Προς το περιεχόμενο

προβλημα με γείωση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ένα ίδιο θέμα με ίδια κιθάρα είχα επιδιωρθώσει πριν απο λίγα χρόνια και έφυγε ο θόρυβος με την αντικατάσταση του καλωδίου γείωσης που έρχεται απ'τη γέφυρα με ένα επάργυρο καλώδιο 1,5mm., επίσης είχα κάνει και shielding με χαλκό στο cavity των controls.

Στον ήχο δεν θα έχεις διαφορές.

επάργυρο καλώδιο που μπορω να βρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επάργυρο καλώδιο που μπορω να βρω?

Η εταιρία που προτιμώ είναι η prolink (κάπου στην Ακαδημίας-Αθήνα, είχε ένα μαγαζί με Hi-Fi θα βρεις εκεί, επίσης ένα Hi-Fidelάδικο στο Νέο Κόσμο έχει πολλά καλά επάργυρα, άρα γενικότερα σε Hi-Fidelάδικα ;D)καλώδια και έχει σε διάφορα πάχη.

Για την Gary Moore, είχα βάλει 1,5mm και συγκεκριμένα είχα αλλάξει όλες τις γειώσεις όπως και την επιστροφή απ'τον επιλογέα.

 

Φιλική συμβουλή:

Αν δεν σου είναι χρήσιμο το Kill Switch, καλό είναι να το βγάλεις και να βάλεις ένα tone με βάση ένα τυπικό Les Paul Wiring.

To kill switch αν δεις και σε πολλά ξένα φόρουμ, οι περισσότεροι το έχουν βγάλει, μιας και αυτό -απ'ότι λένε- ευθύνεται για θορύβους στο συγκεκριμένο μοντέλο.

Τώρα θα μου πεις "Τότε γιατί το έχουν"...That's an other story ;) ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φιλική συμβουλή:

Αν δεν σου είναι χρήσιμο το Kill Switch, καλό είναι να το βγάλεις και να βάλεις ένα tone με βάση ένα τυπικό Les Paul Wiring.

To kill switch αν δεις και σε πολλά ξένα φόρουμ, οι περισσότεροι το έχουν βγάλει, μιας και αυτό -απ'ότι λένε- ευθύνεται για θορύβους στο συγκεκριμένο μοντέλο.

Τώρα θα μου πεις "Τότε γιατί το έχουν"...That's an other story ;) ;D

κατι εχει παρει το αυτι μου..δλδ αντι για kill switch μου λες να βαλω τον επιλογεα μαγνητη...και στη θεση του ενα tone?θωρακιση να κανω?ολα αυτα αν μου τα κανει τεχνικος ποσα περιπου θα μου παρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι εχει παρει το αυτι μου..δλδ αντι για kill switch μου λες να βαλω τον επιλογεα μαγνητη...και στη θεση του ενα tone?θωρακιση να κανω?ολα αυτα αν μου τα κανει τεχνικος ποσα περιπου θα μου παρει?

Γενικά αυτό που εννοώ είναι να γίνει ένα κανονικό Les Paul Wiring με 2 Volume, 2 Tone και τον τριθέσιο επιλογέα πάνω κανονικά.

Θωράκιση, αν λες για τα cavities δεν είναι και 100% απαραίτητο αλλά μπορείς να το κάνεις. Προσωπικά θα έβαζα χαλκοταινία μόνο στον sopabar.

Τιμή τώρα... Δεν είναι και πάρα πολλά αλλά, που μένεις?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

emmm... where is the shielding man?

i see only pure wood in the cavity!

Όλες οι αυθεντικές Gibson Les Paul έχουν μόνο ξύλο!!!(το λόγο δεν τον ξέρω ε, όλο και κάτι θα 'ξερε ο κ.Les Paul) Τουλάχιστον ξέρεις πως έχεις μία γνήσια Gibson και δεν σ' έπιασαν κότσο!!!

this is the end of the world...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι αυθεντικές Gibson Les Paul έχουν μόνο ξύλο!!!(το λόγο δεν τον ξέρω ε, όλο και κάτι θα 'ξερε ο κ.Les Paul) Τουλάχιστον ξέρεις πως έχεις μία γνήσια Gibson και δεν σ' έπιασαν κότσο!!!

 

Μαλλον δεν εχεις δει gibson με κλειστα μεταλικα κουβουκλια και με τσινγκινη βαση που πηγαινουν εκει ολες οι γειωσεις.

ο mr Les Paul δυστηχως δεν ζει πια για να επιβλεπει τις αλλαγες που κανει η Gibson στις κιθαρες της.

(ξανασκεψου λιγο τωρα ξανα για το περι κοτσου) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου