Προς το περιεχόμενο

Warwick sweet 15.2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και 2 μέρες έχω πάρει από Θωμά το συγκεκριμένο ενισχυτή (μπάσο γρατσούναγα, αλλά μόνο για πλάκα και μόνο με ακουστικά σε υπολογιστή).

Το θέμα είναι το εξής... Αρχικά, ανησύχησα γιατί περίμενα λίγο μεγαλύτερη ένταση από το θηρίο που ήρθε έξω από την πόρτα μου. Και εννοώ ότι δεν περίμενα να έχω τέρμα το master και το gain στο 1 και να μην γκρεμίζω τουλάχιστον 2 τετράγωνα (αντίθετα, περίμενα να μην μπορώ να τον αντέξω). Ίσως όμως φταίει και το ότι δεν έχω παίξει ξανά σε bass amp. Το δεύτερο, είναι ότι πρέπει η horn να είναι κλειστή γιατί διαφορετικά, ακούγεται συνεχώς ένας ένοχλητικός βόμβος (ακόμα και αν αποσυνδέσω τελείως το μπάσο, δεν παίζει λοιπόν να φταίνε οι μαγνήτες του).

Όσοι έχουν λοιπόν το συγκεκριμένο ενισχυτή ας δώσουν μια συμβουλή (να τον αλλάξω δηλαδή επειδή είναι προβληματικός, ή επειδή απλά δεν με ικανοποιεί???  :D :D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαλο.

 

Κι εγω φιλε τον ίδιο ενισχυτή έχω... Πολύ καλός... Ειδικά για τα λεφτά του.

Ο ενισχυτης σου δεν εχει κανενα προβλημα. Να υποθεσω οτι παιζεις κιθάρα ή τελος παντων εχεις ακουσει μονο ενισχυτη κιθάρα σε αυτά τα watt?

Αν ναι τοτε μαλλον δεν ξερεις οτι με 150 Watt σε κιθαρόνι βάζεις στους γείτονες ακουστικά ενώ με 150 Watt μπάσσο (ειδικά αν ειναι και ηλικιωμένοι) θα αναρωτηθουν απο που ερχετε αυτός ο ωραιος ήχος ;D

Με καταλαβαίνεις πιστεύω ετσι?

 

Επισης ουτε η κορνα σου ειναι προβλημα. Και σε μενα ετσι κανει και σε ολους πιστευω (μη σου πω και σε ολους τους μπασοενισχυτές που εχουν κόρνα).

Ειναι απλος επειδη η κορνα είναι για τις ψιλές νοτες και δεν ξερω αν παιζει και κατι με τον αέρα... Πρεπει να ρωτησεις καποιον πιο εξιδικευμένο στις "κορνες". Για παραδειγμα ένα νταλικιέρη  ;D

Παντος ο ενισχυτης σου ειναι γενικα μια χαρα...

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως είμαι συνηθισμένος σε ενισχυτές κιθάρας που κάνουν ζημιά σε πολύ λιγότερα watt.

Δεν περίμενα τέτοια διαφορά ούτε για αστείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 100 watt στην κιθαρα ειναι για το ΟΑΚΑ, ενω στο μπασο ειναι για την κρεβατοκαμαρα...  :P

 

Το horn ειναι για να αναπαραγει τις υψηλες συχνοτητες (μου διαφευγει που ακριβως ειναι το crossover στον συγκεκριμενο ενισχυτη, καθως και αν ειναι απλως on/off η με attenuator). Αν υπαρχει θορυβος καπου στην αλυσιδα σου το horn θα την αναπαραγει. Ειναι ο λογος που οσοι βαζουμε βρωμια στο μπασο, κατα κανονα την κλεινουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού λοιπόν δεν παίζει πρόβλημα με τον ενισχυτή, πως θα φτιάξω τον ήχο που θέλω, αφού οι επιλογές μου τώρα είναι ελάχιστες?

Να προχωρήσω σε κάτι παρόμοιο με τα effects της ηλεκτρικής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 100 watt στην κιθαρα ειναι για το ΟΑΚΑ, ενω στο μπασο ειναι για την κρεβατοκαμαρα...   :P

 

Οντως ρε συ (ασχετο) πως γινεται να παιζεις Live σε κανα σταδιο και να εχεις απο διπλα σου εναν ενισχυτη 1000 Watt!  :o Εδω ακους κανονικα στις τελευταιες θεσεις... Σκεψου να εισαι πανω στη σκηνη Μπζζζζ! :o

Sorry για το Off Topic...

 

 

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αυτον τον ενισχητη(βασικα τον 15.1 που ουσιαστικα το ιδιο ειναι)περιπου 3 χρονια...

ΔΕΝ εχει απολυτος ΚΑΝΕΝΑ προβλημα...πιστεψε με ...Ισα ισα που εινια και πολυ τιμιος ενισχητης για τα λευτα του..Ο βομβος κατα πασα πιθανοτιτα δεν ειναι του ενισχητη αλλα...της ηλεκτρικης τασης του σπιτιου....Επισης δοκιμασε να μην εχεις το μαστερ τερμα και το γκειν στο 1...αλλα να ειναι λιγο ισοροπιμενα αυτα τα δυο...ειδικα στον συγκεκριμενο ενυσχητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ρε συ (ασχετο) πως γινεται να παιζεις Live σε κανα σταδιο και να εχεις απο διπλα σου εναν ενισχυτη 1000 Watt!  :o Εδω ακους κανονικα στις τελευταιες θεσεις... Σκεψου να εισαι πανω στη σκηνη Μπζζζζ! :o

 

 

 

Καλα, στις τελευταιες (και στις μεσαιες και στις πρωτες) θεσεις δεν ακουει κανενας τον ενισχυτη, ακουνε το PA. Και, αν παιζεις στο OAKA, το πιο πιθανο ειναι ειναι οτι ουτε πανω στον σκηνη ακους τον ενισχυτη σου αλλα ακους απο τα μονιτορ. Εχω παντως αντιμετωπισει αρκετες φορες "ανοιγμενους" κατοσταρηδες, με αποτελεσμα σε προβες και live να φοραω παντα πλεον ωτασπιδες (σιγα μην κατσω εγω να κουφαθω επειδη εχει κ***ες ο κιθαριστας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αυτον τον ενισχητη(βασικα τον 15.1 που ουσιαστικα το ιδιο ειναι)περιπου 3 χρονια...

ΔΕΝ εχει απολυτος ΚΑΝΕΝΑ προβλημα...πιστεψε με ...Ισα ισα που εινια και πολυ τιμιος ενισχητης για τα λευτα του..Ο βομβος κατα πασα πιθανοτιτα δεν ειναι του ενισχητη αλλα...της ηλεκτρικης τασης του σπιτιου....Επισης δοκιμασε να μην εχεις το μαστερ τερμα και το γκειν στο 1...αλλα να ειναι λιγο ισοροπιμενα αυτα τα δυο...ειδικα στον συγκεκριμενο ενυσχητη

 

+1

50hz βομβος συμβαινει και σε μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου