Προς το περιεχόμενο

Τα αγγλοφωνα γκρουπ απο την Ελλαδα μπορουν να πανε Νο.1 στο UK!


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πενταήμερη στην Ρόδο, πριν από αρκετά χρόνια, κατά συντριπτική πλειοψηφία αποφασίστηκε το σκυλάδικο για βραδυνή εξόρμηση. Πριν αρχίσει το κυρίως πρόγραμμα (τραγούδαγε ο ... sakis-wannabe-τριαντάφυλλος) οι μουσικοί άρχισαν να τζαμάρουν σε τζαζο-φιουσιονο κλίμακες. Πραγματικά τους λυπήθηκα. Ήπια απίστευτες αλκοόλες αυτό το βράδυ για να απαλύνω λίγο το πολιτισμικό σοκ.

 

Το ποιοί παίζουν στα σκυλάδικα είναι άλλο θέμα. Λόγω των απαιτήσεων της δουλειάς μόνο πολύ καλοί μουσικοί μπορούν να τα βγάλουν πέρα γι αυτό τέτοια φαινόμενα είναι συχνά.

 

Επισης θα ηταν καλο να μην αναφερομαστε σε ολα τα μοντερνα λαϊκα ως "σκυλαδικα" γιατι και αδικο ειναι αλλα και εξαιρετικα προσβλητικο για ανθρωπους που τη σημερινη εποχη παραγουν εξαιρετικο λαϊκο τραγουδι σε μοντερνες ομως φορμες.

 

Εννοείται πως όχι. Είδες και εγώ πιο πανω τα ανέφερα ξεχωριστά. Άλλο το μοντέρνο λαικό και άλλο το σκυλάδικο.

Όντως το μοντέρνο λαικό έχει δείξει αρκετά καλά δείγματα στο περασμα των χρόνων (περισσότερο απο την θεοφάνους μεριά).

Το σκυλάδικο απλά δεν έχει σωτηρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 265
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επισης θα ηταν καλο να μην αναφερομαστε σε ολα τα μοντερνα λαϊκα ως "σκυλαδικα" γιατι και αδικο ειναι αλλα και εξαιρετικα προσβλητικο για ανθρωπους που τη σημερινη εποχη παραγουν εξαιρετικο λαϊκο τραγουδι σε μοντερνες ομως φορμες.

 

 

Ναι αλλά δεν παλεύονται ρε συ, πολύ κλαψούρα, πολύ μιζέρια, πολύ (κακώς εννοούμενος) μ**νολατρισμός. Σε λίγο καιρό μαζί με τα λουλούδια-κλοπιμαία νεκροταφείου θα φέρνουν και ξυράφια στον πελάτη, για την περίπτωση που αποφασίσει να κάνει το μεγάλο βήμα.

 

Και τελειώνω με τα λόγια του ποιητή:

 

"Εγώ δεν θέλω μεροκάματο,

θέλω χιλιάρα μηχανή και θάνατο."

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω των απαιτήσεων της δουλειάς μόνο πολύ καλοί μουσικοί μπορούν να τα βγάλουν πέρα γι αυτό τέτοια φαινόμενα είναι συχνά.

 

εδω υπαρχει μια μικρη παρεξηγηση....στα μαγαζια "καλοι" μουσικοι θεωρουνται μονο οσοι ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ πολυ καλα...ΤΙΠΟΤΑ αλλο δεν ενδιαφερει εναν μαεστρο για αυτο αλλωστε και τις δουλειες τις παιρνουν αυτοι.Ο λογος ειναι απλος: ετσι χρειαζονται ελαχιστες προβες και το μαγαζι στηνεται γρηγορα και με το λιγοτερο δυνατον κοστος..

 

 

τωρα αν ενας μουσικος ειναι "καλος" επειδη εχει μεγαλη ανεση στο διαβασμα ειναι αλλου παππα ιστορια..προσωπικα εχω πολλακις προσπαθησει να παιξω με τετοιους μουσικους και δεν τα εχω καταφερει μια και απλα το ειδος που ΕΓΩ ασχολουμαι απλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να το παιξουν σωστα ;) (ισως βεβαια να εχουν καει και οι ανθρωποι βαρωντας...1-3  μια ζωη ολοκληρη... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τονίσω για μια ακόμα φορά την παντελή απουσία από την σύγχρονη αντίληψη περι ελληνικής μουσικής της εκ δύσεως ελαφρολαικής παράδοσης που ξεκινάει από την αρχή του 1900. Αντίθετα με αυτό που από την μεταπολίτευση έχει περάσει, το ρεμπέτικο ΔΕΝ ήταν ευρείας διάδοσης. Η μπελ επόκ της Ελληνικής αστικής κοινωνίας προσπάθησε επανελλειμένα και ενίοτε επιτυχώς να αποδυθεί του ανατολικού μανδύα της μουσικής.

Αττικ, Σογιούλ, Βέμπο, Γούναρης, Πολυμέρης, Παναγόπουλος, Μαρούδας κλπ κλπ ήταν λαικής απήχησης και δυτικοτραφείς με ελληνικότατα στοιχεία.

 

Ο Χιώτης (που λατρεύω) ήταν πολύ κοντύτερα στους δυτικούς κιθαρίστες και τους λάτιν ρυθμούς παρά στον Βαμβακάρη. Αλλά είχε ταλέντο και σεβασμό για αμφότερες κουλτούρες και δούλεψε σκληρά για να τις συγκεράσει σε κάτι λαϊκά αποδεκτό.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν άντεξα να διαβάσω όλο το thread, μάλλον θα το κάνω τώρα, αλλά για να σας δώσω κ εγώ συνοπτικά τη γνώμη μου:

 

ΚΑΝΕΝΑ Ελληνικό group δεν έχει κάνει ΠΟΤΕ σοβαρή καριέρα στο εξωτερικό (όπου σοβαρή σημαίνει είτε ότι έγινε πασίγνωστο είτε ότι χωρίς να γίνει πολύ γνωστό επηρέασε τα μουσικά πράγματα) γιατί πολύ απλά ΚΑΝΕΝΑ και ΠΟΤΕ δεν ΑΞΙΖΕ να κάνει.

 

Queen

Beatles

Pink Floyd

Aerosmith

Scorpions

Guns n Roses

Nirvana

Abba

Muse

Rolling Stones

 

πείτε μου ένα ελληνικό group αυτού του επιπέδου που δεν πέτυχε λόγω γεωγραφικών λόγων και μετά συζητάμε. Ρε παίδες ας κάνουμε πρώτα καμιά δουλειά πραγματικά ΜΕΓΑΛΗ και μετά κράζουμε την ατυχία μας. Αλλά θα ξαναπώ ότι δε γίνεται να αράζω εδώ και να λέω ότι ο Timbaland είναι απλώς overhyped και πουλάει μόνο γι αυτό ενώ αν έγραφα εγώ τα ίδια τραγούδια θα πήγαιναν άπατα. ΔΕΝ έχω γράψει κάτι τόσο καλό (γι αυτό το genre) οπότε το να κράζω τις εταιρίες που δε με προωθούν και το κοινό που δε με ακολουθεί είναι λίγο γελοίο.

 

Επιπλέον, μια και είδα να αναφέρεται το θέμα των live: στην Αγγλία δεν πιστεύω να είναι ΤΟΣΟ μίζεροι που να ανοίγουν threads που να γράφουν "παίζουμε τότε εκεί, ελάτε γιατί θέλουμε να υποστηρίξετε την τοπική σκηνή" και να αναλύουν σε 1000 λέξεις γιατί είναι πουστιά να μη βοηθάς τις τοπικές μπάντες! Όταν καταλήγουμε να ζητάμε σαν χάρη το να έρθει κάποιος να δει το live μας λέγοντας ουσιαστικά ότι "οι άλλοι είναι καλύτεροι, αλλά μας το χρωστάς" είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΝΕΝΑ Ελληνικό group δεν έχει κάνει ΠΟΤΕ σοβαρή καριέρα στο εξωτερικό (όπου σοβαρή σημαίνει είτε ότι έγινε πασίγνωστο είτε ότι χωρίς να γίνει πολύ γνωστό επηρέασε τα μουσικά πράγματα) γιατί πολύ απλά ΚΑΝΕΝΑ και ΠΟΤΕ δεν ΑΞΙΖΕ να κάνει.

 

Η αληθεια ποναει αλλα ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτη.

 

Και επετρεψε μου να πω πως και αυτη ειναι η αποψη των ΑΓΓΛΙΚΩΝ/ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΩΝ δισκογραφικων εταιρειων στις οποιες εχουν παει ουκ ολιγα ντεμο εγχωριων αγγλοφωνων συγκροτηματων τα οποια οι ανθρωποι τα ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΣΕΙ προσεκτικα,(ειμαι σε θεση να το γνωριζω πολυ καλα μια και εχω αρκετους γνωστους σε δισκογραφικες εταιριες σε ΗΠΑ/UK)

 

Και μη μου αρχισετε το...τροπαρι για τις ....κακες δισκογραφικες..μια και ολα τα συγκροτηματα που λατρευουμε σε καποια...δισκογραφικη ειναι... ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιάς και συνεχίζεται αυτό το θέμα, να πω και εγώ μια γνώμη..

λοιπόν, δεν πιστεύω ότι δεν έχουμε καλές μπάντες..απλά, όσοι προσπαθούν με βλέψεις στο εξωτερικό, καταλήγουν να αντιγράφουν τον ήχο και την τραγουδοποιία των ξένων συγκροτημάτων με αποτέλεσμα να ακούγονται σαν κακοί μιμητές αυτών..όσοι προσπαθούν να ενσωματώσουν στοιχεία από τις ξένες μουσικές, μπορεί να φτιάξουν ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα, αλλά η μουσικές τους δεν είναι για έξω αφού συνήθως αυτοί χρησιμοποιούν ελληνικό στίχο άρα..φαύλος κύκλος..δυστυχώς μια αγγλόφωνη ελληνική ροκ μπάντα δεν μπορεί να βγει έξω τί να κάνουμε...εμένα προσωπικά, κάθε φορά που ακούω μπάντα ελληνική με αγγλικό στίχο κάτι με πιάνει..όσο καλοί κ να'ναι ποτέ δεν είναι τόσο καλοί..προσωπική άποψη πάντα..

σκεφτείτε ας πούμε, τις τρύπες και τα ξύλινα σπαθιά με αγγλικό στίχο..πόσο δημοφιλείς θα γινόταν?

οι closer ή οι bokomolech π.χ τις θεωρώ μεγάλες μπάντες αλλά δεν με πείθουν εντέλει για να γίνω φαν..

 

και μια πάράθεση στον μενέλαο που παραθέτει μπάντες του εξωτερικού..

μενέλαε, έχεις ακούσει ποτέ muse ή nirvana ή καποια άλλη μπάντα απο αυτές που αναφέρεις, πριν την αναλάβουν οι εταιρείες? άλλο να σου στήνει/ξεστήνει άλλος, να παίζεις με ότι μηχανήματα γουστάρεις, να έχεις τεχνικούς κιθάρας κλπ και άλλο να κουβαλάς τον 30άρη ενισχυτή σου για να παίξεις λαιβ μετά την πρωινή σου δουλειά και με ένα πρόχειρο σαουντ-τσεκ και με άγνωστο ή ανύπαρκτο ηχολήπτη..

φιλικά πάντα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

, έχεις ακούσει ποτέ muse ή nirvana ή καποια άλλη μπάντα απο αυτές που αναφέρεις, πριν την αναλάβουν οι εταιρείες?

 

Αυτο ειναι ακομα ενας μυθος που μονο στην Ελλαδα υπαρχει.

 

Εχω παρακολουθησει δεκαδες μπαντες στο εξωτερικο απο τα...γεννοφασκια τους ;D & ΝΑΙ ηταν ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ εξαιρετικες μπαντες και φυσικα (αυτο ειναι και το σημαντικοτερο) ειχαν ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ (η παντελης ελειψη ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ της προκοπης ειναι αυτη που χαντακωνει τα ελληνικα "αγγλοφωνα" γκρουπ,και φυσικα αυτο ειναι απολυτα φυσικο να συμβαινει μια και μονο στη ΓΛΩΣΣΑ του μπορει καποιος να γραψει ενα ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ τραγουδι,τα υπολοιπα ειναι απλα ασκησεις επι..ΣΤΥΛ) ;)

 

Δυστυχως και στην...αγγλοφωνη μουσικη οι στιχοι και η μουσικη ειναι το Α & το Ω και δεν σωζονται ουτε απο την μουσικη δυνοτητα ουτε απο την καλη παραγωγη.

 

Μη ξεχνας αλλωστε οτι και οι αγγλοσαξωνικες μπαντες που ξεχωριζουν ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ σε σχεση με τον συνολικο αριθμο οσων υπαρχουν,μονο οι κορυφαιοι βγαινουν στην επιφανεια.   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα (αυτο ειναι και το σημαντικοτερο) ειχαν ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ (η παντελης ελειψη ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ της προκοπης ειναι αυτη που χαντακωνει τα ελληνικα "αγγλοφωνα" γκρουπ,και φυσικα αυτο ειναι απολυτα φυσικο να συμβαινει μια και μονο στη ΓΛΩΣΣΑ του μπορει καποιος να γραψει ενα ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ τραγουδι   

σε αυτό συμφωνώ και επαυξάνω :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου