Προς το περιεχόμενο

Θέλω Χειροποιητες κιθαρες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Η κιθαρα δεν ειναι ενα ακομα αντικειμενο ,  απλα δεν πας να αγορασεις κιθαρα οπως πας στον μαναβη να παρεις μπαμιες.

Και τα flame,spalted,birdseye κλπ κλπ κλπ καπακια ειναι ολα φτιαγμενα απο maple αρα ιδιος ηχος με ενα Plain maple.( οι οργανοποιοι συμφωνουν? )

 

 

Κατα τη γνώμη μου περίπου ο ίδιος.Μπορεί και να διαφέρει ίσως και plain απο plain maple.Άβυσσος...

Γενικά πάντως πιστεύω, οτι αυτά τα περίεργα σχέδια (spalted,birdseye...),δεν είναι ότι καλύτερο (ειδικά στο μανίκι),απ'την άποψη οτι τελικά διακόπτουν την ήρεμη ροή των νερών του ξύλου,πράγμα που υποτίθεται οτι θέλουμε για να έχουμε καλύτερη μετάδοση του ήχου.Απ΄την άλλη ίσως έχουν λίγο μεγαλύτερη πυκνότητα και μπορεί να δίνουν  καλύτερη ατάκα.Όλα έχουν τα υπέρ τους και τα κατά τους. Μια άποψη λέω.Άλλωστε ποιός είμαι εγώ που θα αμφισβητήσω όλους αυτούς που τα χρησιμοποιούν.

 

  Άσχετο:μπορει κάποιος να μου πει πως βάζουμε πολλές παραθέσεις στο κειμενό μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οκ παιδιά καταλαβαινόμαστε.

Bluezlick άψογος.Φοβερή φωνή και παίξιμο.

ενοητε πως θα υποστιριχα οτι ΠΡΕΠΕΙ να πληρωνεις την τεχνη κ κ την μαγκια του κατασκευαστη!

καμια φορα ομως αυτο εδω στο Ελλαδα δεν το καταλαβαινουν οι μελλοντικοι αγοραστες! ειναι κ το κολημα με το Made In Greece.... αστα να πανε

παντως το οργανο που εδειξες ειναι πανεμορφο κ με πολυ καθαρη δουλεια!

ευχαριστω κ για τα καλα σου λογια!  :)

 

Πάντως γενικά η έννοια χειροποίητο τείνει προς το custom παρά προς το handmade, και το custom (όπως κουστούμι ;D) περιλαμβάνει την ιδιαιτερότητα και πολλές φορές τη μοναδικότητα. Αυτή η ιδιαιτερότητα (είτε αφορά υλικό, είτε σχέδιο, είτε βίτσιο, είτε ότι μπορεί ο καθένας να φανταστεί) και κυρίως η μοναδικότητα, από τη στιγμή που δεν συναντάται σε προϊόν μαζικής παραγωγής και απαιτεί προσωπική εργασία, πληρώνεται. Το πόσο το καθορίζουν οι ανάλογες συνθήκες.

+2112 απο τα πιο "σωστα" ποστ σε αυτο το Thread!

 

εχω δυο Custom κιθαρες απο δυο διαφορετικους μαστορες της Θεσσαλονιλης.

αποφασισα να κανω custom οργανο γιατι ηθελα κατι ιδιαιτερο! κατι που δεν υπαρχει στο εμποριο.

 

. Για να ερθει η ωρα σου να φτιαξεις δικων σου προδιαγραφων οργανο πρεπει να εχεις παιξει με παραπανω απο 100 κιθαρες και να εχεις κατασταλλαξει σε τι ακριβως θελεις.

 

στο δευτερο συμφωνω απολυτα! στο πρωτο δεν ειναι αναγκη! ουτε ειναι αναγκη να εισαι καλος παιχτης! η μουσικη πρωτα απο ολα εινα Γκαβλα αρρωστια κολημα! αμα ο αλος εχει φραγκα κ τα σταζει κ ας μην ξερει να παιζει τι σε χαλαει? απο σενα την κλεβει την κιθαρα?

κ γενικα με αυτα που λες βγαινει το συμπερασμα οτι

 

καλα αθλητικα παπουτσια με αεροσολα μονο ο Jordan πρεπει να φοραει

φεραρι να οδηγει μονο ο σουμαχερ

πινακες ζωγραφικης να αγοραζει μονο ο πικασο

ακριβα κ καλα ρουχα να αγοραζουν μονο τα μοντελα

κ κιθαρες απο Satriani κ πανω

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικοτερα ειμαι της αποψης " αφου δεν μαμας που δεν μαμας, δεν πας για κανα ψαρεμα ? "

 

Μαγκια σου να αγορασεις οτι κιθαρα σηκωνει το budget σου , αλλα να μην νομιζεις οτι θα σε κανει καλυτερο παιχτη

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκια σου να αγορασεις οτι κιθαρα σηκωνει το budget σου , αλλα να μην νομιζεις οτι θα σε κανει καλυτερο παιχτη

 

ειπε κανεις το αντιθετο? ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Άσχετο:μπορει κάποιος να μου πει πως βάζουμε πολλές παραθέσεις στο κειμενό μας;

 

To κείμενο που βρίσκεται ανάμεσα στο ανάλογο quote και ξεquote φαίνεται ως παράθεση στο δημοσιευμένο ποστ. Άρα η μορφή θα είναι πχ. [κουόυτ] μπλα μπλα μπλα [/κουόυτ] ή και με τον συγγραφέα, πχ. [κουόουτ author=AB link=topic=167720.msg317518#msg317518 date=1238693324] μπλα μπλα μπλα [/κουόυτ]

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαγκες το θεμα εδω ειναι οι γκαβλες για κιθαρα σαν αντικειμενο και σαν ηχοχρωματα περισσοτερο παρα σαν τεχνικη και μουσικες γνωσεις!!! Τωρα βεβαια αν δεν ξερεις την πεντατονικη οπως σωστα ειπωθηκε πριν, και θες και customies εισαι λιγο ανούσιος.

 

Κοιταξτε ομως και αυτο......http://www.bennett-maxfieldmusic.com/products.html

 

Μια σαν κι αυτες παιζει να σε κανει και καλλυτερο παιχτή!!!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαγκες το θεμα εδω ειναι οι γκαβλες για κιθαρα σαν αντικειμενο και σαν ηχοχρωματα περισσοτερο παρα σαν τεχνικη και μουσικες γνωσεις!!! Τωρα βεβαια αν δεν ξερεις την πεντατονικη οπως σωστα ειπωθηκε πριν, και θες και customies εισαι λιγο ανούσιος.

 

Κοιταξτε ομως και αυτο......http://www.bennett-maxfieldmusic.com/products.html

 

Μια σαν κι αυτες παιζει να σε κανει και καλλυτερο παιχτη!!!  8)

 

Επειδή γενικά έριξα μια ματιά στα "γούστα" σου...

 

Προσοχή τα γούστα σου ταιριάζουν με του Superfunk και αυτό είναι κακό (αυτός δεν ξέρει να παίζει τη La...) ;D ;D ;D

 

έχω να πώ το εξής. Μια Custom-handmade (πείτε την όπως θέλετε) δεν είναι μόνο τα "ξύλινα" μέρη, για να ολοκληρωθεί χρειάζονται και τα υπόλοιπα μεταλικά (γέφυρες, καβαλάρηδες, pickguards, κλπ). Νομίζω ότι στις (Vintage?) κιθάρες που σου αρέσουν, και να φτιάξεις το σώμα σε ένα μάστορα, θα έχεις πρόβλημα να τα βρείς γιατί δύσκολα υπάρχουν στο Ebay.

Εάν έχεις λύσεις ή άκρες, με ενδιαφέρουν πάρα πολύ

 

Υ.Γ Τώρα που τις ξαναβλέπω, κάποιες φτιάχνονται έυκολα, hipshot έχουν

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΥσιαστικα πρεπει να βρεις τροπο να κοψεις μεταλο σε συγκεκριμενα σχηματα, δεν ειναι απαραιτητο να ειναι parts απο παλιες κιθαρες. Παλιοτερα ειχα φτιαξει ενα tailpiece για ακουστικη απο μπρουντζο (στο μοναστηρακι ειναι ενας 'μπρουντζας' :D).

 

ηταν σχετικα ευκολο να του δωσεις σχημα, με λιγη δουλεια βεβαια, αλλα δεν ξερω αλλα μέταλα που να συμπεριφερονται ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου