Προς το περιεχόμενο

Squier Jaguar Bass Project


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας παρουσιάζω το πρώτο μου project.

Στην αναζήτηση μου για ένα μοντέρνο μπάσσο με με σχετικά vintage look κόλλησα στο σχήμα και στην εμφάνιση του jaguar. Τo budget μου ήταν στο χιλιάρικο. Μετά από πολύ σκέψη κατέληξα ότι Jaguar ήθελα σώνει και καλά.

 

Ήθελα σίγουρα active ηλεκτρικά, στο οποίο με κάλυπτε το fender. Το πρόβλημα μου ήταν ότι δεν μου αρέσει καθόλου ο ήχος και το feeling των jazz bass και σύντομα κατάλαβα από έρευνα στο διαδίκτυο ότι το fender jaguar είναι ένα “μεταμφιεσμένο” jazz. (Φυσικά ούτε λόγος να βρω να το δοκιμάσω στην Θεσσαλονίκη). Επίσης το radius (7,5") θα ήταν πρόβλημα για τα γούστα μου (καθώς έχω συνηθίσει να παίζω με warwick). Άρχισα λοιπόν να ψάχνω για άλλες επιλογές και πήρα την απόφαση να πάρω ένα φθηνό squier (που έχει έναν precision και έναν jazz μαγνήτη, αληθινά block inlays, 9,5" radius και matching headstock – πράγματα που ήθελα) και να του αλλάξω τα φώτα βάζοντας ότι ήθελα.

 

Παρήγγειλα λοιπόν το vintage modified jaguar bass από τον thomann και άρχισα να αγοράζω από δω και από 'κει κλειδιά, γέφυρες, μαγνήτες κτλ που ήταν σύμφωνα με τις προτιμήσεις μου. Ουσιαστικά βασίστηκα αποκλειστικά σε reviews και στην θέση ότι τα ξύλα δεν παίζουν σημαντικό ρόλο στον ήχο (που ενστερνίζομαι πλήρως). Το ηχητικό αποτέλεσμα που ήθελα να πετύχω ήταν ένας ήχος χωρίς ιδιαίτερο χαρακτήρα (καθώς θα διαμορφωθεί αργότερα από preamps, pedals, κτλ) και πολλές επιλογές και κουμπάκια.

 

Αναφέρω, λοιπόν, τι φόρεσα, από πού το αγόρασα και πόσο κόστισε το κάθε part:

 

Squier VM jaguar bass: 300 euro (thomann)

Babics Full Contact Bridge:80 euro (thomann)

Hiphot HB2 - lollipop tuners: 90 euro (ebay)

Emg PJ set pickups: 140 euro (thomann)

EMG BTS 2-Band EQ: 70 euro (thomann)

Plates, knobs, switches, shielding paper, blank pickguard etc: 105 euro (warmoth)

Ernie ball strings (45-100): 25 euro

 

Μετά από τρεις μήνες ψάξιμο, συλλογή των parts και χάρη στην άψογη και λεπτομερή δουλειά του Κώστα Γαιπίτζογλου (kg guitar), o οποίος ήταν ταχύτατος και μου έκανε πολύ καλή τιμή, σας παρουσιάζω τα αποτελέσματα.

 

Συνολικά έδωσα 910 ευρώ, δηλαδή όσο θα έδινα για το fender. Μέχρι στιγμής δεν το μετανιώνω καθόλου, καθώς ο ήχος ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα, χάρη στο άψογο setup είναι πολύ ευκολόπαιχτο, τα ηλεκτρικά μου δίνουν άπειρες  επιλογές και την δυνατότητα να αλλάζω δραματικά τον ήχο με το ανέβασμα ενός διακόπτη. Επίσης το sustain είναι πάρα πολύ καλό και μετά από πέντε ώρες παίξιμο δεν ξεκουρδίστηκε ούτε λίγο. Περιττό να πω ότι η εμφάνισή του είναι ακριβώς αυτό που ήθελα. Ελπίζω να μην το μετανιώσω αργότερα!

 

Ps: To lower plate έχει kill switch για κάθε μαγνήτη και tone filter, ενώ το upper ελέγχει το BTS eq

Το jack μετακινήθηκε στα πλάγια και στη θέση του μπήκε το tone knob

before_1dg.thumb.jpg.bf3c0bb12e9e1a559e5352bd72e52606.jpg

before_2dg.thumb.jpg.96d4a2cf5e3fce90c119b9629c24ca2b.jpg

1qwqw.thumb.JPG.37f9e3e03d1e3b616bbfb6ed33079221.JPG

2jhdfg.thumb.JPG.028dd18d376f838ae4ecfdea72d073e7.JPG

3rgfg.thumb.JPG.dad5601f1729a8c45e4b1f8111d7649d.JPG

4dfg.thumb.JPG.8de6e352d0a291494d90e57cdbf7c523.JPG

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

 

ΠΟΥ ΜΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΩΡΕΣ ΛΕΙΠΕΙΣ???  :P

 

Παιζει να εχει γινει ΤΡΟΜΕΡΗ μπασσαρα!!!

Θα θελα να παιξω και με τα διακοπτακια να δω τι λενε!

Και εγω κατι τετοιο σκεφτομαι να κανω... Να παρω ενα jag squier και σιγα σιγαααα να του αλλαξω τα φωτα!

 

Μπραβο και σε σενα και στο μαστορα!

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα θεωρω οτι το αποτελεσμα ειναι καταπληκτικο και ΜΠΡΑΒΟ !!!

αλλα απο την αλλη γιατι να το χαλασεις καινουργιο μπασακι ? κριμα  :D :D

 

Μεγεια φιλε μου και καλοπαιχτο και καλοταξιδο - εχει δικο του τυπο το οργανο ;)

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά! Είναι πολύ καλή φάση τόσο το όργανο όσο και η αίσθηση ότι έχω κάτι απολύτως προσαρμοσμένο στα μέτρα μου. Τώρα καταλαβαίνω πώς αισθάνονται οι συμφορουμίτες που παίρνουν ένα κομμάτι ξύλο και το φτιάχνουν όργανο (βέβαια η δημιουργικότητα σε αυτή την περίπτωση είναι πολύ πολύ μεγαλύτερη, αλλά πήρα και εγώ μια μικρή γεύση)!!

 

Έγινε πραγματικά άψογη δουλειά από τον κύριο Κώστα και όπως μου είπε και ο ίδιος ήταν αρκετά δύσκολο εγχείρημα. Για παράδειγμα το σκάψιμο του upper plate έγινε χιλιοστό χιλιοστό, καθώς υπήρχε φόβος να τρυπήσει μέχρι την πίσω πλευρά.

 

Επίσης να αναφέρω ότι λόγω του επιπρόσθετου βάρους στο σώμα (από plates, μπαταρίες, knobs και τέτοια) το σώμα ζυγίστηκε τέλεια και δεν υπάρχει πλέον το παραμικρό neck dive. ;D ;D ;D

 

Ωστόσο θέλει αρκετή υπομονή και το ρίσκο ήταν αρκετά μεγάλο, γιατί έδωσα 9 κατοστάρικα και μπορεί να κατέληγα με μια πατάτα που αγόρασα μόλις και δεν μπορώ να πουλήσω ούτε στα μισά λεφτα. Τελοσπάντων...τέλος καλό, όλα καλά!

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέροχο!!

 

Τα ρυθμιστικά που υπάρχουν στις άκρες του pickguard ήταν στο πακέτο της EMG?? Επίσης τα knobs είναι volume-volume-tone?

 

Βασικά το λέω δημοσίως, αν κατάλαβα καλά μένεις Θεσσαλονίκη (και ίσως προς δυτικά?). Έχω ένα vintage modified Jazz με Dimarzio μαγνήτες και active preamp της Audere. Αν σε ψήνει βρισκόμαστε απο κοντά με τα καμάρια μας να παίξουμε  :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο !!!  απο τα πιο συμπαθέστατα  εναλλακτικά  body shape

Τώρα  αν αξίζει τόσο  ακριβή  αναβάθμιση  γιατί όχι ..στη  τελική μονό ο παίχτης  ξέρει

 

Όσο για τους EMG  ουδείς λόγος  περί κολοκυθόπιτας  ;D

 

Καλόπαιχτο το λοιπόν !

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο !!!  απο τα πιο συμπαθέστατα  εναλλακτικά  body shape

Δηλαδή οι καμπύλες των Wal, Status, Gibson Money κλπ κλπ δεν είναι συμπαθείς και ο σουρεαλισμός της Fender είναι;

 

Τυχερός ο Koomis που βρήκε ακριβώς αυτό που του αρέσει στο μάτι και στο αυτί.

Καλόπαιχτο αγαπητέ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δηλαδή οι καμπύλες των Wal, Status, Gibson Money κλπ κλπ δεν είναι συμπαθείς και ο σουρεαλισμός της Fender είναι;

 

 

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

+1000

 

Καλορίζικο και από εμένα. Η μόνη μου «ένσταση» είναι αναφορικά με το κόστος (θα συμφωνήσω με τον συνονόματο) και αυτό το agathis body- για 900+ ευρώ θα ήθελα τουλάχιστον alder).

 

Αλλά όπως αποσαφήνισες wood doesn't matter  ;D και επιπρόσθετα καλή επιλογή οι EMG για αυτό που ήθελες να πετύχεις ηχητικά.

 

Με γειές...   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου