Προς το περιεχόμενο

Για να γινουμε καλυτεροι μουσικοι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι πρεπει να ακουμε για να γινουμε καλυτεροι μουσικοι...

 

Λοιπον επειδη πολυς λογος εγινε για τους ...καλυτερους μουσικους τους κοσμου & επειδη το κακο παράγινε να τι πρεπει να ακουσουμε εστω και μια φορα στη ζωη μας αν θελουμε να γινουμε καλυτεροι μουσικοι...

 

 

 

Ξεκιναμε λοιπον ...

 

Καποια βασικα πραγματα γυρω απο την κλασσικη μουσικη ποτε δεν εβλαψαν κανενα,ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πρεπει να ακουσουμε ΜΠΕΤΟΒΕΝ (με ιδιαιτερη εμφαση στις συμφωνιες του),ΜΟΤΣΑΡΤ (ειδικα τα κοντσερτα για πιανο) & ΤΣΑΪΚΟΦΣΚΙ,

Απο εκει και περα και λιγο εντριφιση σε ποιο μοντερνους συνθετες (ΣΙΜΠΕΛΙΟΥΣ,ΝΤΕΜΠΙΣΥ,ΣΕΝ ΣΑΝ) κακο δεν θα μας κανει

 

Ενα περασματακι απο την ΤΖΑΖ θα μας ανοιξει τα αυτακια (ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ξεκινοντας με Louis Armstrong για τα βασικα) αν δεν εχουμε πολυ υπομονη ας ακουσουμε τουλαχιστον λιγο Ornette Coleman,Miles Davis,Charlie Parker,Duke Elington & Grant Green

 

Μια μικρη επισκεψη στα ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ μπλουζ (ROBERT JOHNSON,BLIND WILLIE MC TELL,BIG JOE TURNER,BIG BILL BROONZY) θα μας προετοιμασει για την ΑΛΛΗ «βαση» της συγχρονης ροκ μουσικης δηλ. την....

 

 

COUNTRY..

Εδω θα πρεπει να σταθουμε στους ακρογωνιαιους λιθους της Jimmie Rodgers, Hank Williams, Merle Haggard, Waylon Jennings, & τον τεραστιο JOHNY CASH,ενω πρεπει να ακουσουμε και τις μεγαλες τραγουδιστριες PATSY CLINE & EMILLOU HARRIS

 

Για να περασουμε με σχετικη ευκολια στα ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ μπλουζ (παλι τα ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ) του Σικαγο & του Τεξας μελετωντας προσεκτικα τον BB.KING,MUDDY WATERS,JOHN LEE HOOKER,ALBERT COLLINS,ALBERT KING,FREDDY KING,T-BONE WALKER οι οποιοι θα μας οδηγησουν στο

 

 

ROCK N ROLL

 

Του Billy Haley,Chuck Berry & ELVIS PRESLEY για να προσγειωθουμε με ευκολια στην

 

ΠΟΠ & ΡΟΚ των BEATLES & ROLLING STONES και την ομορφια των αγγλικων & αμερικανικων CLASSIC ROCK 60s & 70s ( CREAM,LED ZEPPELIN,DEEP PURPLE,BLACK SABBATH,PETER GREEN,JIMMY HENDRIX,JEFF BECK,SANTANA,PINK FLOYD και δεκαδων αλλων).... για να μας αγγιξει η αγρια ομορφια των…

 

ΠΡΩΤΟΠΑΝΚ Velvet Underground & STOOGES η οποια θα μας οδηγησει (αφου κανουμε μια μικρη σταση ,ελαφρως βαρετη αλλα τι να κανουμε χρειαζονται και αυτα στους YES & GENESIS και αλλα Prog rock group…) στις εκπληκτικες ημερες του PUNK (RAMONES,SEX PISTOLS,DAMNED,BUZZCOCKS,THE CLASH) που ξυπνησαν και ανανεωσαν τη μουσικη και μαζι με το λαμπερο NEW WAVE (THE JAM,CURE,MY BLOODY VALENTINE,DURAN DURAN,TALKING HEADS,MAGAZINE,THE THE & πολλοι αλλοι) οδηγησαν στο

 

GRUNGE & BRIT ROCK των 90s (NIRAVANA,RHP,OASIS,PEARL JAM,BLUR,RADIOHEAD και πολλοι αλλοι...)

 

Για να φτασουμε στο σημερα οπου επικρατει ευτυχως για ολους ο υπεροχος αχταρμας του «ΟΛΑ ΠΑΙΖΟΥΝ»

 

Εχουμε βεβαια κανει πριν μια μικρη σταση στη Latin δηλ.

 

ΤΑΝΓΚΟ (Carlos Gardel, Juan D'Arienzo, Francisco Canaro, , Aníbal Troilo,ASTOR PIAZZOLA)

 

BOSSA NOVA (ANTONIO CARLOS JOBIM,JOAO GILBERTO,STAN GENTZ)

 

Και εχοντας βουτηξει στη ΚΟΥΒΑΝΕΖΙΚΗ μουσικη... να ακουσουμε ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ

 

Την ΤΕΡΑΣΤΙΑ soul & funk μουσικη (JAMES BROWN,OTTIS REDDING,ARETHA FRANKLIN,ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ STAX & MOTOWN)

 

Τελειωνοντας με το καλυτερο δηλ . μπολικη ΕLLA FITZERALD,BILLIE HOLIDAY & DINAH WASHINGTON.

 

Ενα φρεσκαρισματακι απο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ελληνικη ΛΑΪΚΗ μουσικη (ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ,ΧΙΩΤΗΣ,ΖΑΓΟΡΑΙΟΣ,ΖΑΜΠΕΤΑΣ,ΠΙΤΣΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ,ΤΣΙΤΣΑΝΗ,ΒΑΜΒΑΚΑΡΗ,ΚΑΙΤΗ ΓΚΡΕΫ κ.α.) μαζι με μια προσεκτικη επισκεψη στα εργα των Χατζηδακη & Θεοδωρακη (ειδικα τα ορχηστρικα) θα μας κανει ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ καλο...

 

Ετσι θα ειμαστε ετοιμοι για το ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΠΙΠΕΔΟ που ειναι βεβαια η μουσικη απο την Κων/πολη και ...δεξια οπως κοιταμε στο χαρτη.... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υποκλινομαι στην ιστορικη μουσικη αναδρομη του SF kαι στην τοποθετηση του.....πραγματικα χρησιμη για εναν ασωτο υιο σαν και εμενα οπου εχει γαλουχηθει με κιθαριστες και μουσικη απο την δεκαετια του 80 και μετα......μην πω 90....

 

 

Ενα φρεσκαρισματακι απο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ελληνικη ΛΑΪΚΗ μουσικη (ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ' date='ΧΙΩΤΗΣ,[i']ΖΑΓΟΡΑΙΟΣ[/i],ΖΑΜΠΕΤΑΣ,ΠΙΤΣΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ,ΤΣΙΤΣΑΝΗ,ΒΑΜΒΑΚΑΡΗ,ΚΑΙΤΗ ΓΚΡΕΫ κ.α.) μαζι με μια προσεκτικη επισκεψη στα εργα των Χατζηδακη & Θεοδωρακη (ειδικα τα ορχηστρικα) θα μας κανει ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ καλο...

 

.... :wink:

 

 

Εκ μερους του παππου μου σε ευχαριστω........ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μου κανεις ΠΛΑΚΑ????

 

Ειναι οντως ο ΠΑΠΠΟΥΣ σου?????? 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε χωρις καμμια πλακα σου λεω οτι πρεπει να εισαι ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ γιατι ο παππους ηταν ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΑΝΚ που υπήρξε ποτε! (πολυ πριν τον Iggy και μιλαω πολυ σοβαρα)

 

Ειχα την τεραστια τυχη να παιξω μαζι του σε μια αρπαχτη στη Νεα Υορκη στα 80s και χωρις πλακα ηταν μια απο τις απολαυστικοτερες εμπειριες που ειχα ποτε στη ζωη μου..

 

Να ειναι παντα καλα!!

 

(και να ξερει οτι εχει κλαμπ ΦΑΝΑΤΙΚΩΝ οπαδων!!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να διαλευκανω την υποθεση...

 

Ετεροθαλης αδελφος του παππου μου Δημητρη Ζαγοραιου...μεγαλωμενου στην Νεαπολη.....και τελευταια χρονια...αποθανων στο Αιγαλεω..

 

 

 

 

...Τhe End..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχιζω να πιστευω οτι ο Superfunk εγραψε τον πινακα που εδειχνε στα πιτσιρικια ο Jack Black στο school of rock..... 8O

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε SF που το έγραψες όλο αυτό. Είμαι σχεδόν 100% μέσα, με μόνη εξαίρεση ότι εγώ αυτούς :

 

ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ,ΧΙΩΤΗΣ,ΖΑΓΟΡΑΙΟΣ,ΖΑΜΠΕΤΑΣ,ΠΙΤΣΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ,ΤΣΙΤΣΑΝΗ,ΒΑΜΒΑΚΑΡΗ,ΚΑΙΤΗ ΓΚΡΕΫ κ.α.

 

... τους άκουσα πρώτους, καθότι ο μπαμπάς μου μου έδωσε όταν ήμουν δέκα χρονών ένα πακέτο με δισκάκια των 45 στροφών που τους είχε όλους (πρέπει να το μάζευε καμιά εικοσαριά χρόνια).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... τους άκουσα πρώτους, καθότι ο μπαμπάς μου μου έδωσε όταν ήμουν δέκα χρονών ένα πακέτο με δισκάκια των 45 στροφών που τους είχε όλους (πρέπει να το μάζευε καμιά εικοσαριά χρόνια).

 

Τα συγχαρητηρια μου στον πατερα σου,αν το εκαναν κι αλλοι πατεραδες αυτο θα ηταν πολυ καλυτερη η εγχωρια παραγωγη μουσικης σημερα.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου