Προς το περιεχόμενο

Σε τί οφελει ενας ενισχυτης να εχει πολλα watt;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

περαν της πλακας δεν υπαρχει πιο ηλιθιο πραγμα κατα την γνωμη μου απο το να ξοδεψει κανεις πολλα λεφτα για εναν δυνατο ενυσχιτη για χρηση στο σπιτι και μονο  οταν μπορει ανετα να παρει τον αντιστοιχο ( μικρο ) σε πολυ λιγοτερα λεφτα

 

 

(και επειδη εχω την αισθηση οτι ανοιξες αυτο το θεμα για να μαθεις αν ωφελει να παρεις ενισχυτη πολλων βατ για το σπιτι (μιλωντας για το αλλο θεμα σου που αφορα την αγορα  metal  ενισχυτου)  εγω θα σου ελεγα να παρεις εναν μικρο 30 βατ για να σε καλυπτει και σε προβα ;D ;D ;) )

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για τους High gain ενισχυτές τα πολλά βατ είναι σχεδόν μονόδρομος. Για να αποδώσουν στη παραμόρφωση θέλουν λάμπες, πολλές λάμπες (4-5 προενισχύτριες και 2-4 τελικές τουλάχιστον), είτε κάποιος θέλει παραμόρφωση μέσω του preamp τμήματος, είτε μέσω του τελικού.

Γιαυτό και δεν είναι τυχαίο ότι δεν υπάρχει ακόμη κάποιος τουρμπογκειν με λίγα βατ!

 

Τώρα αν κάποιος θέλει ενισχυτή για το σπίτι και κανά μικρό λαιβ, τότε ας πάρει κάποιον μικρό με διάφορα πετάλια παρέα.

 

 

 

Πάντως εγώ πήρα τον 5150 μου χωριό, τον άνοιξα και το απόλαυσα! ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια...θα ηθελα να μου πειτε σε τι οφελουν οι ενισχυτες με πολλα watt σε ενα σπιτι  ::)

 

σε αυτό και σε άλλα θρεντ θα ακούσεις πολύ σωστά οτι συνήθως είναι απλώς άχρηστα ΑΛΛΑ:

 

κρίνωντας απο την φωτό του αβαταρ σου, καλός λαμπάτος μεταλοενισχυτής σε χαμηλά βατ (κάτω των 50) δεν υπάρχει... εκεί είναι λοιπόν όλο το ζουμί στην ιστορία high gain και πολλά βατ... οπότε ή πας σε airbrakes ή σε έναν απο τους λαμπάτους που παίζουν μεταλοκαταστάσεις καλά και στα χαμηλά (υπάρχουν και τέτοιοι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη αμα το τραβαω το θεμα αλλα εσεις πιστευτε ας πουμε για να εχεις καλο ηχο και καλο distortion πρεπει να ειναι λαμπατος ο ενισχυτης και μικρος σε βαττ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλός λαμπάτος μεταλοενισχυτής σε χαμηλά βατ (κάτω των 50) δεν υπάρχει...

 

...οπότε πας σε έναν απο τους λαμπάτους που παίζουν μεταλοκαταστάσεις καλά και στα χαμηλά (υπάρχουν και τέτοιοι)

 

confused0081.gif

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nικ, πρώτα από όλα εξαρτάται από τις ανάγκες σου σε σχέση με το πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις. Θα παίζεις στο σπίτι, σε πρόβες, άντε και κανένα λαϊβάκι, ολ οφ δι αμπάβ, νον οφ δι αμπάβ; Η ερώτησή σου είναι πολύ μπερδεμένη και δεν βλέπω από πού να την πρωτοπιάσω για να στην απαντήσω. Τι εννοείς ακριβώς; Αν διαβάσεις το θρεντ που παρέπεμψα προηγουμένως, τα περισσότερα απαντώνται εκεί.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι οφελει ενας ενισχυτης να εχει πολλα watt?

Αν παιζεις σπιτι σε τιποτα.

 

Απο την αλλη οτι και να λεμε και οσο μινιμαλιστες να θελουμε να ειμαστε τιποτα δεν συγκρινεται με την αισθηση ενος "μεγαλου" ενισχυτη  (ειδικα αν εχει και μια 4Χ12) που παιζει σε full volume.  8) 8) 8) 8) 8)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου