Προς το περιεχόμενο

Takamine EAN-30C


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά, θα έλεγα οτι αυτή η κιθάρα έχει τραβήξει το ενδιαφέρον μου εδώ και πολύ καιρό. Θα ήθελα να λοιπόν να μου πείτε την γνώμη σας.

Με ενδιαφέρει ο ακουστικός ήχος-φυσικός, αλλά ακόμη πιο πολύ..plugged in καταστάσεις...(meola...).

Απο οτι διάβασα έχει αρκετά χοντρό μπράτσο και μου φένεται οτι προορίζεται κυρίως για fingerstyle και όχι για πένα, επειδή δεν παίζω καθόλου με δάχτυλα, τι προτείνετε, θα υπάρχει πρόβλημα;

Σε αυτό το budget και όχι ovation;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω καταλαβει τι προβλημα υπαρχει με τις κλασικες;

μια χαρα με βολευει εμενα :)

 

το μονο προβλημα που συνηθως υπαρχει ειναι οτι με τις ηλεκτρικες εχεις συνηθησει να εχεις πανω τον αντιχειρα (εαν το εχεις συνηθησει και εσυ xD) οποτε ισως να μην σε πολυβολεψει γιατι με τοσο πλατυ μπρατσο θα πρεπει λογικα να τον εχεις κατω απο το μπρατσο.

 

υποθεσεις κανω δεν εχω πολυπαιξει με ακουστικες/ηλεκτροακουστικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα είναι ηλεκτ/ακουσ. απλά απο οτι κατάλαβα έχει χοντρό μπράτσο (δεν έχω πρόβλημα με αντίχειρα, αυτό είναι το λιγότερο), κάτι που σημαίνει οτι οι χορδές θα έχουν αρκετό κενό μεταξύ τους και δεν ξέρω κατα πόσο θα είναι βολικό για παίξιμο με πένα (νομίζω οτι είναι χαρακτηριστικό των κλασικών το πλατί μπράτσο).

Έχω τσεκάρει και την ibanez ew50 η οποία καθώς πιο φθηνή έχει μπράτσο σε λογικές αναλογίες..

Την βοηθεία σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια διαστηματα επαιζα κλασικη με πενα :P

δεν ειναι και τοσο δυσκολο..

για να σου λυθουν ολες οι αμφιβολιες καλυτερα να δοκιμαζες μονος σου γιατι καθε εναν τον δυσκολευουν/βολευουν αλλα πραγματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι κομματάκι δύσκολο να την δοκιμάσω, μιας και μόνο Πάτρα μπορώ να πάω και απο οτι είδα δεν υπάρχει εκεί.. :-\

Αν γνωρίζει κάποιος αν αυτή η κιθάρα προορίζεται για παίξιμο με πένα ή με δάχτυλα ας το πει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει ξεκάθαρος κανόνας. Γενικά οι κιθάρες με πλάτος ταστιέρας μεγαλύτερο από 1 3/4'' θεωρούνται πιο κατάλληλες για fingerpicking, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα παρουσιάσουν δυσκολία σε όποιον παίζει με πένα. Επίσης υπάρχουν κάποιες gypsy jazz κιθάρες οι οποίες έχουν πλάτος ταστιέρας 1 7/8'' και παίζονται σχεδόν αποκλειστικά με πένα.

 

Το ερώτημά μου είναι γιατί κόλλησες στη συγκεκριμένη κιθάρα από τη στιγμή που έχεις αυτό τον προβληματισμό.

 

Συγκεκριμένα μηλάμε για 47mm saddle width όταν μια κλασική έχει 48mm και..

Καλύτερα να χρησιμοποιείς το πλάτος ταστιέρας (width at nut) για πιο εύκολες συγκρίσεις. Οι κανονικές (και όχι hybrid) κλασσικές έχουν width at nut από 49 μέχρι 53mm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπιστεύομαι την takamine και είναι και μια κιθάρα που δεν ξέρω απλά μου τράβηξε την προσοχή αμέσως..

Τι άλλο προτ. σε αυτά τα χρήματα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου