πάρω (αν ήθελα να

την πάρω θα σου έστελνα μήνυμα) αλλά για να υπάρχει ένα σημείο αναφοράς μιας και το θέμα λέει

" Θέλω Χειροποίητες κιθάρες!" και εσύ παρουσίασες μια πανέμορφη κατά την γνώμη μου όπως

είχε κάνει και ο yann παλιότερα αλλά δεν μας είπε τιμή.

 

προσωπικα για κατω απο 300 ευρω/8 ωρο

πρόσεχε πώς τα πετάς αυτά γιατί μπορεί να τρώει η να πίνει κάτι αυτός που διαβάζει και να πνιγεί  ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχε στειλει καποιος  σε αλλο θεμα ,ενα linκ για ενα Πολωνο? που εφτιαχνε κιθαρες και φαινοταν καλος , αν θυμαται κανεις και μπορει να το στειλει ...

 

Μάλλον εννοείς αυτόν : http://www.witkowskiguitars.com

Εχω Φ-εντερικές διαταραχές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αντε σου λεω εγω αγορασες την κιθαρα με το AAAAAAA flame maple και με τις κορινες και brazilian rosewood και απο το τιμιο ξυλο αμα λαχει(εκει να δεις κουρδισμα) , αντε  του εβαλες οχταπλο  binding , αντε και του κανες την ταστιερα τσιρκο medrano με ολοκληρη την ζωοφορο του παρθενωνα!

Ξερεις κατι ...  Δεν εχεις γινει καλυτερος παιχτης ! Το μονο που θα κανεις την κιθαρας σου ειναι να την κρεμασεις πανω απο το τζακι σαν τροπαιο και να ποσταρεις φωτογραφιες σε forum οπως και αυτο.

Ο κιθαριστας κανει την κιθαρα και οχι το αναποδο.

Και οποιος πιστευει οτι οι μαστορες υπερκοστολογουν την πρωτη υλη , μπορει ανετα να αγορασει ο ιδιος οτι ξυλο και hardware θελει και να του το παει και απλα ο μαστορας να βαλει την μαστορια του.

 

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί απλά να μην θέλει κάποιος να γίνει καλύτερος παίχτης και απλά μόνο να θέλει μια κιθάρα με το ένα και το άλλο και και και και .... για να την έχει στο τζάκι και να τη φωτογραφίζει και και και και .....

 

 

όποιος π.χ. παίρνει μια Φερράρι την παίρνει για να γίνει Σουμάχερ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αντε σου λεω εγω αγορασες την κιθαρα με το AAAAAAA flame maple και με τις κορινες και brazilian rosewood και απο το τιμιο ξυλο αμα λαχει(εκει να δεις κουρδισμα) , αντε  του εβαλες οχταπλο  binding , αντε και του κανες την ταστιερα τσιρκο medrano με ολοκληρη την ζωοφορο του παρθενωνα!

Ξερεις κατι ...  Δεν εχεις γινει καλυτερος παιχτης ! Το μονο που θα κανεις την κιθαρας σου ειναι να την κρεμασεις πανω απο το τζακι σαν τροπαιο και να ποσταρεις φωτογραφιες σε forum οπως και αυτο.

 

Kαι που ξέρεις εάν ο Altone (που άνοιξε το θέμα) τι σόϊ πάιχτης είναι? Μπορεί να είναι παιχταράς και να μην την κρεμάσει στο τζάκι και να τη πάρει και να τη λυώσει. Ο bluezlick δηλ που πριν λίγο καιρό μας παρουσίασε την εrgonomic του (που έφτιαξε στη Θεσσαλονίκη όπως την ήθελε) δεν έπρεπε να τη φτιάξει? Δηλαδή μόνο ο Χάμιλτον πρέπει να οδηγάει Πόρσε και όχι όποιος μπορεί ή θέλει να τη πληρώσει...τι παραλλήρημα είναι αυτό που σε έπιασε...Όλες οι χειροποίητες δηλ έχουν ταστιέρα medrano? Και γιατί το γούστο το δικό μου (ας πούμε) πρέπει να συμβαδίζει με το δικό σου?

 

...και να ποσταρεις φωτογραφιες σε forum οπως και αυτο.

Σε αυτό συμφωνούμε...σε αυτό το forum ακόμα πιστεύουν στα κουρδισμένα ξύλα ;D

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου