Προς το περιεχόμενο

Τι ακριβώς κάνει ο Compressor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους σας. Μιας και βοηθάτε όλο τον κόσμο θέλω αν μπορείτε να μου πείτε ποιά είναι η λειτουργία ενός Compressorα, εγώ ξέρω απο ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή που χρησιμοποιώ οτι ο Compressorας δεν αφήνει να περάσουν συχνότητες απο ένα threshold που του ορίζω. Ρίξτε μου λίγο φως....

Κeep on F@$#<B>ing</b>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα ενα σχετικό άρθρο (στα αγγλικά δυστυχώς) εδώ:

http://www.theguitarfiles.com/guitarfile-print-115.html

 

Ελπίζω να βοηθάει λιγάκι...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ο compressor συμπιέζει το σήμα μειώνοντας τις δυναμικές κορυφές.

Το κάνει αυτό σε ποσοστά που ρυθμίζονται με το ratio control, όπως π.χ. 4:1, που σημαίνει ότι για κάθε 4 decibel που μπαίνουν, στην έξοδο του βγάζει 1.

Το κατώφλι, δηλαδή από πιό σημείο θα μπαίνει σε εφαρμογή η συμπίεση (compression), καθορίζεται από το threshold.Π.χ. αν ξεπεράσει τα -35db.

 

Μεγάλα ποσοστά συμπίεσης όπως πάνω από 10 προς 1, λειτουργούν σαν limiting καθώς το σήμα συμπιέζεται τόσο όσο δεν απομένει δυναμική περιοχή πάνω απο το δεδομένο κατώφλι.

 

O compressor είναι χρήσιμος κυρίως στην ηχογράφηση όταν θέλουμε να αποφύγουμε την παραμόρφωση από τις μεγάλες αυξομοιώσεις στο σήμα.

Φυσικά όπως συμβαίνει σε πολλά εργαλεία και όργανα, ο compressor χρησιμοποιείται και δημιουργικά με παρενέργειες του κυκλώματος που καμμιά φορά ακούγονται μουσικές.

Π.χ. το sustain στην κιθάρα ή ακόμα και το pumping που δημιουργείται ουσιαστικά λόγω κακής ρύθμισης ή κακού κυκλώματος, που όμως σε καποια μουσικά ιδιώματα αρέσει.

 

Περισσότερα και αναλυτικότερα, στο άρθρο εδώ

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Επειδή οι ρυθμίσεις μπορεί να γίνουν σχετικά πολύπλοκες με παραμέτρους όπως:

 

1. Attack

2. Release

3. Rate ή Ratio

4. Threshold κλπ

 

η DBX ήταν από τις πρώτες εταιρίες που δημιούργησαν μια αυτόματη ρύθμιση, κατα μέσο όρο, το OverEasy, όπου το μόνο σημαντικό control του compressor είναι ένα slider που αυξάνει ή μειώνει το ποσοστό συμπίεσης.

 

Σε όσα μοντέλα το έχω δοκιμάσει έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος ηχητικά.

Απλά δεν παρέχεται η δυνατότητα για "δημιουργική" χρήση, πειράζοντας τις παραμέτρους.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για όσους η γνώση περί compressor περιορίζεται στο "ο compressor ειναι ενα μεταλλικό κουτί με μερικά κουμπιά "

διαβαστε εδω

http://portal.kithara.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=548

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμπαθητικο το αρθρο αλλα τι κολλημα εφαγε ο τυπος και μετεφρασε ολη την ορολογια στα ελληνικα!

ακου ο.σ.ε

"εξομαλύνει το σήμα κάτω από το Ο.Σ.Ε. και έτσι δεν έχουμε τον μπουκωμένο ήχο του 1α" :D

ειμαι της αποψης οτι όπως μας αρεσει οι ξενοι να λενε την οστεοπόρωση osteoporosis ετσι κι εμεις δεν ειναι κακο να λεμε threshold αφου αυτο μας βοηθαει να συνενοουμαστε με αυτους που μοιραζομαστε την παγκοσμια γνωση.

sorry βγηκα εκτος θεματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παλικαρι προσπαθει να τα κανει λιανα οσο γινετε για οσους δεν εχουν ιδεα.εχει κανει πολυ και καλη δουλεια..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου