Προς το περιεχόμενο

Για να γινουμε καλυτεροι μουσικοι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

SF' date=' ξέχασες ονόματα όπως,BOB MARLEY!!!! (δεν θα σου το συγχωρήσω ποτέ) Υπεύθυνος για τη διάδοση μιας υπέροχης μουσικής.... Reggae,

 

απο εκεί και πέρα.. Vangelis, Υπέυθυνος για ότι ηλεκτρονικό ακούμε μέχρι στιγμής...

 

 

BAUHAUS >Bela Lugosi is dead > υπεύθυνο για τη διάδοση του gothic κινήματος...

 

Metallica, χωρίς αυούς δεν θα υπήρχε thrash και τα όλα παρακλάδια της σύγχρονης μουσικής...

 

Με όλο το συμπάθειο και το σέβας που σου τρέφω, η λίστα που παρουσίαζεις δεν ανταποκρίνεται στον τίτλο που της προσέδωσες αλλά στον τίτλο τι ΔΕΝ πρέπει να ακούμε ή τουλάχιστον να ξανακούσουμε για να γίνουμε καλύτεροι μουσικοί...

 

¶σε που ο τίτλος καλύτερος μουσικός πρωτρέπει σε διαγωνισμό σε eurovision, και fame story. Πρέπει να τα κόψεις τα σκληρά....

 

Α και γουστάρω τρελά τον παραγωγό των slayer που έχει και τους system of the down.. (δεν τον θυμάμαι )[/quote']

 

 

Δηλαδή με Bob Marley, Metallica, Bauhaus και Vangelis καλυπτόμαστε μια χαρά ε; Όχι Stones, Pink Floyd, Ramones, Nirvana, Depeche Mode, Red Hot Chili Peppers, Radiohead, Massive Attack... Όχι κλασσική μουσική και funk, jazz, blues...

 

Μου φαίνεται μας έχει βαρέσει η ζέστη...Καθόμαστε και λέμε ο καθένας τι θεωρεί κορυφαίο ως επιρροή χωρίς καμία επίγνωση του ενός τι παίζει/θέλει να παίξει ο άλλος.

 

Γι'αυτό δεν θα πάμε μπροστά...γιατί εδώ είναι αδιανόητο να παίζεις metal π.χ. και να λες δημόσια πόσο σου αρέσει η synth-pop! Είναι αδιανόητο να παίζεις indie pop και να παραδέχεσαι πως σ'αρέσει το progressive...κλπ. κλπ. κλπ. Δεν πιστεύω να υπάρχει στον κόσμο άλλη χώρα με τόσο ελάχιστη διεθνή μουσική παραγωγή και τόσες πολλές φατρίες, ομάδες, υπο-ομάδες και ταμπέλες ανάμεσα στους εγχώριους καλλιτέχνες. Σιγά που γίναμε Σουηδία ή Γερμανία και μέσα στα χιλιάδες group πρέπει να ξεχωρίζουμε και το art-pop από το power-pop, το thrashcore από το metalcore και δε συμμαζεύεται...όλο λόγια είμαστε ρε π**στη μου και βλέπουμε δίσκο της προκοπής από ελληνική μπάντα κάθε 10 χρόνια!!! :(

 

 

...αλλά τι κάθομαι και λέω...εδώ η μουσική μας έχει προσπεράσει ήδη 3 φορές (80s, 90s, 00s) κι εμείς ακόμη τσεκάρουμε τα solos του SRV και την επιρροή τους στη σύγχρονη κιθαριστική μουσική!!! Δεν χωνέψαμε ακόμη πως σήμερα πλέον οι κιθάρες του SRV έχουν και "καλλιτεχνικά δισέγγονα" μπας και ανοίξουνε τα αυτιά μας λίγο... 8O 8O 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τι πρέπει να ακούμε για να γίνουμε καλύτεροι μουσικοί :lol:

 

θα συμφωνήσω ότι όσο πιο πολύ μουσική και περισότερα είδη ακούμε βελτιωνόμαστε, αρκεί να ήμαστε έτοιμοι και να έχουμε το μυαλό μας, τα αυτιά μας και κυρίως την καρδιά μας ανοιχτά και πρέπει να προσεγγιζουμε το κάθε είδος, όταν πραγματικά ήμαστε έτοιμοι.

 

η εγκυκλοπαιδική γνώση δεν σε κάνει καλύτερο μουσικό.

 

*θυμάμαι μια ωραία σκηνή από τι κουρδιστό πορτοκάλι, που είχανε δέσει τον τύπο και του είχαν βάλει διάφορα οπτικοακουστικά μέσα για να γίνει καλύτερος :lol:

 

* ξέρω ότι οι προθέσεις του SF ήταν καλές απλά ήθελα να παραθέσω και κάποιες διαφορετικές σκέψεις 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF' date=' ξέχασες ονόματα όπως,BOB MARLEY!!!! (δεν θα σου το συγχωρήσω ποτέ) Υπεύθυνος για τη διάδοση μιας υπέροχης μουσικής.... Reggae,

 

απο εκεί και πέρα.. Vangelis, Υπέυθυνος για ότι ηλεκτρονικό ακούμε μέχρι στιγμής...

 

 

BAUHAUS >Bela Lugosi is dead > υπεύθυνο για τη διάδοση του gothic κινήματος...

 

Metallica, χωρίς αυούς δεν θα υπήρχε thrash και τα όλα παρακλάδια της σύγχρονης μουσικής...

 

Με όλο το συμπάθειο και το σέβας που σου τρέφω, η λίστα που παρουσίαζεις δεν ανταποκρίνεται στον τίτλο που της προσέδωσες αλλά στον τίτλο τι ΔΕΝ πρέπει να ακούμε ή τουλάχιστον να ξανακούσουμε για να γίνουμε καλύτεροι μουσικοί...

 

¶σε που ο τίτλος καλύτερος μουσικός πρωτρέπει σε διαγωνισμό σε eurovision, και fame story. Πρέπει να τα κόψεις τα σκληρά....

 

Α και γουστάρω τρελά τον παραγωγό των slayer που έχει και τους system of the down.. (δεν τον θυμάμαι )[/quote']

 

 

Δηλαδή με Bob Marley, Metallica, Bauhaus και Vangelis καλυπτόμαστε μια χαρά ε; Όχι Stones, Pink Floyd, Ramones, Nirvana, Depeche Mode, Red Hot Chili Peppers, Radiohead, Massive Attack... Όχι κλασσική μουσική και funk, jazz, blues...

 

καλά ρε παιδί μη ιδρώνεις έχει και ζέστη...

εγώ δεν παρέθεσα λίστα παρέθεσα παράδειγμα.. μην μου το γυρνάς πίσω με λίστα....

 

Είδες που αμα κάθεσαι και το σκέφτεσαι, τα γλυτώνεις όλα αυτά...

 

:D

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

η εγκυκλοπαιδική γνώση δεν σε κάνει καλύτερο μουσικό.

 

 

 

Διαφωνώ. Μόνη της η εγκυκλοπαιδική γνώση δεν σε κάνει καλύτερο μουσικό' date=' αλλά τη θεωρώ άκρως απαραίτητη.

 

 

*θυμάμαι μια ωραία σκηνή από τι κουρδιστό πορτοκάλι, που είχανε δέσει τον τύπο και του είχαν βάλει διάφορα οπτικοακουστικά μέσα για να γίνει καλύτερος :lol:

 

 

Ναι, αλλά νομίζω αυτό δεν είχε να κάνει με την "εγκυκλοπαιδικότητα" της γνώσης του κακού, αλλά με το να του προκαλέσει ισχυρό σοκ. Δεν βρίσκω ιδιαίτερη συνάφεια με το θέμα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλο το συμπάθειο και το σέβας που σου τρέφω' date=' η λίστα που παρουσίαζεις δεν ανταποκρίνεται στον τίτλο που της προσέδωσες αλλά στον τίτλο τι ΔΕΝ πρέπει να ακούμε ή τουλάχιστον να ξανακούσουμε για να γίνουμε καλύτεροι μουσικοί...[/quote']

 

Φίλε μου εσύ δεν τα γράφεις αυτά...;;; 8O Ποιο παράδειγμα και ποιες λίστες σου γυρνάω πίσω ;;; Τι μου λες ;;; Δεν γράφεις σαφέστατα ότι όσα ονόματα παραθέτει ο SF ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ;;;

 

Ο SF λοιπόν αναφέρει και τους Stones και τους Floyd και τους Nirvana και τα περισσότερα από όσα αναφέρω κι εγώ παραπάνω! Κι εσύ μας λες ότι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΚΟΥΣΟΥΜΕ! Παρακάτω μάλιστα μας το χοντραίνεις το παιχνίδι λέγοντας ότι χωρίς Metallica πάπαλα η σύγχρονη μουσική... 8O 8O

 

Η απάντηση στα λεγόμενα σου βρίσκεται σε αυτές τις γραμμές:

Δηλαδή με Bob Marley, Metallica, Bauhaus και Vangelis καλυπτόμαστε μια χαρά ε; Όχι Stones, Pink Floyd, Ramones, Nirvana, Depeche Mode, Red Hot Chili Peppers, Radiohead, Massive Attack... Όχι κλασσική μουσική και funk, jazz, blues...

 

Μου φαίνεται μας έχει βαρέσει η ζέστη...Καθόμαστε και λέμε ο καθένας τι θεωρεί κορυφαίο ως επιρροή χωρίς καμία επίγνωση του ενός τι παίζει/θέλει να παίξει ο άλλος.

 

Τα λόγια σου αποπνέουν ένα μηδενισμό αν μη τι άλλο...ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΟΥΣΟΥΜΕ... Ο καθένας από εμάς έχει άλλα κριτήρια γιατί έχει διαφορετικό όραμα γύρω από τη μουσική. Δεν υπάρχει πρέπει και δεν πρέπει, η αξιολόγηση της αξίας ενός καλλιτεχνικού έργου από τους ακροατές του είναι 100% ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ!

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι δικές μου σκέψεις από όσα ειπώθηκαν στο thread αυτό συνολικά...δεν αφορούν κανέναν προσωπικά, οπότε τσάμπα αρπάχτηκες και θεώρησες ότι ίδρωσε κάποιος διαβάζοντας όσα έγραψες...

 

Και κάτι ακόμα εντελώς φιλικά: οι προτροπές για περισσότερη σκέψη πρέπει να μας αφορούν προσωπικά πριν τις μοιράζουμε έτσι απλόχερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

η εγκυκλοπαιδική γνώση δεν σε κάνει καλύτερο μουσικό.

 

 

 

Διαφωνώ. Μόνη της η εγκυκλοπαιδική γνώση δεν σε κάνει καλύτερο μουσικό' date=' αλλά τη θεωρώ άκρως απαραίτητη.

 

 

*θυμάμαι μια ωραία σκηνή από τι κουρδιστό πορτοκάλι, που είχανε δέσει τον τύπο και του είχαν βάλει διάφορα οπτικοακουστικά μέσα για να γίνει καλύτερος :lol:

 

 

Ναι, αλλά νομίζω αυτό δεν είχε να κάνει με την "εγκυκλοπαιδικότητα" της γνώσης του κακού, αλλά με το να του προκαλέσει ισχυρό σοκ. Δεν βρίσκω ιδιαίτερη συνάφεια με το θέμα. :wink:

 

H εγκυκλοπαιδική γνώση είναι για να κερδίσεις στο "ποιος θέλει να γίνει εκατομμυριούχος".Στη μουσική βοηθάει η μουσική γνώση στα πλάισια της παιδείας και της Ιστορίας.

 

Στο κουρδιστό πορτοκάλι δεν του έβαζαν οπτικοακουστικά μέσα για να γίνει καλύτερος,αλλά του εφήρμοζαν τη θεωρία της μάθησης από την Ψυχολογία για να τον αναδομήσουν συμπεριφορικά(βλ. σκυλί του Pavlov http://en.wikipedia.org/wiki/Ivan_Pavlov )

Ήθελαν ακούγοντας Μπετόβεν,επειδή ήταν κάτι που του άρεσε,να το συνδέσει με άσχημες εμπειρίες για να του σπάσουν τον τσαμπουκά και βλέποντας σκηνές σεξ να του προκαλείται φοβία.

 

Γι'αυτό το λόγο το συγκεκριμένο παράδειγμα δεν έχει συνάφεια με το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ήθελαν ακούγοντας Μπετόβεν' date='επειδή ήταν κάτι που του άρεσε,να το συνδέσει με άσχημες εμπειρίες για να του σπάσουν τον τσαμπουκά και βλέποντας σκηνές σεξ να του προκαλείται φοβία.

 

Γι'αυτό το λόγο το συγκεκριμένο παράδειγμα δεν έχει συνάφεια με το θέμα[/quote']

 

Σοκ είπα, δεν νομίζω να απέχει τόσο από αυτά που λες. Anyway, δεν είναι το imdb εδώ για να αναλύσουμε ταινίες...

 

 

H εγκυκλοπαιδική γνώση είναι για να κερδίσεις στο "ποιος θέλει να γίνει εκατομμυριούχος".Στη μουσική βοηθάει η μουσική γνώση στα πλάισια της παιδείας και της Ιστορίας.

 

 

Κι αν θες να γίνεις εκατομμυριούχος από τη μουσική;

Δεν είναι καλύτερο να έχεις ακούσει και τι έχει παίχτει πριν "βγεις" εσύ, και να μην νομίζεις ότι έισαι "ο ένας και κανένας άλλος";

Όχι ότι αυτό θα σου φέρει τα λεφτά, αλλά λίγη γνώση για το που πατά κανείς,δεν έβλαψε ποτέ κανένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη ρε Jonn που σε έκανα να αρπαχτείς ...μπορεί όντως να μην ίδρωσες αλλά έγραψες...

 

Εσυ σίγουρα που ακούς όλους αυτούς και ο SF είστε όντως καλύτεροι μουσικοί ... και όντως το θέμα της λίστας είναι δικό μου λάθος που παρερμηνεύτηκε....

 

Happy :

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αpos οι απαντήσεις μου είχαν σκοπό να υποστηρίξουν τις δικές σου.

Πώς μπόρεσες να καταλάβεις το αντίθετο και μάλιστα να μου ανταπαντήσεις? 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αpos οι απαντήσεις μου είναι για να υποστηρίξουν τις δικές σου.

Πώς μπόρεσες να καταλάβεις το αντίθετο και μάλιστα να μου ανταπαντήσεις? 8O

 

Στο "κουρδιστό πορτοκάλι" συμφωνούμε σίγουρα, σόρυ, νόμιζα ότι εσύ ήθελες να πεις κάτι άλλο, που τελικά δεν ήταν διαφορετικό. Mea culpa! :wink:

 

Στο θέμα εγκυκλοπαιδική γνώση, δεν έχω καταλάβει ακόμα ότι συμφωνούμε! :lol: :lol: Μάλλον παρεξήγησα τα γραφόμενά σου! :lol:

 

Peace! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου