Προς το περιεχόμενο

προβλημα με γείωση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σε όλους και καλη χρονιά!!

Εχω τν gibson les paul bfg του garry moore..

Εχει προβλημα με τη γειωση..Ξερετε ..ο ενοχλητικος θορυβος που σταματαει αν ακουμπησεις τις χορδες..αν ψαξει κανεις στο διαδικτυο θα δει οτι οι περισσοτεροι εχουν προβλημα με το συγκεκριμενο μοντελο..τι μπορω να κανω?προσπαθησα να τη φτιαξω μονος μου αλλα τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Χρονια πολλα!

Μια χαρα ειναι η γειωση σου, αυτην την δουλεια κανει,να εξαλοιφη το θορυβο οταν ακουμπας τις χορδες! μην μπερδευεσαι.

 

Οταν εχεις θορυβο παραπανω τοτε οφειλεται στο shielding της κιθαρας η σε καποια <<κρυα>> κολληση. check em :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια πολλα!

Μια χαρα ειναι η γειωση σου, αυτην την δουλεια κανει,να εξαλοιφη το θορυβο οταν ακουμπας τις χορδες! μην μπερδευεσαι.

 

Οταν εχεις θορυβο παραπανω τοτε οφειλεται στο shielding της κιθαρας η σε καποια <<κρυα>> κολληση. check em :-)

τωρα ειναι που μπερδευτηκα..θες να μου εξηγησεις τι εννωεις?τι ειναι το shielding?

σε οσες κιθαρες εχω παιξει δεν κανουν θορυβο ουτε σταματαει ο θορυβος οταν ακουμπας τις χορδες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δυο μερες τωρα εχω καει βλεπωντας συνεχως βιντεο στο διαδικτυο σχετικα με το θεμα αυτο..νομιζω οτι καταλαβα..αλλα εχω ακομα καποιες αποριες...

γιατι οι εταιριες δεν φτιαχνουν τις κιθαρες τους ωστε να μν κανουν θορυβο σε μοντελα τοσο ακριβα?

Υπαρχει περιπτωση η τοποθετηση αυτου του χαλκου η΄ αλουμινοχαρτου να επηρεαζει αρνητικα τον ηχο?

και κατι αλλο..στο βιντεακι <common problems> (το δευτερο) ο τυπος εχει συνδεσει το καπακι με ενα καλωδιο...η αλλη ακρη αυτου του καλωδιου που ειναι συνδεδεμενη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δυο μερες τωρα εχω καει βλεπωντας συνεχως βιντεο στο διαδικτυο σχετικα με το θεμα αυτο..νομιζω οτι καταλαβα..αλλα εχω ακομα καποιες αποριες...

γιατι οι εταιριες δεν φτιαχνουν τις κιθαρες τους ωστε να μν κανουν θορυβο σε μοντελα τοσο ακριβα?

Υπαρχει περιπτωση η τοποθετηση αυτου του χαλκου η΄ αλουμινοχαρτου να επηρεαζει αρνητικα τον ηχο?

και κατι αλλο..στο βιντεακι <common problems> (το δευτερο) ο τυπος εχει συνδεσει το καπακι με ενα καλωδιο...η αλλη ακρη αυτου του καλωδιου που ειναι συνδεδεμενη?

 

Η αλλη ακρη ειναι συνδεμενη πισω απο κατι μεταλλικο (πισω απο ποτενσιομετρο η σε καποια βιδα αν θες)

 

ο ενισχυτης σου πρεπει να εχει καλη γειωση οπως και η πριζα που τον εχεις! Αν μενεις σε παλιο σπιτι μην περιμενεις πολλα μιας και οι γειωσεις ειναι για τον Π@υτσο.

Παρε την κιθαρα και δοκιμασε κ καπου αλλου για να σιγουρευτεις.

 

Επισης παρεμβολες κανουν και οι λαμπες φθορισμου.

 

ψαξε στο φορουμ να δεις για ιδια προβληματα να παρεις μια γευση τι παιζει γενικα.

Αν παλι δεν εχεις καταλαβει κατι εδω ειμαστε ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον..διαβασα πολλα στο φορουμ..καταρχhν το σπιτι ειναι ενταξει ..τhν κιθαρα τh δοκιμασα σε αλλους 3 χωρους και εχει ακριβως τον ιδιο θορυβο..δεν εχω βεβαιωθει αν το προβλhμα ειναι h γείωση η το θορακισμα..η κιθαρα μου κανει πολυ θορυβο και στον μονο και στον διπλο μαγνητη..δοκιμασα ακομα να τν αφησω πανω στο κρεβατι και να απομακρυνθω..ο θορυβος δεν αλλαζε..πως θα εντωπισω τν αιτια του προβληματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θορυβος του Ρ90 δεν προκειτε να φυγει με κανενα shielding

Η' μαθαινεις να ζεις με αυτον  η΄ βαζεις Ρ90 χωρις θορυβο  η' παιρνεις  αυτο

 

http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_hum_debugger.htm

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θορυβος του Ρ90 δεν προκειτε να φυγει με κανενα shielding

Η' μαθαινεις να ζεις με αυτον  η΄ βαζεις Ρ90 χωρις θορυβο   η' παιρνεις  αυτο

 

http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_hum_debugger.htm

ναι ξερω..αλλα ο θορυβος ακουγεται το ιδιο δυνατα και στον διπλο! :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ξερω..αλλα ο θορυβος ακουγεται το ιδιο δυνατα και στον διπλο! :-\

 

Τοτε... υπαρχει προβλημα ,  δες την συνδεσμολογια και τις κολλησεις οπως σου

ειπαν και παραπανω

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου