Προς το περιεχόμενο

Για να γινουμε καλυτεροι μουσικοι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη ρε Jonn που σε έκανα να αρπαχτείς ...μπορεί όντως να μην ίδρωσες αλλά έγραψες...

 

Εσυ σίγουρα που ακούς όλους αυτούς και ο SF είστε όντως καλύτεροι μουσικοί ... και όντως το θέμα της λίστας είναι δικό μου λάθος που παρερμηνεύτηκε....

 

Happy :

 

 

Αν ο τίτλος του thread ήταν "τι πρέπει να έχουμε ακούσει έστω και μια φορά για να γίνουμε καλύτεροι μουσικοί", θα ήσουν ΟΚ; Γιατί -συγχώρεσέ με αν κάνω λάθος- νομίζω ότι σπαταλιέται χρόνος και χώρος στο forum για να απαντούν κάποιοι σε έναν που δεν έχει καταλάβει καν το αρχικό concept της συζήτησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά' date=' λίγη ανοιχτομυαλιά δεν βλάπτει. Ο Superfunk δεν προσπαθεί να συντάξει την εγκυκλοπαίδεια της παγκόσμιας μουσικής, αλλά να τονίσει την αναγκαιότητα πολλαπλών και ποικιλλόμορφων ακουσμάτων.[/quote']

 

Δεν μπορώ να καταλάβω που υπάρχει δυσκολία. Μπορείτε να προσθέσετε στην προτεινόμενη από τον Superfunk λίστα, όλες οι απόψεις είναι δεκτές. Αλλά να ασκούμε και κριτική στον Superfunk που αφιέρωσε χρόνο για να μας κάνει μία πρόταση, νομίζω ότι είναι υπερβολικά κακόγουστη επιλογή.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη ρε Jonn που σε έκανα να αρπαχτείς ...μπορεί όντως να μην ίδρωσες αλλά έγραψες...

 

Εσυ σίγουρα που ακούς όλους αυτούς και ο SF είστε όντως καλύτεροι μουσικοί ... και όντως το θέμα της λίστας είναι δικό μου λάθος που παρερμηνεύτηκε....

 

Happy :

 

Δεν υποστήριξα πουθενά ότι η λίστα του SF οδηγεί στο να γίνεις καλός μουσικός' date=' ενώ τα ονόματα που λες εσύ όχι! Εγώ αυτό που είπα είναι ότι απέρριψες με καθολικό τρόπο περίπου 20-30 ονόματα για να μας πεις...4! Τώρα αν ήθελες να προσθέσεις αυτά τα 4 είναι άλλο θέμα και δεν θα υπήρχε κανένας λόγος αντιπαράθεσης, αλλά όταν λες πως δεν πρέπει να τα ξανακούσουμε αυτά, εγώ άλλο καταλαβαίνω!

 

Το θέλεις ή όχι τα γραφόμενα σου αποπνέουν ένα μηδενισμό...και οι μηδενιστικές απόψεις πάντα με ερεθίζουν να απαντάω! "Αυτό γ@@@ει, το άλλο είναι για τα σκουπίδια" έτσι δεν οδηγούμαστε πουθενά! Φαντάσου να σου απαντούσα στο ίδιο ύφος:

 

[i']"Ξέχασες όμως τους Χ γιατί χωρίς αυτούς δεν θα υπήρχε σήμερα μουσική! Ποιοι Metallica και Bauhaus μωρέ ;;; Αυτοί είναι ένα μάτσο άχρηστοι που δεν πρέπει να τους ακούμε γιατί θα ξεχάσουμε να παίζουμε και θα κουλαθούν τα χέρια μας"[/i]

 

ΤΗΕ ΕND

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς σπαταλιέται, έχουμε καβάτζα κάμποσο χρόνο για σοβαρότερα θέματα και θα μας τελειώσει με τις μαλακίες που κάνω;

 

Το μόνο που έχω να πώ είναι ότι η μουσική είναι μία και δεν ανήκει σε κανέναν...

 

και θα ήθελα να σημειώσω οτι το thread είναι απο την αρχή αβάσιμο, οι μουσικοί που το απαρτίζουν δεν έχουν ακούσει ποτέ ο ένας τον άλλον, (σε ελάχιστες περιπτώσεις) ---Δεν ήταν καλοί μουσικοί ; ---

 

Τώρα παρερμηνεύσατε MEA CULPA ότι μόνο αυτά Vangeli, marley και τίποτα άλλο.. όχι διορθώνω με το να πώ οτι η μουσική είναι σαν την παραλία, είναι μαλακία να πηγαίνεις συνέχεια στην ίδια, και να αράζεις...

 

 

Τώρα αν θα πρέπει να πάω στην μία ή στην άλλη παραλία αυτό το αμφισβητό , με όλο το σέβας όπως προανέφερα...

 

 

ΜΗΝ ΚΟΥΡΔΙΖΕΣΤΕ.. ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ...

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάμε σιγά σιγά λίγο πιο ανατολικά;....

Σιγά-σιγά όμως....

πχ για ακούστε ό,τι μας ήρθε πριν 80 χρόνια από Μ. Ασία: Τούντας, Εσκενάζυ, Τσαούς, Παπάζογλου (Βαγγέλης, όχι Νίκος) κλπ...

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα ναι και έλεγα τι ξέχασα ....όσο αναφορά το ότι δεν πρέπει να τα ξανακούσουμε ισχύει.. Υπάρχει πληθώρα μουσικ;vn ιδεών.. Φαντάζομαι ότι αν κάποιος επίσημος οργανισμός καταγράφει με κάποιο τρόπο τα μουσικά είδη του σήμερα σίγουρα το νούμερο θα μας εντυπωσιάσει.. Για να μην πώ ανα τους αιώνες.. ¶ρα ρε Jonny, ρε παλιόπαιδο γιατί κράζεις εμένα και όχι τον αγαπητό SF για μηδενισμό...

 

I forgive...

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αλλά να ασκούμε και κριτική στον Superfunk που αφιέρωσε χρόνο για να μας κάνει μία πρόταση' date=' νομίζω ότι είναι υπερβολικά κακόγουστη επιλογή.[/quote']

 

 

Δηλαδή εσείς δεν ασκείται κριτική, σε όσα είχανε κόπο για να γραφούν.. το Θεωρείται κακόγουστη επιλογή... ??? Δηλαδή είναι καλόγουστη το να μην ασκείται.. ????

 

και αν δεν ασκείται κριτική τότε γιατί έχουμε μαζευτεί όλοι εδώ.. ?????

 

Γιατί δεν έκανα τον κόπο να τα γράψω !!!!!!

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς σπαταλιέται' date=' έχουμε καβάτζα κάμποσο χρόνο για σοβαρότερα θέματα και θα μας τελειώσει με τις μαλακίες που κάνω;

 

 

 

η μουσική είναι σαν την παραλία, είναι μαλακία να πηγαίνεις συνέχεια στην ίδια, και να αράζεις...

 

 

[/quote']

 

 

Σπαταλιέται όταν απαντάς σε κάτι που δεν είναι το θέμα. Ο SF δεν είπε ποιες μουσικές πρέπει να ακούμε όλη μέρα - κάθε μέρα (να αράζουμε, όπως λες). Πρότεινε μουσικές που θα έπρεπε κατά τη γνώμη του να έχουμε ακούσει έστω και λίγο, για να ανοίξουμε τους ορίζοντές μας. Και επίσης, σε κάθε "είδος" που πρότεινε, ανέφερε και 2-3 χαρακτηριστικά-κλασικά ονόματα, ως οδηγό. Το αν υπάρχουν ελλείψεις, είναι τελείως άλλο θέμα.

Τώρα, γιατί αρπάχτηκες εσύ... Εγώ πιστεύω γιατί δεν μπήκες στον κόπο να καταλάβεις το "θέμα" της κουβέντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αρπάζομαι, αλήθεια, απλά γράφω και σπαταλώ ιντερνετοχαρτο για να αυξάνω τον αριθμό των δημοσιεύσεων μου ούτως ώστε να δείχνω παλιός και καλα :-)

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου